Net jei iki šiol nebuvo kilę problemų su inkstais, visiškai tikriems, kad taip bus visada, negalima būti. Ligos dažnai atsiranda tada, kai to mažiausiai tikimasi. Tad geriau laiku imtis prevencinių priemonių. Kaip užkirsti kelią cistitui, pielonefritui, inkstų akmenims šią žiemą?

 

"inkstų sveikata"

Inkstų ligos atsiranda dėl daugelio priežasčių, tačiau beveik visada jos yra kažkaip susijusios su asmens gyvenimo būdu bei rūpinimusi savo sveikata. Norint išvengti cistito, kuris neretai komplikuojasi į inkstų uždegimą, kiekvieną kartą sušalus arba aistringai pasimylėjus, patariama laikytis prevencinių taisyklių.

 

7 patarimai, kaip pasirūpinti inkstų sveikata žiemą:

 
  • Kiekvieną žiemą gydytojai perspėja, kad reikia saugotis peršalimo. Nors sakoma, kad sloga – ne liga, bet ir ji gali sukelti rimtų sveikatos nemalonumų. Be abejo, norisi atrodyti stilingiems bet kokiu oru (ar lyja, ar sninga), tačiau trumpų sijonų, džinsų su pažemintu liemeniu ir megztinių, apnuoginančių pilvą dėvėjimas yra beveik nuosprendis, kad tuoj teks pagulėti ligos patale. Puiku, kad šiais laikais madingi pailginti megztiniai, normalios kelnės, aukščiausios kokybės terminiai apatiniai. Dėl hipotermijos pažeidžiami inkstai ir gali atsirasti ne tik cistitas, bet ir pielonefritas (infekcinė liga, dėl hipotermijos neretai ūminė).
 
  • Antroji priežastis silpninanti inkstus – kraujo užsistovėjimas dubens organuose. Sumažėjus fiziniam aktyvumui, kraujotaka sulėtėja. Kodėl neinate pasivaikščioti? Lauke šalta? Blogo oro nebūna, tik netinkama apranga. Kiekvieną dieną patariama nueiti maždaug 3 km atstumą, žinoma, šiltai apsirengus. Urogenitalinė sistema pirmiausiai reaguoja į fizinį nejudrumą. Tingisi eiti į sporto salę, persirenginėti ir t. t.? Pagalvokite, kad gydytis antibiotikais ir gulėti lovoje bus daug nemaloniau nei bent porą kartų per savaitę pasimankštinti.
 
  • Trečioji priežastis – šlapimo sulaikymas ir skysčių vengimas. Žiemą, kai šalta, mažiau norisi gerti, be to, nesinori dažnai bėgioti į tualetą, nusirengti, apsirengti… Tačiau ilgainiui toks įprotis gali paskatinti dažniau lakstyti į tualetą (vienas iš pagrindinių šlapimo takų ligų simptomų).
 
  • Mokslinių tyrimų duomenimis, reguliariai geriant tyrą vandenį galima užkirsti kelią inkstų akmenų susidarymui (vanduo padeda išplauti ir tirpdyti druskų sankaupas inkstuose). Sveikas žmogus į tualetą turėtų eiti kas 3 valandas ir išgerti 1,5 l vandens per dieną. Sergant inkstų ligomis organizme pradeda kauptis skysčiai, todėl žmogus šlapinasi retai ir po mažai.
 
  • Vitaminų trūkumas, ypač vitamino A, didina inkstų ligų išsivystymo riziką. Galima vartoti vitaminų kompleksus, dažniau valgyti tarkuotų morkų su trupučiu augalinio aliejaus arba grietinės, šaldytų uogų, spanguolių, žuvų ir jūros gėrybių, šaltalankių sulčių arba uogienės. Be to, reikėtų nepamiršti vartoti lengvą diuretinį poveikį turinčių maisto produktų: moliūgų, obuolių, kopūstų, ridikų, cikorijų.
 
  • Inkstams nepatinka žiemą auginti pomidorai ir agurkai, nes šioje produkcijoje paprastai būna dideli kiekiai pesticidų. Šaltymečiu patariama atsisakyti šviežių agurkų ar pomidorų salotų, net jei jos atrodo labai viliojančiai. Šaldytų špinatų ir rūgštynių taip pat rekomenduojama vengti žmonėms, turintiems polinkį sirgti inkstų ligomis. Net sveikiems žmonėms šiais žalumynais geriau nepiktnaudžiauti. Be to, inkstai neigiamai reaguoja į geležies perteklių, todėl mėsą valgyti taip pat reikėtų saikingai, vengti persivalgymo.
 
  • Druskos vartojimas ir inkstų sveikata – tiesiogiai susiję dalykai. Tikriausiai nedaugelis žino, kad tiek druskos trūkumas, tiek perteklius daro žalą inkstams ir skatina inkstų akmenų susidarymą. Per dieną suaugusiam žmogui rekomenduojama suvalgyti 4 – 5 g druskos. Tačiau reikia prisiminti, kad druskos yra daugelyje kasdien vartojamų maisto produktų, todėl druskos perteklius yra dažnesnė problema negu trūkumas.
 

Asmenys, turintys polinkį sirgti urogenitalinės sistemos ligomis, žiemos pradžioje turėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti reikalingus tyrimus. Reikėtų apsilankyti nefrologo kabinete ir pradėti prevencinį gydymą.

 

Labai dažnai pasitaiko tokia situacija: anksčiau viskas buvo gerai, inkstai niekada nėra skaudėję, bet staiga pastebite, kad vis dažniau lakstote į tualetą, dažnai patiriate skausmą šlapinantis pilvo ir juosmens srityje. Tokiu atveju svarbu be reikalo nekelti panikos, o šiltai apsirengti ir eiti tiesiai pas gydytoją. Beveik visais atvejais uždegimą sukelia bakterijos, todėl liaudiškos gydymo priemonės paprastai nesuteikia palengvėjimo. Tik gydytojai gali žinoti, kokie antibiotikai ir uroseptikai labiausiai tinka konkrečiam žmogui.