Ar kada nors pagalvojote, kodėl geriausios mintys kyla tarsi iš niekur (pavyzdžiui, kai maudotės duše)? Pasirodo, mokslas turi paaiškinimą, kodėl žmonės tampa kūrybingesni tokiomis akimirkomis.

 

dušas

Daugiausiai naujų minčių užplūsta ir esame kūrybingiausi, kai smegenyse išsiskiria daug vadinamojo laimės hormono – dopamino. Hormonų išsiskyrimą skatina aktyvi fizinė veikla, muzikos klausymasis ir net maudymasis po šiltu dušu. Kitaip tariant, kūrybingumą skatina atsipalaidavimas. Kai protas yra atsipalaidavęs, žmogus labiau linkęs susitelkti į savo vidų, todėl gali atrasti naujų, reikšmingų sąsajų. Štai kodėl mieguistas žmogus arba apsvaigęs nuo kokių nors medžiagų (dauguma pasaulyje garsių menininkų ir kūrėjų kūrybingumą skatino svaigindamiesi alkoholiu ir narkotinėmis medžiagomis) tampa kūrybingesnis. Dar viena kūrybingumo priežastis – išsiblaškymas. Pasirodo, negalėjimas sukaupti dėmesio gali būti naudingas, nes taip smegenys pailsi ir pasąmonė gali atrasti geriausią problemos sprendimo būdą.

 

Kai dopamino lygis pakyla, kai žmogus yra atsipalaidavęs ir net gana išsiblaškęs (nesukoncentravęs dėmesio į jokį svarbų dalyką), nereikėtų stebėtis, kad maudantis duše kyla genialių idėjų. Ko iš to galima pasimokyti? Paprasčiausiai to, kad gerų minčių gali kilti bet kur ir bet kada.

 

Tai, kad duše kyla genialių minčių, nepraslydo pro akis ir naujų produktų gamintojams. Šiandien internetu siūloma įsigyti klijuojamą prie dušo sienelės užrašinę ir vandeniui atsparų rašiklį, kad kilusias mintis būtų galima užrašyti neišėjus iš dušo. Tačiau nebūtina pulti ieškoti ir pirkti tokių daiktų. Užtektų netoli vonios kambario laikyti sąsiuvinį ir rašiklį, kad galėtumėte užrašyti prausiantis kilusias mintis, ką tik nusiprausę, dar varvančiais plaukais.

 

Moksliniame žurnale „Thinking & Reasoning“ pateikiama pasiūlymų, kaip rasti geresnių idėjų, nepersistengiant ir leidžiant klajoti mintims. Tyrimo dalyviai turėjo spręsti galvosūkius, o paskui jiems reikėjo atsakyti, ar teisingą atsakymą rasdavo staigiai ir atsitiktinai, arba po ilgų loginių išvadų. Įdomu, kad teisingiausius atsakymus dalyviai priimdavo, kai jų protas tarsi nušvisdavo, o ne po ilgų ir įtemptų svarstymų. Taip yra dėlto, kad bandant analitiškai išspręsti bet kokią problemą yra stipriai aktyvuojama priekinė smegenų skiltis. Ši smegenų dalis padeda sukaupti dėmesį ir dažniausiai rasti gerą sprendimą, tačiau tik ne tada, kai esate užstrigę tam tikrame taške. Kai esame atsipalaidavę ir leidžiame savo mintims klajoti, smegenų priekinės skilties aktyvumas sumažėja ir suaktyvėja juostinė smegenų žievė. Čia užfiksuojamos mintys, kurios paprastai nepastebimos. Štai todėl, kai ilgai neišeina išspręsti problemos, rekomenduojama išeiti pasivaikščioti arba išsitrinkti galvą duše. Tai gali padėti atrasti tą „Eureka!“ momentą.

 

4 priežastys, kodėl maudantis duše kyla genialios mintys:

 
  • Esate vieni patogioje aplinkoje.
  • Niekas neblaško dėmesio.
  • Tekantis vanduo pabudina ir suteikia žvalumo.
  • Vandens šniokštimas sukuria baltą triukšmą, kuris padeda geriau sukoncentruoti savo mintis.