92 metų šiais metais sulaukusi D. Britanijos karalienė, Elžbieta II (g. 1926 m.), žvali ir energinga kaip ir visada. Kad ir ką ji daro, ji tai daro gerai, kad taip gerai atrodo ir puikiai jaučiasi! Vidutinė moterų gyvenimo trukmė Lietuvoje ir Jungtinėje Karalystėje yra beveik dešimtmečiu trumpesnė. Be abejo, aukštas karalienės statusas leidžia jai naudotis geriausių gydytojų, virtuvės šefų paslaugomis, valgyti maistą, pagamintą iš pačių geriausių ir kokybiškiausių maisto produktų, tačiau paslaptis slypi ne tik čia, bet taip pat ir jos paprastame požiūryje į maistą ir mitybą. Štai keletas dalykų, kurių iš Anglijos karalienės būtų ne pro šalį pasimokyti mums visiems!

 

karaliene

6 karalienės Elžbietos II ilgaamžiškumo paslaptys:

 
  • Stebėti porcijų dydį. Buvęs karalienės virtuvės šefas Darrenas McGrady sako, kad priešingai nei princas Filipas, gyvenantis tam, kad valgytų, karalienė Elžbieta II valgo mažomis porcijomis ir renkasi geriau keturis, nedidelius valgymus per dieną negu tris didesnius. Norint turėti lieknesnę taliją, labai svarbu kontroliuoti porcijų dydį. Kembridžo universiteto tyrėjai apskaičiavo, kad valgant mažesnėmis porcijomis arba pakuotėmis per dieną galima suvartoti maždaug 25 % mažiau maisto. Pasak McKinsey pasaulinio instituto tyrėjų, porcijų dydžio sumažinimas yra geriausia priemonė, kovojant prieš nutukimą.
 
  • Palepinti save mėgstamiausiais gardumynais. Karalienė labai mėgsta į lietuvišką šokoladinį tinginį primenantį pyragą iš šokolado ir laužytų sausainių. Kasdien ji suvalgo po mažą gabalėlį šio gardumyno, kol galiausiai viso pyrago nebelieka. Aptarnaujančiam personalui neleidžiama suvalgyti šio pyrago likučių, nes Anglijos karalienė nori jo viso sau. Kitų pyragų likučius aptarnaujantis personalas gali valgyti, kiek širdis geidžia. Tyrimai rodo, kad palepinti save labai svarbu, norint ilgą laiką laikytis sveikos dietos principų. Potraukis nesveikam maistui nenormaliai sustiprėja, laikantis mažai angliavandenių turinčios dietos, todėl geriau jų vartoti po truputį, kad būtų išvengta apsirijimo. Geriausia saldumynus valgyti ryte (sotūs pusryčiai padeda labiau numesti svorio negu soti vakarienė).
 
  • Smaguriauti juoduoju šokoladu. Anglijos karalienė mėgsta šokoladą, kuriame yra ne mažiau 60 % sausųjų kakavos medžiagų. Jei ne per labiausiai patinka pieniškas ar baltas šokoladas. Karalienės pasirinkimas labai sveikas, nes juodasis šokoladas turtingas flavonoidų, kurie gali apsaugoti nuo širdies ligų ir insulto, skelbiama Tuftso universiteto apžvalgoje.
 
  • Rinktis sezoninius maisto produktus. Karalienė be galo mėgsta valgyti braškes vasarą, bet žiemą, kai ne sezonas, prie šių gardžių uogų nė neprisiliečia. Nors atrodo, kad suvalgyti kelias braškes ne sezono metu, nėra labai didelė problema, bet reikėtų pagalvoti apie tai, kad naudingiau būtų valgyti tai, ką mūsų Motina Žemė mums tiekia mūsų gyvenamoje aplinkoje šiuo metu. Nesezoniniai maisto produktai keliauja tūkstančius kilometrų sunkvežimiais, kol pasiekia parduotuvių lentynas, todėl jų maistinė vertė yra prieštaringai vertinama. Vitaminas C yra labai nestabilus: Bangladešo tyrimai nustatė, kad pomidorai praranda maždaug pusę vitamino C kiekio, pastovėję 8 dienas. Jeigu negalite užsiauginti savo vaisių ir daržovių kaip karalienė Elžbieta II-oji, bent apsilankykite ūkininkų turguose, kur prekiaujama sezonine produkcija (karališko biudžeto tam neprireiks).
 
  • Valgyti daugiau žuvies. Karalienė dažnai valgo sumuštinukus su lašiša per popietės arbatėlę ir ant grotelių keptą žuvį pietums arba vakarienei. Visiems rekomenduojama daryti tą patį: žmonės geriau atliko geros atminties reikalaujančius testus, kai 6 mėnesius kasdien vartoja omega 3 riebiųjų rūgščių maisto papildus. Lašiša yra vienas iš geriausių omega 3 riebalų rūgščių šaltinių.
 
  • Gurkšnoti arbatą. Ko gero, neįmanoma kalbėti apie Anglijos karališkos šeimos narius, neužsimenant apie garsiąją penktos valandos arbatos ceremoniją. Karalienės Elžbietos II mėgstamiausia arbata yra „Earl Grey“, kuri mažina cholesterolį (šią savybę suteikia bergamotės). Mokslinis tyrimas, publikuotas leidinyje „European Journal of Preventive Cardiology“, parodė, kad vien šio eterinio aliejaus uostymas padeda sumažinti aukštą kraujo spaudimą, jau neminint kitų juodosios arbatos pliusų: taninai arbatoje mažina kraujo spaudimą, mažina kiaušidžių vėžio riziką ir skatina svorio kritimą. Nebūtina arbatą gerti iš porcelianinių puodelių, svarbiausia – ją gerti.