Kova su nepageidaujamais plaukeliais – kiekvienos moters kasdienybė. Tačiau kartais ši rutina tampa intensyvesnė – plaukelių ima augti daugiau ir ten, kur paprastai jų nebūdavo. Kodėl? Ar reikėtų sunerimti? Kokias sveikatos problemas išduoda padidėjęs plaukuotumas?

 

plaukuotumas

Hirsutizmo rezultatas

 

Intensyvus nepageidaujamų plaukelių augimas ant moters veido ir nebūdingų kūno vietų – hirsutizmas. Žinoma, reikėtų kai ką patikslinti. Visos dailiosios lyties atstovės ant veido ir kūno turi plaukelių. Tačiau įprastai jie ploni ir šviesūs, nekelia estetinio diskomforto. Hirsutizmo atveju jie stori, tamsūs, šiurkštūs ir gana tvirti. Gali atsirasti ant veido (virš lūpų, ant smakro), rankų, pilvo, krūtinės ar pečių juostos. T. y. tose vietose, kur tamsūs plaukai dažniausiai auga vyrams. Indijoje leidžiamas žurnalas „Dermatology“ teigia, kad hirsutizmas gali kamuoti nuo 5 iki 10 % moterų.

 
  • Paveldima genetiškai

Kiek plaukų dengia kūną, priklauso nuo tautybės. Didžiąją dalį nukloja vilnos tipo plaukeliai – šviesūs, švelnus ir trumpi. Definityviniai plaukai šie: blakstienos, antakiai, smakro, pažastų ir gaktos srities. Jiems būdingas tamsumas, šiurkštumas. Jie ilgesni, gali augti gausiau ir sparčiau. Jei jų atsiranda daugiau nereikėtų iš karto įtarti hirsutizmo. Mat kiekvienai etninei grupei būdingas skirtingas plaukų kiekis ir jų struktūra. Kolorado universiteto Medicinos centro ekspertai teigia, kad azijiečiams, Vidurinių Rytų gyventojams ir ispanų kilmės atstovams būdingas didesnis plaukuotumas. T. y. šių tautybių dailiosios lyties atstovėms gali augti tamsesni plaukeliai, jų gali būti daugiau.

 
  • Hormonų disbalansas

Gana dažna hirsutizmo priežastis – padidėjęs vyriškų hormonų lygis. Konkrečiau – testosterono. Žinoma, šį bioreguliatorių gamina ir vyrų, ir moterų organizmas. Tam tikras jo kiekis reikalingas visiems. Tačiau sutrikusi hormonų veikla gali lemti, kad moters organizme jo gaminsis daugiau nei įprasta. Perteklių paprastai ir išduoda padidėjęs plaukuotumas neįprastose vietose: virš lūpos, pilvo apačioje, aplink spenelius. Visgi ką tai reiškia? Keli tamsesni plaukeliai ant smakro – priežastis sunerimti ir įtarti, kad padidėjo testosterono lygis? Specialistai teigia, kad esant daugiau nei 8 tamsiems, šiurkštokiems plaukams aplink kiekvieną moters spenelį laikomi tai galima laikyti ryškiu hirsutizmo požymiu. Tokiu atveju reikėtų atlikti kraujo tyrimus, kurie nustatys testosterono lygį organizme.

 
  • Policistinis kiaušidžių sindromas

Amerikos šeimos gydytojų asociacijos atstovai teigia, kad 3 iš 4 hirsutizmo atvejų susiję su policistinių kiaušidžių sindromu (PKS). Todėl galima sakyti, kad padidėjęs kūno plaukuotumas dažniausiai išduoda sisteminį hormonų sutrikimą. PKS išsivysto dėl gerybinių cistų kiaušidėse. Šios paveikia hormonų išskyrimą, kuris trikdo mėnesinių ciklą ir slopina vaisingumą. Medikai taip pat kreipia dėmesį, kad dailiosios lyties atstoves, sergančias PKS, neretai kamuoja aknė ir antsvoris. Kiti simptomai, kurie išduoda šį sutrikimą: nuovargis, nuotaikos pokyčiai, nevaisingumas, dubens skausmas, nekokybiškas miegas, galvos skausmai.

 
  • Antinksčių sutrikimai

Staiga ir gana intensyviai padidėjęs plaukuotumas (maždaug per 6 mėn.), pasak specialistų, gali sufleruoti apie gana rimtus antinksčių sutrikimus: vėžį, naviką, įgimtą hiperplaziją ar Kušingo ligą. antinksčiai neturi atitinkamo fermento, būtino hormonų gamybai. Susirgus Kušingo liga antinksčiai pradeda pernelyg intensyviai gaminti kortizolį (streso hormoną). Tad jo kiekis viršija įprastą normą. Šios liaukos vėžį ar naviką galima įtarti, jei kraujo tyrimai parodė stipriai padidėjusį dehidroepiandrosterono sulfato (DHEAS) lygį. Bet kuris iš šių atveju gali sutrikdyti androgenų gamybos funkciją.

 
  • Vaistiniai preparatai

Pernelyg intensyvus kūno ir veido plaukų augimas gali sietis ir su tam tikrų medikamentų vartojimu.

 
  • Vaistiniai preparatai, kurie stimuliuoja plaukų augimą. Juos vartoti gali moterys, kurios siekia sustiprinti ar padidinti galvos plaukų apimtį. Deja, kartais jie sukelia šalutinį poveikį.
  • Anaboliniai steroidai – tai sintetinis testosterono atitikmuo. Neretai jų griebiamasi aktyviai sportuojant, kai svarbu greitinti baltymų sintezę, didinti raumenų masę bei pajėgumą.
  • Testosterono preparatai, kurie skiriami siekiant reguliuoti šio hormonų lygį organizme.
 
  • Idiopatinis hirsutizmas

Medikai pastebi, kad gana dažnai padidėjusio plaukuotumo priežasties nustatyti nepavyksta. T. y. atlikus tyrimus nenustatomi jokie hormoniniai pakitimai, menstruacijų ciklas būna normalus, tačiau dailiosios lyties atstoves vis tiek erzina padidėjęs plaukuotumas. Tokiu atveju diagnozuojamas idiopatinis hirsutizmas. Dažniausiai jam būdinga lėtinė ir sudėtingesnė forma. Tai apsunkina ir kovą su nepageidaujamais plaukeliais.

 

Įdomu

 
  • Teigiama, kad kūno plaukai lengvina prakaitavimą. Jei kūno temperatūra pakiltų iki 10 °C, žmogus greičiausiai mirtų dėl perkaitimo. Prakaitas reguliuoja vidinę temperatūrą, o kūno plaukai šiam procesui padeda.
  • Žurnale „Sexual Medicine“ viešinta apklausa parodė, kad 90 % žmonių skuta arba apkarpo gaktos plaukus. Net 60 % tyrime dalyvavusių vyrų nori, kad jų partnerės šioje vietoje visai neturėtų plaukelių. Tik 19 % vaikinų ryžtasi visiškai genitalijų depiliacijai.
  • Vyrams plaukuotumas anaiptol netrukdo. 1996 m. atliktas ir Didžiojoje Britanijoje viešintas tyrimas atskleidė, kad kuo daugiau plaukų ant stipriosios lyties atstovo kūno, tuo jo intelektas aukštesnis.
  • 2012 m. 28 m. moteriai diagnozuotas neįprastas sutrikimas. Jos organizme plaukų folikulai ėmė auginti ne plaukus, bet nagus.
  • 2006 m. Didžiojoje Britanijoje atlikta apklausa parodė, kad dailiosios lyties atstovės, kovojančios su veido plaukeliais, tam per savaitę vidutiniškai skiria 1 val. 44 min.
  • Žurnale „Psychosomatic Research“ minėtas britų tyrimas parodė dar daugiau. Pavyzdžiui, kad 67 % moterų nuolat apžiūri savo veidą veidrodyje, 76 % tai daro liesdamos problemines sritis. 40 % dailiosios lyties atstovių dėl plaukuotumo jaučiasi nepatogiai. 30 % dėl to susidūrė su depresija, 75 % nerimavo, kad tai susiję su sveikatos sutrikimais.
 

Specialistės komentaras

Daiva Jakubonienė, gydytoja homeopatė

 

Ar reikėtų sunerimti, jei moteris staiga pastebi, kad jos kūno plaukuotumas padidėjo? Kodėl?

 

Jei kūnas siunčia matomus signalus, kad kažkas organizme pasikeitė, to ignoruoti nederėtų. Jei moteris nekreips dėmesio į nedidelius simptomus, gali atsirasti didesnių. Visas problemas geriausiai spręsti, kol jos dar nesudėtingos. Kūno plaukuotumas priklauso nuo hormonų pusiausvyros organizme, skiriasi priklausomai nuo lyties. Dailiosios lyties atstovių galūnių plaukuotumas įprastai mažesnis nei vyrų, gaktos plaukų ribos linija horizontali, o krūtinė, veidas ir nugara dažniausiai neplaukuoti. Vyro galūnėse daugiau plaukų, jų auga ant veido, krūtinės ir nugaros. Gaktos plaukų ribos linija vertikali (nuo vidurinės pilvo linijos iki bambos). Tipiškas savo lyčiai plaukuotumas – vienas lytinių hormonų pusiausvyros požymių. Tačiau tai lemia ne tik lytinių liaukų veikla. Ant blauzdų ir dilbių plaukai auga dėl antinksčiuose gaminamų hormonų. Taigi ir apie jų veiklos pokyčius gali sufleruoti plaukuotumo pasikeitimai. Jis ne visada proporcingas hormonų koncentracijai, nes kai kurių žmonių, ypač pietiečių, plauko svogūnėliai iš prigimties jautresni vyriškiems hormonams. O jų gaminasi ir vyro, ir moters organizme. Jei plaukuotumas staiga pakito, derėtų pasitarti su gydytoju, nes kartais tai gali būti rimtų pokyčių signalas.

 

Teigiama, kad plaukuotumas gali padidėti ir pastojus. Kodėl? Ar tai laikina?

 

Nėščiosioms dažnai paryškėja priekinės pilvo linijos pigmentacija. Todėl ir ją dengiantys plaukeliai gali tapti tamsesni. Po gimdymo ši pigmentacija dažniausiai ir vėl sumažėja. Jei kyla abejonių, kad tai gali išduoti ligą, vertėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju. Jis apžiūrės, paskirs tyrimus. Jei reikės apsilankykite pas kitus specialistus.