Kas yra seksualinis priekabiavimas ir kaip elgtis, tapus auka? Flirtas darbe yra neišvengiamas, kalbant apie du žmones, kurie yra laisvi, tada dažnai net atsiranda darbiniai romanai. Tačiau tuo atveju, jeigu jausmai nėra abipusiai, tai jau yra priekabiavimas. Nebūtinai vyro veiksmai turi būti agresyvūs. Tai gali būti nepadorūs pajuokavimai, dviprasmiškas komplimentas arba kvietimas romantiškos vakarienės. Net gėlės, komplimentai ir meilės laiškai gali būti priskiriami prie seksualinio priekabiavimo, jeigu kita pusė to nepageidauja. Tad, ką daryti, atsidūrus tokioje situacijoje ir visiškai nenorint sulaukti tokios vadovų ar kolegų meilės?

 

priekabiavimas

Kas patenka į didžiausios rizikos grupę?

   

Dauguma žmonių kaltina moteris, neva jos savo elgesiu, trumpais sijonais, permatomomis palaidinėmis ir giliomis iškirptėmis išprovokuoja vyrus. Net jei tai ir tiesa, vyrai neturi teisės peržengti ribų. Statistiniai tyrimai rodo, kad 1 iš 3 moterų nuo 18 iki 34 metų yra asmeniškai susidūrusios su seksualiniu priekabiavimu. 81 % atvejų seksualinis priekabiavimas vyko žodžiu; 41 % moterų jautėsi nepatogiai dėl nederamų prisilietimų; 25 % moterų prisipažino, gaudavusios šlykščių žinučių ir el. laiškų. Dažniausiai kolegos ir viršininkai priekabiauja prie savo bendradarbių moterų, rečiau – prie klienčių. Nepaisant to, kad toks vyrų elgesys darbo vietoje nėra retenybė, 71 %moterų pasirenka apie tai tylėti.

 

Kokią apsaugą suteikia teisiniai aktai?

 

Seksualinis priekabiavimas laikomas diskriminacija lyties atžvilgiu. Teisės aktai nurodo, kad darbo teisių ribojimas pagal lytį yra nepriimtinas. Todėl, jei, pavyzdžiui, vadovas dažnai priekabiauja, šantažuoja, kalba apie atleidimą, atlyginimo sumažinimą arba priedų prie atlyginimo panaikinimą, tai galima traktuoti kaip šiurkštų darbo teisės pažeidimą. Kai kuriais atvejais už nusikaltimus, šmeižtą ar prievartą užsiimti seksualinio pobūdžio veiksmai, priekabiautojas gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

 

Kaip elgtis, jei esate auka?

 

Moteris tokiose situacijose jaučiasi pažeidžiama ir bejėgė. Dažnai ji laukia progos atkeršyti savo vadovui ar kolegai, todėl nebegali kaip ankščiau susikoncentruoti į darbą, mąsto apie darbo keitimą. Ką galima padaryti, jei tapote auka?

 
  • Stebėti savo elgesį ir išvaizdą. Visų pirma stenkitės apsaugoti save nuo galimų problemų, neprovokuokite vyrų per daug nuogo kūno atidengiančiais drabužiais, rinkitės įprastą biuro aprangą: kelnes, švarkus, marškinius, klasikines sukneles ir sijonus. Neflirtuokite su kitais, darbo vakarėliuose ir bendruose renginiuose nepadauginkite alkoholio, nedalyvaukite per daug atviruose pokalbiuose, nesijuokite iš vulgarių pokštų.
 
  • Išmokti pasakyti: „Ne!“. Atrodo, kad pakvietimas kartu papietauti ar pavakarieniauti, nėra kažkas tokio dėl ko reikėtų sunerimti. Tačiau, jeigu nujaučiate, kad kviečiantis asmuo gali kažko tikėtis, jūs turite visišką teisę mandagiai atsisakyti. Tas pats galioja ir tiems atvejams, kai vyras pasiūlo vėlai vakare parvežti jus namo savo automobiliu. Beje, kolega ar vadovas gali rodyti savo seksualinį susidomėjimą, dovanodamas dovanas ar net pasiūlydamas paaukštinimą pareigose. Jums spręsti, priimti šias dovanas, ar ne, tačiau geriau būtų atsisakyti, kad išvengtumėte nemalonių pasekmių.
 
  • Netylėti. Daugeliu atveju, ypač, jei darbo aplinka yra griežta ir priešiška, vyras gali net nesuprasti, kad jo veiksmai yra netinkami. Jeigu jūs jaučiatės auka, turėtumėte aiškiai ir pasakyti savo priekabiautojui, kad jo veiksmai ir žodžiai jus žeidžia. Dažniausiai vyrai nustos taip elgtis, kad išvengti nepatogių situacijų ir įtampos komandoje. Jeigu vyras vis tiek nenustoja netinkamai elgtis, reikėtų bent jau pasistengti jam parodyti, kad jums toks elgesys yra atgrasus. Svarbiausia nebijoti, kalbėti ryžtingai, išlikti ramioms ir kontroliuoti situaciją.
 
  • Ieškoti pagalbos įmonėje. Ką daryti, jei priekabiavimas tęsiasi ir vyras sako, kad jam nesvarbu, kaip jūs jaučiatės čia? Ieškokite pagalbos, kreipdamiesi į aukštesnę valdžią. Net, jei jums nepavyks atsikratyti to asmens, to žmogaus vadovas gebės jį pastatyti į vietą. Be to, visada galima ieškoti palaikymo tarp bendradarbių. Gali būti, kad paaiškės, kad nesate vienintelė auka – tokių aplinkui yra ir daugiau. Tik nepamirškite prisiimti atsakomybės už savo žodžius, nes jei byla atsiras teisme, jūs irgi galite būti apkaltinta šmeižtu.