Dažniausiai plaukai pradeda augti nuo gimimo praėjus 2 – 5 mėnesiams. Suaugęs žmogus turi apytiksliai 5 milijonus plaukų folikulų. Galvos odoje tėra tik milijonas, likę plaukų folikulai – išsidėstę ant viso kūno. Užtenka įdėmiai pažiūrėti į veidrodį, kad pamatytumėte, kad plaukų yra visur, išskyrus ant pėdų ir plaštakų. Kūno plaukai pasižymi ypatinga savybe viską į save sugerti. Ne tik kvapus. Plaukų tyrimas gali parodyti, kad žmogus piktnaudžiauja alkoholiu, vartoja draudžiamas narkotines medžiagas, valgo daug žuvies, turinčios nuodingo gyvsidabrio…

 

plaukuotumas

7 dalykai, kuriuos atskleidžia kūno plaukai:

 
  • Per daug kūno plaukų. Moterims staiga padidėti veido plaukuotumas gali, prasidėjus menopauzei. Kadangi per menopauzę sumažėja moteriškų hormonų, estrogenų, lygis organizme, gali pradėti augti kūno plaukai. Jaunesnėms moterys taip pat gali augti plaukai ant veido dėl aukštesnio nei įprasta testosterono lygio. Šiuo atveju reikėtų pasitarti su gydytoju, kaip būtų galima sumažinti testosterono lygį organizme. Be testosterono lygio, reikėtų patikrinti ir insulino lygį. Dėl aukšto insulino lygio gali sparčiau augti plaukai.  Šiuo atveju plaukuotumas yra susijęs su nutukimu. Padidėjęs kūno plaukuotumas vargina ir sergant policistiniu kiaušidžių sindromu.
 
  • Plaukų slinkimas. Galvos ir kūno plaukų slinkimas, nuplikimas gali būti dėl lizdinės alopecijos (lot. alopecia areata). Ligos priežastys nėra žinomos. Tikima, kad imuninė sistema sukelia uždegimą, bet gali būti ir genetinis ryšys. Su amžiumi, mažėjant testosterono lygiui, ypač vyrams pradeda slinkti plaukai. Tyrimai rodo, kad vyrai, turintys erekcijos sutrikimų, turi 40 % mažiau kūno plaukų. Tokių vyrų kraujyje yra nenormaliai didelis prolaktino kiekis, kuris yra atsakingas už pieno krūtyse moterims gamybą. Plaukų slinkimas gali būti susijęs su žemu skydliaukės hormonų lygiu ir geležies trūkumu. Hormonų ir geležies lygis nustatomas, atlikus specialius kraujo tyrimus.
 
  • Šiurkštūs kūno plaukai. Šiurkštūs, sausi plaukai gali būti hipotirozės simptomas, kai posmegeninė liauka išskiria per mažai skydliaukės hormonų. Jeigu tai kelia nerimą, reikėtų pasitarti su gydytoju ir atlikti skydliaukės hormonų tyrimus.
 
  • Ploni kūno plaukai. Ploni kūno plaukai, augantys ten, kur anksčiau niekada neaugdavo, gali būti ženklas, kad asmuo sveria per mažai arba serga anoreksija. Kūnas bando save susišildyti, skatindamas naujų plaukų augimą, reaguodamas į kūno riebalų trūkumą. Plaukai taip pat gali kristi dėl maistinių medžiagų trūkumų dėl skurdžios ir negausios mitybos.
 
  • Kūno plaukų spalvos pokyčiai. Nieko nestebina, kad senstant plaukai ant galvos pražyla. Tačiau dauguma nesitiki, kad žilų plaukų atsiras ir ant viso kūno. Normalu, kad bėgant metams, pražyla antakiai, blakstienos, barzda ir kiti kūno plaukai. Vitamino B12 trūkumas taip pat gali būti atsakingas už priešlaikinį žilimą. Pernelyg aktyvūs arba neaktyvūs skydliaukės hormonai gali paskatinti baltų arba žilų plaukų atsiradimą. Rekomenduojama atlikti kraujo tyrimą ir patikrinti vitaminų ir hormonų lygį.
 
  • Nebeaugantys plaukai. Dauguma kūno plaukų nustoja augti, kai pasiekia tam tikrą, nustatytą ilgį. Kūno plaukai neužauga tokie, kaip plaukai ant galvos. Kūno plaukų ilgis yra nulemtas genetikos. Dėl kraujotakos sutrikimų apatinėse galūnėse nuskusti ar kitaip pašalinti plaukai gali nustoti augti. Nuolatinis plaukų šalinimas vašku, depiliaciniais kremais arba skutimas gali sulėtinti ar net sustabdyti plaukų augimo ciklą!
 
  • Plaukų lūžinėjimas. Trapūs plaukai yra tokie, kai plauko kamienas lengvai lūžta ir skilinėja. Skilinėti plaukai gali, kai organizmui trūksta sieros (siera yra visų baltymų sudėtinė dalis). Po kalcio ir fosforo, siera yra trečias svarbiausias mineralas, gaunamas, maitinantis sveiku ir subalansuotu maistu. Sveikuose plaukuose yra keratino, kuris sudarytas iš sieros turinčių aminorūgščių. Senstant keratino mažėja, todėl plaukai tampa nebe tokie lankstūs. Plaukų lūžinėjimas tiek galvos, tiek viso kūno srityje.