Deginimo pojūtis, bukas, aštrus skausmas, spazmai skirtingose pilvo dalyse gali daug pasakyti apie tai, kaip jūsų kūnas jaučiasi. Kadangi pilve yra daug svarbių organų ir nervų galūnėlių – tai yra ir daugybė veiksnių, kurie sukelia skausmą skirtingose pilvo vietose. Nesveika mityba, per dideli suvalgomo maisto kiekiai, rūkymas ir kai kurie vaistai gali sukelti opas, tulžies akmenis ir net rėmenį. Štai kodėl labai svarbu nustatyti skausmo vietą ir nedelsiant pradėti gydymą.

 

pilvas

9 skirtingi pilvo skausmų tipai ir ką jie išduoda:

 
  • Bukas apatinės pilvo dalies skausmas: žarnyno dujų perteklius. Sukelia: įprotis greitai valgyti ir nuryti maistą. Dujų perteklių žarnyne skatina gazuoti gėrimai, alus, pieno produktai, ankštinės daržovės. Rekomenduojama riboti išvardyti produktų suvartojimą. Nuo skausmo gali padėti aktyvintos anglies arba pipirmėčių aliejaus tabletė.
 
  • Skausmas apatinėje krūtinės dalyje arba viršutinėje pilvo srityje: rėmuo. Sukelia: riebus ir aštrus maistas, alkoholis (ypač raudonasis vynas), žali svogūnai, šokoladas, citrusiniai vaisiai, kava ir gėrimai su kofeinu. Rėmens skausmą paaštrina rūkymas. Reikėtų stengtis nepersivalgyti, valgyti 5 – 6 kartus per dieną nedidelėmis porcijomis, mesti rūkyti ir dėvėti laisvus, nespaudžiančius drabužius.
 
  • Stiprus skausmas viršutinėje pilvo dalyje: opos. Sukelia: dažnas aspirino vartojimas, ibuprofenas, priešuždegiminiai vaistai, rūkymas ir nesaikingas alkoholio vartojimas. Reikėtų per dieną negerti daugiau nei 2 alkoholinių gėrimų per dieną ir nemaišyti alkoholio su vaistais. Riboti vaistų nuo skausmo vartojimą, mesti rūkyti ir plauti rankas prieš valgį. Dietoje turėtų būti visadalių grūdų, vaisių daržovių.
 
  • Pilvo pūtimas ir spazmai: dirgliosios žarnos sindromas. Tikslios priežastys nežinomos. Rekomenduojama vengti produktų, didinančių žarnyno jautrumą.
 
  • Pilvo spazmai ir viduriavimas: gastroenteritas (infekcinė diarėja). Sukelia: pagedęs arba užkrėstas maistas ir vanduo, asmeninių infekuoto asmens daiktų (rankšluosčių, aksesuarų ir kt.) naudojimas. Išvengti gali padėti skiepai, rankų plovimasis prieš valgį, nesinaudojimas kitų žmonių asmeniniais daiktais, rankomis liečiamų paviršių dezinfekavimas.
 
  • Nestiprus skausmas ir skrandžio veiklos sutrikimai: laktozės netoleravimas. Sukelia: žarnyno fermentas – laktazė, kuri skyla į 2 smulkesnius cukrus (gliukozę ir galaktozę) ir leidžia žarnynui įsisavinti laktozę. Rekomenduojama rinktis maistą be laktozės. Valgyti daugiau augalinių kalcio šaltinių: brokolių, lapinių kopūstų, lašišos, tuno ir kalciu praturtintų produktų, pavyzdžiui, sojų pieno.
 
  • Dujų kaupimasis, viduriavimas, pilvo pūtimas: glitimo netoleravimas. Sukelia: kviečiuose esantis baltymas. Reikėtų vengti duonos, makaronų ir kitų gaminių, kuriuose yra kviečių. Pasitarti su gydytoju dėl vaistų vartojimo.
 
  • Stiprus skausmas viršutinėje, dešinėje pilvo srityje ir po pečiu: tulžies akmenys. Sukelia: antsvoris, nutukimas, sėslus gyvenimo būdas, nėštumas, riebaus ir daug cholesterolio turinčių maisto produktų vartojimas, skaidulų trūkumas, paveldėjimas, diabetas ir vaistai, kurių sudėtyje yra estrogenų (kontraceptinės tabletės ir kiti hormoniniai vaistai). Rekomenduojama niekada nepraleisti pagrindinių valgymų, kontroliuoti svorį.
 
  • Skausmas apatinėje, dešinėje pilvo srityje: apendicitas. Sukelia: užblokuotos angos apendikso viduje, padidėję apendikso sienelių audiniai, parazitai, apendikso infekcijos ir pažeidimai. Apendicitas rečiau pasitaiko sveiką gyvenimo būdą propaguojantiems žmonėms. Tačiau visiškai jo išvengti neįmanoma. Pajutus simptomus būtina nedelsiant apsilankyti pas gydytoją.