Įsigydami daiktą žmonės tikisi, kad jis tarnaus ilgai. Pasirodo, ir daiktai gali pateikti staigmenų – automobilis bet kada užgesti, žadintuvas suskambti ne tuo laiku, durys užsikirsti, o avalynė?..

 

batai

Kokios paslaptys gaubia batus?

 

Visi tikriausiai sutiktų, kad sunku išsirinkti gražius ir patogius batus. Po ilgų paieškų tokius įsigijus, atrodo, problemos išspręstos. Bet jos tiktai prasideda, nes kiekviena batų pora siuvama pagal vieną kurpalį, o ne pagal jūsų koją. Reikia laiko, kad batas prisitaikytų prie jūsų jos, o koja prie jo.

 

Būna, kad matuojantis viskas gerai, bet vėliau su naujais batais vaikščioti tiesiog negalime. Kodėl taip atsitinka? Priežastis – atkreipiame dėmesį tik į tas batų savybes, kurias matome ir jaučiame. Pasirodo, avalynė skleidžia spindulius, kuriuos gali parodyti tik specialūs prietaisai. Kyla klausimas, kuo čia dėta avalynė? Iš tikrųjų ir avalynė turi magnetinį lauką, kuris skleidžia aukšto dažnio spindulius.

 

Aukštakulnės avalynės pade slypi detalė, paprastai vadinama supinatoriumi. Atsižvelgiant į jiems tenkantį krūvį, supinatoriai gaminami iš plieno, pasižyminčio stipria magnetine jėga.

 

Supinatoriai gaminami taikant magnetinio termoapdorojimo metodą, taigi gaminys įsimagnetina, o aplink jį susiformuoja pastovus aukštas magnetinis laukas, kurio įtampa siekia iki 102 mkT (mikroteslų). Esant 10 mikroteslų, aplink supinatorių susiformuoja 15 cm magnetinis laukas, didėjantis augant lauko įtampai.

 

Tyrimai parodė, kad kai stovima arba sėdima, supinatoriai suformuoja pastovų magnetinį lauką, o kai einama, prie to lauko prisideda dar vienas spinduliavimas – nuo kintamo žemo, 1–2 hercų dažnio, lauko, skleidžiamo besilankstančio supinatoriaus.

 

Tokius batus avinčios moterys netgi neįsivaizduoja, kad jų kojas nuolat veikia magnetiniai spinduliai. Štai kodėl nesąmoningai jos stengiasi išsivaduoti nuo batelių pasitaikius progai.

 

Kaip išsivaduoti nuo žalingo spinduliavimo?

 

Įvairių šalių mokslininkai padarė išvadą, kad žmogui palankiausias magnetinio lauko intensyvumas yra lygus nuliui arba artimas jam. Didesnis magnetinis spinduliavimas pakenkia nervų, širdies ir kraujagyslių sistemoms, pagreitina kraujo krešėjimą, sukelia trombozę, sutrikdo menstruacijų ciklą ir pagreitina menopauzės reiškinius. Tyrėjai pabrėžia, jog dėl to gali atsirasti nepiktybinių auglių ir kiaušidžių cistų, taip pat 1,5 karto padidėti persileidimo pavojus.

 

Tiek natūralūs, tiek ir dirbtiniai intensyvūs magnetiniai laukai yra kenksmingi. Jų derėtų vengti arba laikytis saugumo reikalavimų, pavyzdžiui, neįsikurti anomaliose magnetinių laukų zonose, nelaikyti miegamuosiuose ir vaikų kambariuose prietaisų, skleidžiančių magnetinius laukus (kompiuterių, televizorių, šaldytuvų ir kt.), nedėvėti avalynės, kenkiančios sveikatai.

 

Bet kaip be aukštakulnių? Ar galima nešioti mėgstamus batus be žalingų pasekmių? Pasirodo, galima, jeigu supinatoriai būtų gaminami iš minimaliai įmagnetintų medžiagų. Būtina žinoti apie magnetinių laukų egzistavimą, jų ypatumus, išmanyti elektromagnetinės ekologijos pagrindus.

 

Vienu metu rusų rašytojas Danijilas Graninas rašė: „Kodėl senovės geografai neatrado Šiaurės ir Pietų ašigalių? Pristigo drąsos ar nejautė poreikio? Ne! Tiesiog visų pirma turėjo žinoti, kad šie ašigaliai egzistuoja.“ Kodėl moterys šiandien nešioja avalynę su supinatoriais? Todėl, kad nieko apie juos nežino.