Tūkstančius metų šeima buvo gana konservatyvi visuomenės grupė. Jos tikslas buvo susilaukti palikuonių, pagerinti materialinę padėtį, sustiprinti giminystės ryšius. Šeimai moterys pašvęsdavo visą likusį gyvenimą. Šiandien šeimą kuria jauni žmonės, paprastai nuo 25 iki 35 metų. Šiuo metu jie aktyviai ieško partnerio ir planuoja savo asmeninį gyvenimą.

 

5 pokyčiai šiuolaikinėje šeimoje, kurie nieko jau nebestebina:

 

santykiai

  • Išaugo vidutinis vedybinis amžius. Jeigu prieš 50 metų vidutinis vedybinis amžius moterims būdavo 21 metai, o vyrams – 23 metai, tai šiandien suvokimas apie brandą šiek tiek pasikeitė. 2015 metų pasaulio statistika skelbia, kad moterys pirmą kartą išteka vidutiniškai 27-erių metų, o vyrai, sulaukę 29-erių metų.
 
  • Išsilavinusios moterys labiau linkusios tuoktis. Per 50 metų moterų, kurios yra ištekėjusios, skaičius kasmet mažėja. Žemesnio išsilavinimo dailiosios lyties atstovės, turinčios vidurinį išsilavinimą, studijuojančios kolegijose rečiau nusprendžia savo asmeninius santykius įteisinti teisiškai. Vienintelė socialinė grupė kur vedybų skaičius nedaug, bet šiek tiek paaugo – tai moterys, turinčios universitetinį išsilavinimą. Sociologų nuomone, taip lemia kelios priežastys. Išsilavinusios moterys daugiau uždirba ir geba savimi pasirūpinti, todėl iš esmės jų partneriais gali būti vyrai, gaunantys bet kokiais pajamas. Antra priežastis yra ta, kad santykiai tarp partnerių tampa vis demokratiškesni, jie po lygiai pasidalija atsakomybe ir pareigomis, todėl moterims nebereikia dėl santuokos atsisakyti karjeros.
 
  • Sumažėjęs vedybų skaičius. Statistika skelbia, kad santuokų bumas Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo 1946 metais – kada baigėsi karas ir kareiviai grįžo namo. Tada 1000 žmonių teko 16 – 17 santuokų. Po 60 metų, 2016-aisiais, nusprendė kurti šeimą tik 6 – 7 žmonės iš tūkstančio. Tai istorinis minimumas santuokų! Prognozuojama, kad vedybų skaičius ir toliau sparčiai mažės ir panaši situacija bus visame Vakarų pasaulyje. Nors šeimos vertė tarp jaunų žmonių vis dar yra gana aukšta, tačiau santykių įregistravimą valstybiniuose dokumentuose jie linkę atidėti į kuo tolimesnę ateitį.
 
  • Sumažėjęs skyrybų skaičius. Tai visų pirma dėlto, kad mažėja santuokų skaičius. Mažiau vedybų – mažiau skyrybų. Tačiau yra ir dar vienas veiksnys: šiandien jauni žmonės yra mažiau linkę priimti skubotus sprendimus dėl šeimos kūrimo ir dažnai dvejoja žengti šį žingsnį, jau turi gyvenimo kartu patirtį dar prieš vestuves. Europoje, pavyzdžiui, apie 66 %moterų gyvena su vyrais, su kuriais ateityje planuoja susituokti. Be to, skyrybų procesas dažnai atidėliojamas – sutuoktiniai yra labiau linkę pabūti atskirai, padaryti pertrauką, o galiausiai, jei pamato, kad santuokos nepavyks išgelbėti, apsisprendžia ją nutraukti. Įdomi statistika: mažiausiai skyrybų pastebėta tarp porų, kurios susituokė po 2000 metų, o ne tų, kurie susituokė nuo 1970 iki 2000 metų.
 
  • Tradicinė santuoka turi daugiau alternatyvų. Šiandien jau nebėra būtina įteisinti santykius, norint gyventi kartu. Pora, nebūtinai turi būti susituokusi, kad galėtų kartu, pavyzdžiui, ūkininkauti, įsigyti nuosavybę ar auginti vaikus. Visa tai galima daryti ir su santuokos antspaudu pase ir be jo. Pasaulyje net pastebima tendencija, kad vis daugiau žmonių pripažįsta poligaminius santykius. Kai paraleliai kuriami santykiai su ne vienu partneriu, santuoka nebetenka aktualumo.