Prasidėjus vasarai, kai už lango šviečianti saulė tik ir kviečia pasimėgauti pramogomis gamtoje, daugeliui tampa sudėtinga susikaupti darbui. Tačiau kaip nugalėti save? Pasipildyti motyvacijos atsargas galima išbandžius keletą naudingų patarimų.

 

motyvacija

1. Visada galvoti apie priežastį

 

Jaučiant motyvacijos trūkumą svarbu prisiminti, kodėl reikia tam tikrą užduotį atlikti. Šis „kodėl“ yra pagrindinė bet kokio darbo varomoji jėga. Jei priežastis atrodo per silpna, kartu ima trūkti ir valios atlikti vieną ar kitą darbą. Dėl to norint sėkmingai įgyvendinti užduotis būtina rasti svarią priežastį. Tik tada, kai ji bus pakankamai stipri, darbas atrodys patrauklesnis bei atsiras noras jį padaryti nuoširdžiai. Taigi, svarbiausias klausimas šiuo atveju – kodėl darau tai, ką darau?

 

2. Galingoji vaizduotė

 

Pasak mokslininkų, vizualizavimo technika labai galingas ginklas, galintis paskatinti žmogų siekti užsibrėžtų tikslų. Įsivaizduoti galima bet ką, svarbu, kad mintyse matomi vaizdai ir patiriami jausmai būtų kuo detalesni bei realistiškesni. Ši technika praverstų ir norint rasti motyvacijos darbui. Pavyzdžiui, galima įsivaizduoti, jog reikia atlikti tam tikrą užduotį. Tuomet svarbu kruopščiai apgalvoti būdus, kuriais ją pavyktų įgyvendinti, įsivaizduoti, kokia savijauta apima ją atlikus sėkmingai arba koks gailestis užplūsta, kai ji nepavyksta. Teigiama, kad įsivaizdavimas ir dalykų vizualizavimas mintyse efektyviai kuria motyvacijos jausmą.

 

3. Susikurti apdovanojimų sistemą

 

Kai nuolat trūksta motyvacijos ir darbai atrodo nemieli, verta susigalvoti tam tikrą atlygių sistemą. Pavyzdžiui, pasižadėti sau kokį nors prizą (naują suknelę, batus, vakarą kine, restorane ar kt.), jei paskirtą užduotį pavyks atlikti greitai bei sėkmingai. Šie prizai ims veikti kaip vertingi paskatinimai, kurie palaipsniui skatins ir motyvuotumą imtis darbų.

 

4. Darbuotis palankioje erdvėje

 

Teigiama, kad mus supanti aplinka labai veikia darbo produktyvumą. Jeigu joje vyrauja teigiamos emocijos ir lengva pasijusti jaukiai, žmogaus motyvacijos bei darbingumo lygis padidėja net kelis kartus. Ir priešingai, jei darbo vietoje supa negatyviai nusiteikę kolegos, jaučiamasi nepatogiai ar įtemptai, noras dirbti akivaizdžiai krinta. Dėl to siekiant išlaikyti tam tikrą motyvacijos lygį verta darbo erdvę kiek įmanoma pritaikyti savo poreikiams, pavyzdžiui, pasistatyti gėlę ar mėgstamą nuotrauką.

 

5. Semtis motyvacijos iš kitų

 

Kartais surasti jėgų gali būti labai sudėtinga. Jei to padaryti patiems nepavyksta, verta išbandyti kitus šaltinius. Vaizdo siužetai ir muzika laikomos gan efektyviomis priemonėmis. Jei trūksta motyvacijos, patariama pažiūrėti linksmą filmuką ar įkvėpimo pasisemti iš motyvacinių garsių žmonių kalbų. Taip pat verta rytais prieš darbą bent 30 min. paskaityti įkvepiančią knygą. Tai padėtų įgauti daugiau energijos, paruoštų protą būsimai dienos veiklai. Juk ne paslaptis, kad daugelis didžiulės sėkmės sulaukusių žmonių skaitė kiekvieną dieną.

 

6. Suskaidyti užduotis

 

Vykdant dideles, daug pastangų reikalaujančias užduotis naudinga jas suskaidyti į mažesnes ir susidaryti tam tikrą jų vykdymo planą. Įgyvendinus kiekvieną jo punktą pavyks pasiekti bent mažas pergales. Dažnai lydinti sėkmė gerina asmens psichologinę savijautą, tuomet atrodo, kad būtume padarę žymiai daugiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tokios besikaupiančios pergalės teigiamai veikia ir motyvacijos kiekį, žmogaus pasitikėjimą savo jėgomis.

 

7. Pradėti nuo didesnių iššūkių

 

Iš pradžių rasti motyvacijos dideliems darbams pradėti gali būti sudėtinga. Tačiau pasiryžus įveikti sudėtingą iššūkį pavyks gauti dvigubą naudą. Visų pirma, tokia užduotis suteiks svarbios patirties ir daugiau pasitikėjimo savo jėgomis. Antra, įveikus sudėtingą iššūkį bus lengviau nudirbti lengvesnes užduotis. Tuomet atsiras teigiamų emocijų, o pamažu auganti motyvacija skatins siekti vis didesnių aukštumų.