Ar žinojote, kad kovo 26 dieną minima purpurinė diena, skirta solidarizuotis su epilepsija sergančiais žmonėmis? Ši liga daugeliui atrodo labai paslaptinga, apipinta mitais, ko gero, dėlto, kad ja sirgo daug pasaulyje žymių asmenybių, tarkime, Isaacas Newtonas, Ludwigas van Beethovenas, Fiodoras Dostojevskis, Agatha Christie.

 

epilepsija

9 mitai apie epilepsiją:

 
  • Epilepsija yra dvasių apsėdimas. Tuo vis dar tikima kai kuriose pasaulio kultūrose, nors epilepsija jau seniai yra pripažinta kaip medicininė būklė, smegenų sutrikimas, sukeliantis dažnus priepuolius.
 
  • Epilepsija yra užkrečiama. Epilepsija nėra užkrečiama ir jos negalima užsikrėsti nuo kito žmogaus, kuris patyrė priepuolį. Epilepsija yra taip pat neužkrečiama liga kaip ir diabetas ar aukštas kraujo spaudimas.
 
  • Epilepsija yra įgimta genetiškai liga. Epilepsija gali atsirasti bet kada. Kai kurie gimsta jau sirgdami epilepsija, bet kiti pirmąjį priepuolį patiria, sulaukę vidutinio amžiaus. Genetika yra svarbi, bet dažniau epilepsiją sukelia ne ji, o galvos traumos, smegenų auglys ar pažeidimai, insultas. 65 – 70 % epilepsijos atvejų neturi aiškių priežasčių.
 
  • Epilepsija sumažina intelektą. Žmonių, sergančių epilepsija, intelektas yra toks pat kaip ir sveikų žmonių. Mokytis gali būti sunkiau, jei priepuoliai kartojasi labai dažnai arba, jei vaistai turi šalutinį poveikį (sukelia mieguistumą, didelį nuovargį). Tačiau pati epilepsija neturi nieko bendro su žemu intelektu. Epilepsija sirgo žymūs žmonės, vadinti genijais: Isaacas Newtonas, Vincentas van Goghas, Ludwigas van Beethovenas, Agatha Christie, Napoleonas.
 
  • Epilepsija yra sunki liga; ligonį vargina dažni priepuoliai. Kai kurie žmonės priepuolius patiria dažnai, net kasdien, bet kitiems priepuoliai yra labiau kontroliuojami: jie gali patirti tik vieną priepuolį per metus. Kai kuriems pacientams ligą pavyksta taip gerai suvaldyti, kad priepuolių jie nepatiria ištisus dešimtmečius. Taigi, epilepsija gali būti visokia; tai labai individualu.
 
  • Sergantys epilepsija žmonės negali dirbti, vaikai mokykloje puikiai mokytis, turėti vaikų ir normalų, įprastą gyvenimą. Epilepsija yra vaistais ir specialiu gydymo kontroliuojama liga ir sergantieji ja gali gyventi visiškai normalų gyvenimą.
 
  • Yra vienintelis priepuolių tipas – konvulsijos (traukuliai). Iš tikrųjų yra apie 40 skirtingų priepuolių tipų ir konvulsijos netgi nėra pats dažniausias. Priepuolis gali pasireikšti kaip tuščias spoksojimas į vieną tašką, nevalingi judesiai, pakitusi sąmonės būsena, pojūčių pokyčiai arba traukuliai (konvulsijos).
 
  • Priepuolio metu žmogus gali praryti liežuvį. Neįmanoma praryti liežuvio priepuolio metu, todėl negalima nieko kišti į priepuolio ištikto asmens burną ar bandyti jį pražiodyti.
 
  • Ištikus epilepsijos priepuoliai, visuomet reikia kviesti greitąją pagalbą. Dažniausiai, patyrus epilepsijos priepuolį, greitosios pagalbos neprireikia. Tačiau kviestu greitąją būtina, jei priepuolis trunka 5 min. ar ilgiau, arba pasikartoja vienas po kito, neatgaunant sąmonės tarp jų, jeigu žmogus krisdamas susižeidžia, jeigu priepuolis nutinka vandenyje, jeigu asmuo serga diabetu arba moteris yra nėščia.