„Aromaterapija vyksta tik tada, kai naudojami gryni, geriausia – ekologiški eteriniai aliejai“ – tvirtina aromaterapijos specialistė Indrė Morozienė. Sintetiniai aliejai, smilkalai ir žvakės tik skleidžia kvapą, tačiau gydomojo poveikio iš jų tikėtis tikrai neverta.

 

Kokia aromaterapijos esmė?

Aromaterapija – tai menas ir mokslas kvapų pagalba pasiekti fizinę, emocinę, psichologinę bei vidinę harmoniją. Dažniausiai naudojami natūralūs eteriniai aliejai. Tai – koncentruota esencija, išgaunama distiliuojant tam tikras augalų dalis. Kartais gali būti naudojamos ir kai kurios kitos kvapniosios medžiagos. Jokiu būdu negali būti naudojami sintetiniai kvapai, nes jie neduoda organizmui jokios naudos.

 

Ar šią terapiją galima vadinti gydymo metodu?

Aromaterapija nėra gydymo metodas, kuris pakeistų gydymą medikamentais. Tai yra profilaktinė ir švelni pagalba įvairioms organizmo sistemoms. Pavyzdžiui, gydant kvėpavimo takų ligas aromaterapija gali būti naudojama kaip papildoma gydymo priemonė.

Aromaterapijos poveikis gali būti vienkartinis arba ilgalaikis. Ja galima mėgautis automobilyje, namuose ar darbe. Yra gaminamos ir specialios kvapios servetėlės bei papuošalai.

 

Kuo aromaterapinis masažas skiriasi nuo įprasto?

Šiems masažams naudojami eteriniai aliejai. Jie turėtų būti parenkami atsižvelgiant į individualius masažuojamo žmogaus poreikius. Masažas sustiprina aromaterapijos poveikį. Jį galima pavadinti rankos, proto, kūno ir sielos prisilietimu. Prisilietimo galia yra labai stipri ir turi labai didelę įtaką žmogaus organizmui, emocinei būsenai, padeda nusiraminti. Svarbu tinkamas masažo atlikimas bei eterinių aliejų parinkimas. Jie naudingi odai, padeda atsipalaiduoti ir pajusti malonumą. Aromaterapinis masažas yra ilgas, malonus ritualas, per kurį masažuojamas tiek kūnas, tiek galva.

 

Kokios emocinės būklės esant šią terapiją rinktis geriausia, o kada vengti?

Nėra tokios emocinės būsenos, kada reikėtų vengti aromaterapijos, tačiau yra tam tikrų saugumo reikalavimų vaikams ir nėščioms moterims. Pagrindinis visiems bendras saugumo reikalavimas – dozavimas. Reikia žinoti kada, kokių ir ypač kiek eterinių aliejų pasirinkti. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą garintuvę. Aromaterapijai skirtas priemones rekomenduočiau įsigyti tam skirtose įstaigose, kur taip pat vyksta ir mokymai. Konsultantai padės išsirinkti tinkamą prekę ir pasakys, kaip teisingai ją naudoti. Informacijos apie aromaterapiją bei eterinių aliejų savybes ir naudą galima rasti įvairiose knygose bei internete, tačiau kartais ji būna klaidinga arba neišbaigta. Norėčiau pabrėžti, mėgstantis smilkyti smilkalus ir deginti kvapias žvakes nebūtinai užsiima aromaterapija. Didžioji dalis pardavinėjamų smilkalų ir žvakių yra sintetiniai. Tokios priemonės su šia terapija neturi nieko bendro.

 

Kartais aromaterapijoje naudojami žmogui nemalonūs kvapai. Teigiama, kad tai irgi turi teigiamą poveikį.

Pasaulyje tyrinėjama ir nemalonių kvapų psichologija. Yra taikomi ir tam tikri metodai, kai per aromaterapiją naudojami žmogui ypač nemalonūs kvapai. Jie ugdo toleranciją atstumiančioms savybėms. Prie kvapo galima priprasti. Sužinojus apie nepatinkančio kvapo savybes ir naudą, smegenys gali pakeisti reakciją ir kitą kartą jis gali atrodyti mažiau atstumiantis. Pasitaiko, kad žmogus prašo dvelksmo, kuris padėtų jam nusiraminti, įveikti baimes ar išvalyti orą namuose per gripo epidemiją, tačiau paaiškėja, kad žmogui tas kvapas nemalonus. Tuomet jis naudojamas kaip vaistas.

Įdomu ir netgi paradoksalu, kad šiais laikais mūsų nosys labai įpratusios prie sintetinių kvapų. Natūralius kvapus reikia prijaukinti iš naujo. Sintetiniai kvapai sukuriami prisitaikant prie žmogaus uoslės, yra gaivesni, lengvesni, dažniau pamėgstami. Pradėjus pratinti uoslę prie natūralių kvapų, kai kurie iš jų iš pradžių atrodo visiškai paprasti ir netgi keisti, tačiau vėliau tampa labai maloniais, atsiranda noras užuosti vis sudėtingesnius aromatus. Žmonės kvapus renkasi labai individualiai. Yra kvapų, kuriuos toleruoja didesnė žmonių dalis, tačiau kai kurie žmonės tą patį aromatą gali įvertinti labai skirtingai.

 

Trumpai apie eterinius aliejus

  • Eukalipto, arbatmedžio, citrusinių vaisių eteriniai aliejai padeda apsisaugoti nuo įvairių sezoninių ligų, stiprinti imunitetą, palengvinti peršalimo simptomus.
  • Levandų eteriniai aliejai padeda atsipalaiduoti, nusiraminti, pagerina miego kokybę.
  • Bergamotės eteriniai aliejai padeda, kai trūksta energijos ir vargina bloga nuotaika.
   

Irmina Žukauskaitė