Būstą senamiestyje galima vadinti tikru didmiesčio brangakmeniu. Tačiau ne paslaptis, kad pastarąjį įsigijus tenka pasukti galvą, kaip dekoruoti mažas, sudėtingo plano erdves bei neužgožti paslaptingos, šimtmečius menančios būsto dvasios ir kartu sukurti šiuolaikišką aplinką. Šį kartą siūlome keletą itin naudingų patarimų, kurie padės atsakyti į aktualius klausimus.

 

bustai senamiesciuose (3)

 
  • Suskaidyti nepatogias erdves

Seni namai neretai pasižymi neįprastu patalpų planu. Dar daugiau – čia gausu nejaukiai atrodančių ilgų, siaurų erdvių, kurias sudėtinga įrengti ir dekoruoti. Siekiant funkcionalumo, tokias stačiakampes patalpas derėtų suskaidyti į kelias kvadratines zonas. Tam tikrai nebūtina įrenginėti daugybės naujų pertvarų. Skirtingas zonas galima atskirti kilimais, tam tikru baldų išdėstymu ir panašiomis priemonėmis.

 

bustai senamiesciuose (12)

 
  • Įleisti dienos šviesos
 

Senamiesčiuose pastatai yra labai arti vienas kito, be to, jų langai dažniausiai nedideli. Dėl šių priežasčių patalpose neretai trūksta šviesos. Tad jei yra galimybių ir nebijote aplinkinių žvilgsnių, patartina langų neuždengti. Jei vis tik neketinate atsisakyti langų uždangalų, geriausia rinktis tik naktines šviesaus, lengvo audinio užuolaidas, siūtas iš lino, medvilnės ar šilko.

 

bustai senamiesciuose (6)

bustai senamiesciuose (2)

bustai senamiesciuose (10)

 
  • Drąsiai derinti seną su nauju

Paprasti šiuolaikiški baldai – viena geriausių priemonių į seną pastatą įnešti šiek tiek šiuolaikiškos dvasios. Be to, pasirinkę švarių linijų ir švelnių spalvų baldus išvengsite įspūdžio, kad senovė ir dabartis tarsi kovoja tarpusavyje. Kita vertus, tokiuose interjeruose nevalia vengti ir originalių, antikvarinių detalių. Juk norite, kad jūsų būstas atskleistų tikrąją senamiesčio dvasią, tiesa? Gali pakakti ir smulkmenų, pavyzdžiui, retro stiliaus žalvario spalvos santechnikos ar kelių klasikinių akcentų.

 

bustai senamiesciuose (4)

bustai senamiesciuose (8)

 
  • Neskubėti visko paslėpti

Kur kitur, jei ne senamiestyje kuriant interjerus galima išnaudoti tokius privalumus kaip atidengtos ne vieną dešimtmetį ar net šimtmetį menančios lubų sijos ar netinkuotos gotikinio mūro sienos? Tai tikrieji senamiesčio atributai, kurie modernioje aplinkoje neretai atrodo pigiai ar netgi juokingai.

 

bustai senamiesciuose (9)

bustai senamiesciuose (11) bustai senamiesciuose (5)

 
  • Pasitelkti lentynų magiją

Siekiant neužgožti originalių architektūros sprendimų ir neperkrauti mažų patalpų senamiestyje, pravartu rinktis gracingus, ažūrinius baldus. Geriausia, kad jie būtų su kojelėmis, o ne visu korpusu siektų grindis. Dėl šios priežasties tokiems būstams labai tinka atviros lentynos. Ant jų galima dėti, ką tik norite: knygas, kolekcinius eksponatus, dailius krepšelius ir t. t. Dar daugiau – nors tokios savito žavesio turinčios lentynos atrodo gana šiuolaikiškai, jos labai tinka ir senovinei aplinkai.

 

bustai senamiesciuose (9)

bustai senamiesciuose (7)

bustai senamiesciuose (1)

 
  • Parsivežti keletą detalių iš sodo ar kaimo

Norite tikėkite, norite ne, bet senamiesčio būste itin žaviai atrodo daiktai, kurie iš pirmo žvilgsnio labiau tiktų sodo nameliui. Tai baldai ir aksesuarai, kurie atrodo taip, tarsi kurį laiką buvo laikomi lauko sąlygomis: mediniai baldai apsilupusiais dažais, pinti krepšiai, drobės gaminiai ir pan. Sename pastate tokie kaimiška dvasia alsuojantys daiktai natūraliai įsilieja į aplinką.

 

Specialistės komentaras

Kristina Grybaitė, interjero dizainerė

 

Kuo labiausiai žavi būstai senamiesčiuose?

 

Pasirinkimas, kur įleisti šaknis (senojoje miesto širdyje, kur viskas pasiekiama pėsčiomis, ar atokiame užmiestyje) tikriausiai priklauso nuo žmogaus poreikių ir gyvenimo filosofijos. Nepaisant šalia verdančio itin judraus gyvenimo, senamiestyje taip pat nesunku mėgautis ramybe. Aplinkui apstu mažų, tačiau puikiai sutvarkytų skverų, jaukių vidinių kiemų erdvių bei saugių vaikų žaidimų aikštelių. Dauguma senamiesčių erdvių yra sutvarkytos ir pritaikytos gyventojams: įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, suoleliai, ant kurių galima prisėsti ir pasigrožėti įspūdingais vaizdais. Čia gyvenančius įkvėpimas lydi kiekviename žingsnyje. Senamiestis užburia siauromis gatvelėmis, įmantriais puošybos raštais, menininkų susibūrimais, jaukiais knygynėliais, mažomis parduotuvėmis ir gardžiais kvapais viliojančiomis šeimos kepyklėlėmis. Be to, labai žavi ir tai, kad kiekvienas senamiestis yra vis kitoks, t. y. atspindintis konkretaus miesto dvasią. Istorinė aplinka, kurioje įsikūrusios šiuolaikiškos krautuvėlės ir modernaus meno galerijos tik patvirtina, kad elementai iš praeities ir dabarties pasaulių gali darniai sugyventi. Sakoma, kad legendomis apipintuose senamiesčiuose ne vieną šimtmetį menantys namai turi savo aurą. Dar daugiau – senamiesčio būstai labai žavi senoviniais mediniais langais, pro kuriuos kas rytą geriant kavą galima žvelgti į bažnyčių bokštus, bei aukštomis lubomis, kuriančiomis erdvumo įspūdį.

 

Ką reikėtų žinoti tiems, kas planuoja renovuoti būstą senamiesčio teritorijoje? Ar yra apribojimų?

 

Būtina žinoti, kad visi išorę keičiantys sprendimai turi turėti atitinkamų institucijų leidimą. Taigi žavingi čerpių stogai savavališkai negali būti keičiami kita stogo danga, taip pat be leidimo negali keistis namo aukštis, langų forma, dydis ir pan. Kita vertus, reikėtų nepamiršti, kad funkcionalūs sprendimai gali būti puikiai pritaikomi ir senos statybos pastate. Pavyzdžiui, senamiestyje stovinčiame name dažnai yra net keli kaminai, taigi gyventojams, svajojantiems apie jaukius vakarus namie, verta pagalvoti apie židinio įrengimą. Gavus leidimą galima atsijungti nuo centrinio šildymo ir įsirengti autonominę sistemą. Netgi galima įsirengti grindinį šildymą, kad iš lovos būtų malonu išlipti net ir šalčiausią žiemos rytą. Šiais laikais technologijos labai pažengusios ir jas tikrai nesunkiai galima pritaikyti net ir tokiems būstams.

 

Įprasta manyti, kad įrengti butą senamiestyje – nemenkas iššūkis. Čia neretai susiduriama su netradiciniu patalpų išdėstymu, mažomis erdvėmis bei vietos trūkumu ir pan. Kaip pačioje miesto širdyje sukurti ne tik patogų, bet ir stilingą būstą?

 

Ko gero, prieš įsikurdamas išskirtinėje vietoje, t. y. senamiestyje, kiekvienas turi savo namų viziją. Dažnas trokšta modernios klasikos arba šviesaus, jaukaus interjero, turinčio ką nors išskirtinio ir savito. Tačiau norint sukurti ne tik stilingą, bet patogią erdvę netaisyklingos formos senamiesčio būstuose, pirmiausia reikia šiek tiek pakoreguoti esamas pertvaras ir suformuoti sau priimtinas funkcines zonas. Pagrindinėje būsto erdvėje dažniausiai įrengiamas bendrasis kambarys su svetainės ir virtuvės zonomis, o likusiose erdvėse, priklausomai nuo būsto dydžio, planuojami kiti kambariai – miegamojo, darbo, vaikų ir vonios.

 

Kadangi šiuose būstuose gana dažnai jaučiamas šviesos trūkumas, todėl derėtų stengtis kaip įmanoma išsaugoti šviesos ir erdvės įspūdį. Tad visam būstui dekoruoti patartina rinktis šviesius, šilto atspalvio dažus arba tapetus, o grindis iškloti šviesiomis parketlentėmis arba atnaujinti jau esamas. Atnaujinant senas grindis patartina nekeisti jų spalvos, nes nežinia, koks atspalvis išeis. Taigi saugiausias sprendimas būtų parketlentes atnaujinti ir nulakuoti arba padengti alyva. Atnaujinti galima ne tik ąžuolinį parketą, bet ir senovinius lubų lipdinius, puikiai išsilaikiusias itališkas plyteles ir pan. Tai suteiks būstui to paslaptingo žavesio, kuris ne vieną atvilioja į senamiestį.

 

Itin malonų jaukumo įspūdį tokiuose būstuose kuria šviesūs medžio masyvo ir minkšti baldai, skirtingų faktūrų, raštuoti daiktai (žemės atspalvių minkšti kilimai, margos vazos, klasikiniai dailiai dekoruoti laikrodžiai ir pan.). Tačiau reikia stengtis, kad būsto erdvė būtų ne tik šviesi, bet ir neperkrauta daiktais. Jei erdvė itin nestandartinė, jaudintis nereikėtų. Erdvės trūkumus, tarkime, nišas, galima vizualiai užmaskuoti sukuriant papildomos vietos daiktams susidėti. Pavyzdžiui, įrengti originalių lentynų, kurios suteiks interjerui žaismingumo bei spalvų.

 

Interjerai Kristinos Grybaitės, nuotraukos Vyčio Nakučio:

 

1

2 3 4 5 6