Holivude 88 kartą išdalyti prestižiniai „Oskaro“ apdovanojimai, ko gero, visiems gniaužė kvapą. Tikriausiai daugelis žvelgdami į nominuotų aktorių, režisierių ir filmų sąrašą, mintyse jau rinkosi filmą savaitgaliui. Žiūrėti gerą filmą namuose ar kino teatre yra viena mėgstamiausių pramogų visame pasaulyje. O kino seanso daugelis neįsivaizduoja be saldžių arba sūrių spragėsių. Ką mitybos specialistai galvoja apie šį kukurūzų užkandį? Ar juos valgyti sveika ar nelabai? Išsiaiškinkime!

 

"spragėsiai"

Spragėsiai pagaminami kaitinant aukštoje temperatūroje. Šiluma kukurūzų grūduose kaupiasi, grūdo vidinė dalis plečiasi ir galiausiai susprogdina tvirtą grūdo luobelę. Dėlto pasigirsta spragtelėjimas.

 

Kukurūzų spragėsius mėgsta daugelis dėl skonio, išskirtinės išvaizdos ir patogumo vartoti. Ko gero, jeigu atėjus į kino teatrą, ore netvyrotų spragėsių kvapas, net pats kinas šiek tiek nublanktų. Šiandien kukurūzų spragėsiai – madingas užkandis, parduodamas prie kino teatrų net ne visiems įperkamas. Tačiau tai maistas, išlikęs nuo seniausių laikų. Archeologai ir mokslininkai iš gamtos istorijos muziejaus Vašingtone (JAV) teigia, kad kukurūzus augino žmonės jau prieš 9000 metų dabartinėje Meksikos teritorijoje, o jie buvo spraginami prieš 7000 metų Peru.

 

Šiandien galima paragauti pačių įvairiausių skonių (sviesto, karamelės, druskos, saldžių skonių). Ar spragėsiai sveiki? Spragėsiai gali būti sveikas užkandis, jei jie ruošiami tinkamai, nenaudojama per daug cukraus, druskos ir riebalų.

 

5 priežastys vartoti spragėsius:

 
  • Kukurūzų spragėsiai gali būti sveikesni negu vaisiai ir daržovės. Kukurūzų spragėsiai – tai grūdai, visiškai natūralus produktas, todėl juos valgyti yra sveika. Tačiau tik su viena sąlyga – kukurūzai turėtų būti spraginami sausame ore, nenaudojant jokių riebalų, aliejaus ir pridėtinio cukraus. Spragėsis – tai tas pats grūdas, tik kitoje formoje. Sunku patikėti, bet Skrantono universiteto tyrėjai nustatė, kad vienoje spragėsių porcijoje yra daugiau antioksidantų negu visuose vaisiuose ir daržovėse, kuriuos per dieną suvartoja daugelis žmonių. Antioksidantai neutralizuoja kenksmingas molekules, kurių yra daugelyje vaisių ir daržovių. Spragėsiuose gausu vitaminų (folio rūgšties, niacino, riboflavino, tiamino, B grupės, A, E, K vitaminų) mineralų (geležies, kalio, cinko) bei polifenolių, kurie gali apsaugoti nuo vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų. Spragėsiai yra nekaloringi: 25 g yra tik 31 kalorija (spragintuose karštame ore). Spraginti riebaluose kalorijų gali turėti net trigubai daugiau. Tačiau vis tiek spragėsiai yra sveikesnis užkandis negu bulvių traškučiai.
 
  • Rekomenduojama rinktis viso grūdo spragėsius, o ne tuos, kurie skirti ruošti mikrobangų krosnelėse. Viso grūdo spragėsiai naudingesni, nes juose yra išlikusios sėlenos, gemalas ir endospermas. Juose yra sveikų riebalų, E, B grupės vitaminų, sėlenos yra dietinių skaidulų šaltinis. Spragėsiuose, skirtuose ruošti mikrobangų krosnelėse, ne tik mažiau vertingų maistinių medžiagų, bet ir gali būti toksinų. Kukurūzai spraginami specialiuose plastikiniuose maišeliuose ir nėra įrodyta priešingai, kad kenksmingos plastiko medžiagos nepatenka į vartojamą maistą. Tokiuose spragėsiuose susidaro diacetilas, kuris net gali sukelti plaučių veiklos sutrikimus.
 
  • Namie gaminti spragėsiai – maistingas ir pigus užkandis. Dažniausiai jie gaminami taip: į gilią keptuvę įpilama šiek tiek aliejaus, suberiami kukurūzų grūdai, uždengiami dangčiu ir dedami ant ugnies. Pradėjus spragsėti, ugnis iš karto sumažinama. Keptuvę reikia pakratyti. Kai pradeda labiau spragsėti, ugnį išjungti ir palaukti, kol nurims. Galima pagardinti norimais prieskoniais. Namie ruošti spragėsius daug ekonomiškiau negu pirkti jau paruoštus.
 
  • Spragėsiai tinka net tiems, kurie laikosi dietos. Pradėjus laikytis dietos arba pakeitus mitybą, neretai pradeda kamuoti alkio priepuoliai. Nekaloringi spragėsiai užpildo skrandį, bet neapsunkina virškinimo. Spragėsiai nekelia glikemijos indekso ir cukraus lygio kraujyje, todėl padeda ilgiau išlikti sotiems. Kita vertus, spragėsiais nereikėtų piktnaudžiauti. Jų rekomenduojama vartoti nedidelėmis porcijomis kaip priedą prie sveikos mitybos.
 
  • Spragėsiai gali padėti tapti populiaresniems. Spragėsiai – tai ne tik maistas, bet ir socialinius ryšius stiprinanti priemonė. Spragėsių pasigaminti nėra sudėtinga, tačiau vis tiek daugelis žmonių nemoka arba tingi jų patys pasigaminti. Todėl pradėjus gaminti spragėsius draugų, šeimos susibūrimams, greitai galima įgyti artimųjų palankumą. Spragėsių gaminimas – puiki tema pokalbiui su naujiems pažįstamiems pradėti. Taigi, spragėsiai gali net suteikti pasitikėjimo savimi, padėti pelnyti kitų žmonių simpatijas ir rasti naujų draugų!