Ar kada nors įsivaizdavote save lyg pagalvėlę adatoms susmeigti? Oi ne! Ypač išgąstingai reaguoja vyrai, kuriems jau vien mintis apie adatas kelia šiurpą. Tuo tarpu vis daugiau žmonių vietoj gydymosi tabletėmis pasirenka taip vadinamąją alternatyvią mediciną.

 

Trenkti sau per koją kauptuku

Pasakojama, kad maždaug prieš penkis tūkstančius metų Kinijoje vienas valstietis, iškankintas migrenos, tačiau priverstas darbuotis laukuose, užsimojo kauptuku dirbti žemę, tačiau netyčia pataikė sau į koją. Keista, tačiau galvos skausmas nurimo! Nuo to laiko aplinkinių kaimų gyventojai, suskaudus galvai, daužydavo savo kojas kauptuku arba akmens nuolauža. Tuo metu šalį valdęs imperatorius, sužinojęs apie keistą savo pavaldinių naudojamą gydymosi metodą, pradėjo jį tyrinėti. Be abejo, jam kauptuko neprireikė, tačiau pasiekė neblogų rezultatų naudodamas akmenines adatas. Taip Kinijoje atsirado naujas gydymo metodas – akupunktūra.

Kita legenda pasakoja, kad akupunktūra atsirado gydant sužeistus karius. Pastebėta, kad nestipriai strėlėmis sužeistiems kariams kartais pavykdavo pasveikti.

 

Kam adatėlės auksinės, o kam – akmeninės

Pirmosios akupunktūrai naudotos adatos buvo akmeninės: iš jaspio ir kvarco. Kaip ir kitos medicinoje naudojamos adatos, viduryje jos turėjo plonytę kiaurymę, kuria, buvo manoma, juda aktyvusis vyriškas „Jan“ pradas. Po to adatas pradėta gaminti iš kaulo, bambuko, o dar vėliau – iš metalo: bronzos, sidabro, aukso, platino, plieno. Kinų gydytojai savo meno išmokę iš tėvų ir protėvių iki šių dienų naudoja adatas, pagamintas iš įvairių medžiagų, nes skirtingos medžiagos skirtingai veikia organizmą. Tikras gydytojas gydo ne ligą, o žmogų, kiekvienam pacientui ieškodamas individualių metodų, atsižvelgdamas į stichiją, kuriai priklauso sergantysis, susirgimo vietą ir laiką bei daugelį kitų veiksnių. Todėl vieniems tinkamesnės yra jaspio adatos, kitiems – auksinės. Vieno seanso trukmė labai įvairi – nuo kelių sekundžių iki kelių savaičių.

Akupunktūra nuo seno derinama su taškiniu masažu ir prideginimu. Prideginimui naudojamos ne tik įkaitintos adatos, bet ir specialios smilkstančios suktinės iš vaistinių augalų.

 

Pirmoji Imperatoriškoji medicinos mokykla

Pirmoji valstybinė mokykla, kurioje buvo mokoma čžen-cziu terapijos (nuo kin. čžen – auksinės adatos įbedimas; cziu – prideginimas), įsteigta XI amžiuje ir pavadinta Imperatoriškąja medicinos mokykla. Į ją iš visos Kinijos buvo atrinkta tik 20 mokinių, su kuriais dirbo vienas mokytojas, padėjėjai ir instruktoriai. Prie mokyklos įsteigtos dirbtuvės, kuriose 20 meistrų gamino adatas. Mokslas truko ilgai, nes reikėjo įsidėmėti apie 700 taškų, skirtingu būdu veikiamų adatomis. Netrukus buvo sukurtas akupunktūrinių taškų atlasas, taip pat ir mokymo priemonė: bronziniai natūralaus žmogaus ūgio manekenai, turėję skylutes akupunktūriniuose taškuose. Iš išorės manekenus padengdavo vašku, o vidų pripildydavo vandens. Jei studentas adatą įvesdavo teisingai, apie tai parodydavo ištryškęs vanduo. Pirmieji dvidešimt Imperatoriškosios mokyklos absolventų tapo žymių gydytojų dinastijų pradininkais.

 

Taškai ir kanalai

Žmogaus kūne yra taškų, kuriuos, priklausomai nuo susirgimo, gydytojas nusprendžia veikti adatomis, prideginimais ar masažu. Šie taškai nuo šalia esančios odos skiriasi keletu savybių: aukštesniu jautrumu skausmui, didesniu medžiagų apykaitos lygmeniu, aukštesniu elektros potencialu ir mažesniu odos pasipriešinimu. Pastebėta, kad skirtingų taškų poveikis gali vienodai veikti tą patį organą. Tai leido grupuoti šiuos „vienodos krypties“ taškus pagal tam tikras linijas, kurios pradėtos vadinti kanalais. Jau XIII a. nustatyta, kad apie 700 taškų galima sujungti į 14 kanalų. Nuo to laiko linijų ir taškų topografija nesikeitė, daugėja tik taškų kiekis.

Poveikio taškai išsidėstę visame žmogaus kūne, tačiau daugiausia jų yra ant galvos, ypač – veido. Šie taškai ypatingai svarbūs. Juos veikiant galima išgelbėti tiek žmogaus gyvybę, tiek ir nužudyti. Trys taškai, esantys ant vidurinės veido linijos (nosis – lūpos – smakras), Kinijoje vadinami greitosios pagalbos taškais. Teisingai įvedus į juos adatas ar net masažuojant pirštais, galima pažadinti žmogų iš komos ir net klinikinės mirties.

 

Viskas apie akupunktūrą

XX a. antrojoje pusėje Vakarų šalių mokslininkai, naudodami mikroskopinio preparavimo metodą odos zonose su akupunktūros taškais, nustatė daugybę nervų sistemos atšakų, susijusių su kraujo kapiliarais ir limfmazgiais. Nustatyta, kad šie taškai – nervų galūnių sankaupa su receptorių savybėmis. Tokio taško zonoje oda yra šiek tiek plonesnė, o po ja – spiralės formos kapiliarų tinklas.

Taigi akupunktūra gana sėkmingai įsitvirtino Vakarų šalių medicinoje, ne išstumdama tradicinių gydymo metodų, o atvirkščiai, juos papildydama. Šiandien aktyvieji taškai veikiami ne tik adatomis, bet ir elektros srove ar lazerio impulsais.

 

Daktare, ar man skaudės?

Dažnai žmonės bijo adatų įsivaizduodami, kad akupunktūra – skausminga procedūra. Nors Rytuose naudojamos gana storos adatos, kitose šalyse jos gerokai plonesnės. Adatų ilgis 1,5–12 cm, o storis 0,2–0,45 mm. Akupunktūrinės adatos tokios plonytės, kad į mums įprastą injekcinę adatą jų tilptų nuo 10 iki 12. Jos naudojamos tik vieną kartą, po to išmetamos. Dažniausiai žmonės neryškiai pajaučia adatos dūrį – lyg laužimas, veržimas, nestiprus nupurtymas elektros srove. Šie pojūčiai praneša, kad adatos dūriui taškas pasirinktas teisingai. Adatai įveikus odos pasipriešinimą, nieko nebejaučiama. Procedūros metu žmogus jaučiasi atsipalaidavęs, kartais net užmiega.

 

Akupunktūros pranašumai

Kinų gydytojai teigia: „Beviltiška gydyti kokią nors ligą, jeigu nėra atstatyti energijos srautai“. Deja, šiuolaikinė Vakarų medicina gydo atskirus organus, o ne ligos atsiradimo priežastį. Organizmas kankinamas, t. y. nuodijamas, cheminiais vaistais. Tuo tarpu kiekvieno žmogaus kūne yra didžiulis sveikatos potencialas. Išmokus išnaudoti bent pusę jo, galima ilgai ir laimingai gyventi nežinant, kas tai yra ligos ir negalavimai. Akupunktūra padeda pačiam organizmui kovoti su ligomis, stimuliuoja natūralius kūne vykstančius sveikimo procesus, aktyvina energijos srautus, kurie maitina audinius, gerina kraujotaką ir stiprina įvairias organizmo sistemas.

 

Įdomūs faktai

  • Nustatyta, kad tam tikri taškai veikia labai specifines zonas, ir kad taškų grupės stimuliavimas išsklaido arba malšina skausmą.
  • Manoma, kad akupunktūra veikia įvairius nervų sistemos lygius kartu su pasirinktais taškais, paciento nusiteikimu ir meridianų tinklu.
  • Daugiau nei 200 metų Vakaruose akupunktūra buvo taikoma slaptai. Šiandien tai pripažintas gydymo būdas, nepaisant jai būdingo visiškai kitokio požiūrio į kraujotakos ir nervų sistemas.
  • Akupunktūros negalima taikyti ligoniams, sergantiems onkologinėmis, psichinėmis ligomis, tiems, kuriuos kamuoja įvairūs odos uždegimai, pakilusi aukšta temperatūra ar tiesiog tiems, kurie nenori bendrauti su gydytoju.
  • Šiuo gydymo metodu galima gydyti ne tik įvairias ligas, bet ir priklausomybę nuo alkoholio, narkotikų, rūkymo.
  • Akupunktūros specialistai teigia, kad egzistuoja tam tikras taškas, kurį veikiant galima kontroliuoti apetitą.
  • Akupunktūra veiksmingai didina motinos pieno kiekį krūtyse ir pratęsia kūdikio maitinimą.
  • Lietuvoje yra per 300 akupunktūra užsiimančių gydytojų.
  • Akupunktūros seansai taikomi gydant ne tik žmones, bet ir gyvūnus.