Dėl savo prisipažinimo apie duotą kyšį medikams posto jau neteko sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Kas laukia politikų, kurie jau šį sekmadienį „Info TV“ laidoje „Diagnozė: valdžia“ prisipažins, kad jie irgi davė kyšį medikams?

 

Diagnozė: valdžia

„Korupcija sveikatos apsaugos sistemoje egzistuoja aukščiausiu lygiu“, – teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas. Politikas, daug metų dirbęs Pasvalio rajono centrinės ligoninės vyriausiuoju gydytoju, prisipažįsta, kad jo pastangos pažaboti medikų apetitą ir pacientų kyšininkavimą gerų rezultatų nedavė.

 

„Kai tapau mediku, visiems apsiskelbiau, kad kyšių neimu. Kai dirbau ligoninės vyriausiuoju gydytoju pasiūliau visiems kyšius davusiems pacientams ateiti pas mane ir prisipažinti. Tokių buvo vos keli. Viskas baigėsi gydytojo atsiprašinėjimu, pinigų grąžinimu ir pasižadėjimu daugiau taip nesielgti. Iki policijos nebuvo prieita, nes nė vienas pacientas neparašė pareiškimo“, – savo kovą su kyšiais medicinoje prisimena politikas.

 

Medicinos įstaigų vadovai atvirauja, kad net ir žinodami apie medikų kyšininkavimo atvejus jų atleisti ar kreiptis į teisėsaugos institucijas nesiryžta. Prigautas medikas gali netekti darbo, o ligoniai liktų be realios pagalbos, tačiau net ir tai pastarųjų nesustabdo nuo kyšio davimo. Kyšiu savo kelią link sveikatos bandė palengvinti ir A. Matulo sesuo. „Prieš kelerius metus į onkologinį skyrių operacijai atsigulė mano sesuo. Aš skyriaus vadovo paprašiau ją pagloboti. Po operacijos sesers paprašiau neduoti niekam jokių pinigų, o ji guli ir tyli. „Antanėli, nepyk bet aš jau daviau 200“, – galų gale ji man pasisakė. Po kelių dienų man skambina kyšį paėmęs daktaras ir sako, kad viską padarė kaip prašytas. Aš su juo net nenorėjau kalbėtis ir numečiau ragelį. Tada jis atvažiavo pas mane į Seimą, o aš jam ir sakau, kad esi gyvulys, nes padorus žmogus neima pakišos iš trijų žmonių – savo kolegos, ubago ir viršininko“, – pasakoja Seimo Sveikatos reikalų komiteto vicepirmininkas.

 

Atsidėkojanti medikams neneigia ir buvusi parlamentarė Agnė Zuokienė. „Meluočiau jei sakyčiau, kad niekada nedaviau kyšio. Niekada nemokėjau „į priekį“, bet noras padėkoti taip pat yra. Štai jau 12 metų vienoje ligoninėje organizuoju medikams padėkos šventę. Čia mane vaikystėje gydė, ten gydėsi po sunkios traumos ir mano vaikas. Taigi taip aš jaučiuosi jiems atsidėkojanti“, – aiškina A. Zuokienė.

 

Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas tvirtina, kad iki šiol nėra aiškiai apibrėžta, kas yra kyšis. „Įstatyme yra vienas žodis – „kyšis“. Tačiau mes vis dar diskutuojame, o kas tas kyšis yra? Gal gėlės nebus kyšis, gal obuoliukas nebus kyšis, gal numegzta kojinė, kurias mėgsta atnešti bobutės, nebus kyšis?“ – klausia L. Labanauskas. Jis tvirtina, kad nuo šiol atsisakys ir paciento pasiūlyto obuolio. O atsisakyti gali tekti dažnai, nes skaičiuojama, kad Lietuvoje davė ar buvo priverstas duoti kyšį kas antras žmogus.

 

Tikrosios priežastys ir visi atsakymai į klausimą, kodėl medikai ima kyšius, o ligoniai juos duoda, ar įmanoma panaikinti šią ydingą praktiką – laidoje „Diagnozė: valdžia“ per INFO TV šio sekmadienio vakarą 19 val. 30 min.