1883 metais išrastas paracetamolis yra  iki šių dienų vienas iš populiariausių vaistų skausmui malšinti. Mažų dozių paracetamolis, kaip cheminis junginys padedantis greitai sumažinti kūno temperatūrą, naudojamas net vaistų vaikams gamyboje. Tačiau naujausiuose moksliniuose tyrimuose skelbiama, kad ilgalaikis paracetamolio preparatų vartojimas didelėmis dozėmis gali sukelti širdies priepuolius ar ne insultą. Ar tikrai to reikėtų baimintis?

 

vaistai

Mokslininkai atliko titanišką darbą: susistemino 1880 tyrimų duomenis ir iš jų rado 8, kurie atitiko įžangoje iškeltus reikalavimus. 2014-ųjų metų tyrimas elektroniniame reumatinių ligų žurnale („Annals of The Reumatic Diseases“) publikuojamas nuo 2015 metų kovo 2 dienos. Minėtuose 8 tyrimuose buvo stebimas standartinių paracetamolio dozių (nuo minimalios 0,5 – 1 g iki maksimalios 4 g per dieną) poveikis suaugusiems žmonėms ir rezultatai lyginami su tais, kurie šio medikamento nevartojo. Remiantis vienu iš tyrimų, atliktu Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuriame dalyvavo slaugytojos, per savaitę suvartodavusios iki 15 tablečių paracetamolio, turėjo net 68 % didesnę riziką patirti širdies priepuolį. Ar tai reiškia, kad paracetolį reikėtų vartoti atsargiau? Galbūt jį reikėtų keisti vaistiniais augalais ir iš jų pagamintais preparatais, kaip siūlo homeopatai?

 

Tyrimų visame pasaulyje būta labai įvairių. Juose dalyvavo tiek sergantys lėtinėmis ligomis, tiek tokiomis ligomis nesergantys. Be to, neįmanoma nustatyti, ar šie tyrimai visada buvo tikrai nešališki. Kai kurie asmenys, reguliariai vartodavę paracetamolį, galėjo sirgti ligomis, kurios didina širdies priepuolių ir insultų riziką. Manoma, kad dabartinių duomenų vis dar nepakanka, kad būtų galima prieiti išvadą, kad paracetamolis vartoti nesaugus. Šiuo metu sutariama tik dėl vieno: paracetamolis, vartojamas taip, kaip nurodyta vaistų instrukcijoje, yra saugus, bet kelios papildomos tabletės gali turėti skaudžių ir netikėtų pasekmių sveikatai.

 

Nereceptinis paracetamolis yra vienas iš dažniausiai perdozuojamų vaistų. Tyčinis šių vaistų perdozavimas per metus sukelia 90 – 150 žmonių visame pasaulyje mirtį dėl kepenų veiklos sutrikimų. Kepenys paprastai skaido paracetamolį, bet jos nėra pajėgios neutralizuoti labai didelį kiekį šio medikamento. Normaliomis sąlygomis pats kūnas išskiria medžiagą, nukenksminančią žalingus paracetamolio junginius. Tačiau, kai jų į organizmą patenka per daug, šios medžiagos išskyrimas sutrinka ir patiriami apsinuodijimo simptomai. Per didelė paracetamolio dozė nesukelia mieguistumo. Žmogus gali jaustis gerai net iki 24 valandų. Jei kyla įtarimų dėl perdozavimo, būtina iš karto vykti į ligoninę, kur vaistų poveikis bus greičiausiai neutralizuotas acetilcisteinu.

 

Natūralioji medicina siūlo išbandyti alternatyvas šiam, daug diskusijų keliančiam, vaisui. Pavyzdžiui, raumenų skausmą galima malšinti kalninių arnikų tepalu, nervinius skausmus malšina jonažolės, magnio druska ir vaistinės ramunėlės slopina spazmus ir mėšlungį, mažina galvos skausmą. Skausmą malšinančiomis ir uždegimą slopinančiomis savybėmis pasižymi ir kapsicinas, kurio randama paprikose. Jis veiksmingai šalina nervų, sąnarių ir raumenų skausmą. Kurkuminas, randamas ciberžolėse, slopina uždegimą, sukeliantį skausmą. Padeda sergant artritu ir reumatu. Priešuždegimiškai veikia bromelainas, kalpokių ekstraktas ir pipirmėčių eterinis aliejus. Jei skauda galvą, rekomenduojama kaktą ir smilkinius pamasažuoti su šiuo eteriniu aliejumi.