Dauguma žmonių kasdien nešiojasi mobilųjį telefoną ir visada jį turi po ranka. Per dieną išsiunčiame greičiausiai net ne po vieną žinutę, paskambiname pasikalbėti ne vienam žmogui. Telefonu fotografuojame, skaitome naujienas, žaidžiame, klausomės muzikos ir žiūrime vaizdo įrašus. Šiandien jau sunku įsivaizduoti gyvenimą be išmaniųjų telefonų.

 

telefonai

Jau 2014 metais pasaulio sveikatos organizacija apskaičiavo, kad pasaulyje yra apie 6,9 milijardų telefonų. Be abejo, telefonų šiandieniniame pasaulyje mums reikia, norėdami to, ar nenorėdami, esame nuo jų priklausomi, bet dėl jų saugumo vis dar dažnai diskutuojama.

 

2017 metų pradžioje Italijoje 57-erių metų vyras laimėjo bylą teisme ir valstybė įsipareigojo kas mėnesį jam mokėti po 500 eurų pensijos, nes jam išsivystė smegenų vėžys po to, kai kasdien darbiniams reikalams tvarkyti naudodavo mobilųjį telefoną. Robertas Romeo telefoną dėl darbo turėjo naudoti po 4 valandas kiekvieną dieną, 15 metų. Tačiau nors teismas pripažino, kad mobilieji telefonai turi ryšį su juos naudojančių žmonių sveikata, tačiau mokslinių įrodymų vis dar nėra labai daug ir svarių.

 

Mobilieji ir belaidžiai telefonai naudoja radiodažnuminę radiaciją signalams siųsti. Radiodažnuminė energija yra tam tikra elektromagnetinės radiacijos forma, kuri gali būti jonizuojanti arba nejonizuojanti. Jonizuojanti spinduliuotė skleidžia ir rentgeno spindulius, kurie, kaip jau yra įrodyta moksliškai, yra žalingi sveikatai. Tačiau vis dar nėra svarių įrodymų, kad taip pat kenkia ir nejonizuojanti spinduliuotė.

 

Nejonizuojanti spinduliuotė neardo elektronų ir nepakeičia DNR. Ji veikia kaip mažo galingumo mikrobangos. Jos nėra pavojingos, bet koks bus ilgalaikis poveikis labai sunku nuspėti.

 

Naujausiuose tyrimuose siekta išsiaiškinti, ar nejonizuojanti mobiliųjų telefonų spinduliuotė gali iš tikrųjų pažeisti DNR. 2016 metų tyrimo su laboratorinėmis žiurkėmis metu buvo išsiaiškinta, kad daugiau oksidacinių DNR pažeidimų turėjo tie graužikai, kuriuos veikė aukštesnė radiacija.

 

Mokslininkų konsorciumas iš 13 valstybių analizavo mobiliųjų telefonų vartotojų užpildytas anketas. Dauguma iš jų neparodė jokios didesnė rizikos susirgti smegenų arba centrinės nervų sistemos vėžį.

 

Kohortinis tyrimas Danijoje palygino 365 tūkst. mobiliųjų telefonų vartotojų smegenų skenavimo rezultatus ir nepastebėjo jokio ryšio tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir įvairių vėžio tipų.

 

Tačiau Švedijoje 2 tyrimai parodė didesnę smegenų vėžio riziką asmenims, kurie mobiliaisiais telefonais pradėjo naudotis prieš 20 metų.

   

6 patarimai, kaip saugiai naudotis išmaniuoju telefonu:

 
  • Rekomenduojama mobiliuosius telefonus nelaikyti prie pat kūno. Geriau naudoti ausines, o ne glausti telefoną prie ausies, kalbantis. Telefoną rekomenduojama laikyti kuprinėje arba rankinėje, o ne kišenėje arba prikabintą prie diržo.
 
  • Rekomenduojama telefoną naudoti mažiau, kai signalas yra silpnas. Mobilieji telefonai skleidžia daugiau radiodažnuminės energijos, kai signalas yra labai silpnas.
 
  • Stengtis kuo rečiau mobiliuosius telefonus naudoti garso ir vaizdo failų paleidimui, atsisiuntimui ir įkėlimui didelių failų. Visų pirma failus reikėtų atsisiųsti, tada įjungti lėktuvo režimą ir tik tada žiūrėti arba klausytis.
 
  • Niekada nemiegoti, pasidėjus mobiliųjų telefoną lovoje arba netoli galvos.
 
  • Nusiimti ausines, pabaigus pokalbį telefonu.
 
  • Vengti produktų, kurie reklamuojami kaip blokuojantys radiodažnuminę energiją. Jie duoda atvirkštinį poveikį: telefonas pradeda intensyviau veikti, todėl spinduliuotė dar labiau sustiprėja.