Gebėjimas žavėti ir gundyti yra prigimtinė moters savybė, todėl nenuostabu, kad visais laikais moterys ieškojo meilės afrodiziakų. Taigi, kas slypi po šiuo egzotiškai skambančiu pavadinimu?

Žodis afrodiziakas kilo nuo graikų meilės ir jausmingumo deivės Afroditės vardo, o seksualinis potraukis ir malonumas senovės Graikijoje buvo apibūdinami terminu afrodizija. Afrodiziaku įvardijama tam tikra medžiaga, produktas arba veikla, kuri didina seksualinį potraukį ir žadina aistrą. Afrodiziakais laikomi išskirtiniai aromatai, netradiciniai gėrimai, reti augalai ar aitrūs prieskoniai, tačiau praskleidus paslapties šydą, pasirodo, kad net ir įprasti maisto produktai, vaisiai ar daržovės turi savitos galios sužadinti jausmus bei pojūčius.

 

Vyšnios

Už prinokusio rubino spalvos slypi ypatinga maistinėmis medžiagomis praturtinta uoga. Vyšnios vadinamos afrodiziaku ne tik dėl naudingųjų medžiagų, bet ir dėl estetinės išvaizdos bei sodriai raudonos spalvos, kuri asocijuojasi su aistra. Teigiama, kad vyšnios stimuliuoja feromonų gamybą ir jose daug kalio, kuris būtinas seksualumui sužadinti. Legendiniame filme „Devynios su puse savaitės“ Miko Riurkės personažas šaldytomis vyšniomis žaidė ant Kim Besindžer kūno. Seksualumu dvelkianti scena itin geras pavyzdys, kad vyšnios ir aistra puikiai dera tarpusavyje.

 

Braškės

Braškės – vienas populiariausių afrodiziakų tiek dėl savo skonio, tiek dėl panaudojimo galimybių. Braškės mirkytos karštame šokolade, su grietinėle, medumi, netgi su čili pipirais. Ši uoga skatina ne tik jausmų, bet ir fantazijos galimybes. Įvairiose kultūrose braškių galia buvo žinoma ir aprašyta dar prieš mūsų erą. Kai kurių istorikų teigimu, senovėje buvo tikima ypatinga braškių galia vaisingumui dėl daugybės mažų sėklyčių. Braškėse yra daugiau vitamino C negu bet kuriose kitose uogose. Jose taip pat gausu kalio, folio rūgšties, geležies ir ląstelienos. Taigi dėl savo naudingųjų medžiagų ir vitaminų, braškės skatina aistrą.

 

Medus

Senovės Graikijoje medus buvo laikomas deivės Afroditės nektaru, todėl visai nenuostabu, kad šis produktas užima ypatingą vietą afrodiziakų sąraše. Medaus mėnesio tradicija, beje, taip pat atkeliavusi iš senųjų graikiškų papročių. Svečiai vestuvių proga jaunavedžiams dovanodavo medų, linkėdami saldžios ir vaisingos pirmosios nakties. Medaus poveikis minimas ir „Kama Sutroje“, kur teigiama, kad medaus ir muskato riešuto mišinys prailgina orgazmo jausmą. Kadangi meduje daug vitamino B, amino rūgščių ir fermentų, žmogaus organizmas jį labai greitai įsisavina ir suteikia energijos. Šio afrodiziako panaudojimas gali būti universalus.

 

Graikiniai riešutai

Graikiniai riešutai vadinami ne tik afrodiziaku, bet ir alternatyva viagrai. Šiuose riešutuose gausu baltymų, kalio, cinko, geležies ir omega–3 riebalų rūgščių. Dėl baltymų ir mineralų gausos graikiniai riešutai turi teigiamos įtakos kraujotakai ir širdies veiklai. Viduržemio jūros regiono šalyse tikima, kad šie riešutai veikia ne tik vyro potenciją, bet ir moters vaisingumą, todėl kai kuriuose regionuose po vestuvių ceremonijos jaunavedžiai apibarstomi ne rožių žiedlapiais ar ryžiais, bet būtent graikiniais riešutais.

 

Krapai

Krapai yra populiari prieskoninė žolelė, kurios ypatingosios savybės minimos dar Biblijoje. Kadaise krapai buvo taip vertinami, kad kai kuriose šalyse, netgi buvo laikomi slaptose saugyklose. Nors per šimtmečius krapų piniginė vertė sumažėjo, tačiau naudingosios savybės vis dar vertinamos taip pat. Medicinoje krapai naudojami virškinimo problemų, dieglių gydymui, netgi žindančių moterų pieno gamybos stimuliacijai. Viduramžiais krapus naudojo žmonės, kurie užsiimdavo raganavimu ar šamanizmu, todėl buvo pradėta tikėti, kad krapai turi ypatingų galių. Dėl savo išskirtinio aromato krapai yra lengvai atpažįstami, todėl būdavo maišomi su aitriaisiais prieskoniais – muskatu, imbieru, cinamonu. Buvo manoma, kad iš tokio mišinio išvirtos arbatos stimuliuoja geismą ir netgi apsvaigina.

 

Morkos

Dar nuo Antikos laikų buvo tikima, kad morkos gali sužadinti aistrą ir seksualinį potraukį. Senovės vidurio Rytų šalyse imperatoriai naudodavo morkas savo pasilinksminimų metu, mat buvo tikima, kad jos turi išskirtinės galios padėti suvilioti moteris ir meilės žaidimus pratęsti iki paryčių. Morkų sultys buvo naudojamos kaip afrodiziakas skatinantis fizinę ištvermę sekso metu. Morkose daug vitaminų ir beta karoteno, kuris padeda gerinti kraujotaką, todėl liaudies medicinoje morkos dažnai naudojamos moterų, praradusių seksualinį geismą, gydymui.

 

Česnakai

Česnakas yra seniausias pasaulyje žinomas afrodiziakas, naudotas senovės Graikijos ir senovės Egipto laikais. Graikų mituose pasakojama, kad netgi pati deivė Afroditė tikėjusi, kad karštu vandeniu nuplautas ir alyvuogių aliejuje mirkytas česnakas gali priversti įsimylėti arba suvilioti bet kurį vyrą. Per keletą šimtmečių česnakas itin išpopuliarėjo ir kaip kulinarinis prieskonis, moterys tikėjo, kad česnakai turi įtakos vyrų seksualiniam pajėgumui ir sekso kokybei. Tačiau ne visuose pasaulio kampeliuose garbinamos šio augalo savybės. Tibeto vienuoliams dar nuo senų laikų draudžiama valgyti česnakus, nes tikima, kad jie sukelia daug vidinių aistrų ir trukdo sukoncentruoti mintis. Nepaisant skirtingų kultūrinių požiūrių, medicinoje česnakas taip pat vertinamas kaip turintis gydomųjų ir antibakterinių savybių.

 

Įdomūs faktai:

  • Kai kurie afrodiziakai turi poveikį ne tik fizinei žmogaus savijautai, bet ir psichologinei. Bananai, morkos, figos ir dar keletas vaisių dėl savo išvaizdos kelia seksualinių asociacijų pasąmonėje.
  • Vienas populiariausių ir labiausiai paplitusių afrodiziakų Filipinuose yra nuodingosios kobros.
  • Natūralios vanilės, migdolų ar muskato riešuto kvapų esencijos žmogaus uoslę stimuliuoja labiau, negu kvepalai.
  • Dėl savo aromato ir skonio šokoladas nuo senų laikų buvo vertinamas kaip afrodiziakas, tačiau šiam gardumynui išpopuliarėjus ir atpigus, jo išskirtinėmis savybėmis pradėta abejoti.
  • Senovės Egipte faraonų maistui buvo naudojami ridikai, kadangi buvo tikima, kad jie skatina potenciją ir seksualinį pajėgumą.

1989–aisiais medicinos mokslo asociacija išplatino pranešimą, kad moksliniais tyrimais nepatvirtinta, jog kuris nors iš įvardintų afrodiziakų turėtų seksualinius sutrikimus gydančių galių.