Po to, kai aktoriaus Keanu Reeves‘o mylimoji, vaizduojamojo meno kūrėja, Alexandra Grant savo „Instagram“ paskyroje paskelbė, kad nedažo plaukų, nes baiminasi toksiškų medžiagų plaukų dažuose, kurios gali sukelti krūties vėžį, tikriausiai daugelis bent trumpam susimąstė, kad galbūt turėtų leisti „pailsėti“ nuo cheminių dažų ir savo plaukams. Tačiau, ar tikrai plaukų dažai, yra pavojingi sveikatai ir kokių yra alternatyvų, jei nesinori vaikščioti žilais plaukais?

 

plauku dažai

Labiausiai plaukams kenkia plaukų dažuose esantis amoniakas, peroksidas, persulfatai. Toksiška chemikalų puokštė nedaro naudos nei plaukams, nei visam organizmui. Bet kokie dažnai, išskyrus natūralią chna ir basmą, yra absorbuojami į galvos odą, o jų komponentai – į kraują. Kraujas šiuos toksinus išnešioja į kepenis ir kitus vidaus organus. Kenksmingos dalelės nusėda kūno audiniuose, ten kaupiasi ir ilgainiui gali sukelti lėtines ligas. Plaukų dažų gamyboje naudojami chemikalai yra ypač toksiški. Patekę į nėščių moterų kraujotaką, jie gali patekti ir į vaisiaus kraujotaką, ko pasekmės gali būti neprognozuojamos.

 

Po pirmo panaudojimo plaukų dažai neatrodo labai kenksmingi. Tačiau, dažant plaukus reguliariai, plaukų dažų mišinio garavimas neigiamai atsiliepia sveikatai, nes kenksmingos plaukų dažų sudėtinės dalys pirmiausiai patenka į kvėpavimo takus. Labai dažnai profesionalūs plaukų stilistai kenčia nuo profesinės ligos, sukeltos toksiško plaukų dažų poveikio.

 

Naujas tyrimas, paskelbtas 2019 metų gruodžio 6 dieną, praneša, kad iš tūkstančių ingredientų, kurie patenka į plaukų priežiūros gaminius, naudojamus plaukams dažyti ir tiesinti, kai kurie gali atlikti tam tikrą vaidmenį, sukeliant krūties vėžį moterims, kurioms jau gresia toks pavojus. Tačiau, prieš pradedant panikuoti ir metant turimus namuose plaukų dažus į šiukšlių dėžę, reikia išsiaiškinti keletą dalykų.

 

„Tyrėjai ilgą laiką galimą plaukų dažų ir vėžio ryšį, bet rezultatai buvo nenuoseklūs“, – sakė viena iš tyrimo autorių, epidemiologė Alexandra White iš JAV Nacionalinio sveikatos mokslų instituto. Šiuo atveju mokslininkai ieškojo grupės žmonių, kurių šeimoje yra pasitaikę krūties vėžio atvejų, taigi, priklausančių padidintos rizikos grupei. Tarp beveik 47 tūkst. moterų, turinčių seserį, kuriai diagnozuotas krūties vėžys, Nacionalinio sveikatos mokslų instituto ir Šiaurės Karolinos universiteto tyrėjai nustatė, kad tarp tų, kurie dažė ir tiesino plaukus, pasitaikė gerokai daugiau ligos atvejų. Tokio plaukų dažų ir krūties vėžio galimybė nėra visiškai naujas dalykas, nes jau praeityje buvo pastebimas pavojingas sveikatai plaukų dažų poveikis. Tačiau, kaip dažnai nutinka tiriant potencialią riziką sveikatai, mokslininkams nepavyko rasti akivaizdžių įrodymų, kad plaukų dažai yra pavojingi žmonių sveikatai. Tačiau tai, kad plaukų priežiūros produktai, yra vieni iš daugybės galimų endokrininę sistemą ardančių medžiagų ir kancerogenų mūsų aplinkoje, yra neabejotina.

 

8 patarimai, kaip dažyti plaukus saugiau:

 
  • Dažyti plaukus šviesiai, o ne tamsiai. Tamsiuose plaukų dažuose yra didesnis kiekis potencialiai pavojingo chemikalo P-fenilendiamino.
 
  • Plaukus pradėti dažyti tik tuomet, kai jie pražyla.
 
  • Daryti ilgesnes pertraukas nuo vieno iki kito plaukų dažymo. Laukiant apsilankymo pas plaukų stilistą, galima naudoti purškiamus plaukų šaknų dažus, kurie padengia plaukus spalva, bet lengvai nusiplauna šampūnu. Be to, reikia nepamiršti naudoti plaukų kondicionierius ir kaukes plaukų galiukams, vengti chloruoto baseino vandens, nešioti kepurę nuo saulės ir šalčio ir rečiau trinkti plaukus – tai juos ilgiau išsaugos stiprius ir žvilgančius.
 
  • Dažant plaukus namuose, laikytis tikslių instrukcijų, nurodytų ant pakuotės.
 
  • Atsiradus alerginei reakcijai nuo plaukų dažų, kreiptis į gydytojus.
 
  • Pirmąjį neštumo trimestrą rekomenduojama susilaikyti nuo plaukų dažymo.
 
  • Vengti dažyti plaukus viena spalva. Geriau dažyti sruogelėmis.
 
  • Rinktis plaukų dažus be P-fenilendiamino arba su kuo mažesne jo koncentracija.