Šiandien minima tarptautinė diena be dietų. Tai puiki proga prisiminti, kad itin griežtų dietų arba per dažnas jų laikymąsi ilgainiui gali pakenkti sveikatai, net susirgti anoreksija ir bulimija. Nereikėtų manyti, kad pavyks būti laimingiems tik, numetus kelis kilogramus svorio. Labai svarbu, priimti save tokį, koks esi, mylėti save ir savimi rūpintis, sveikai maitinantis, sportuojant.

 

dieta

4 didžiausi dietų laikymosi pavojai:

 
  • Sulėtėjusi medžiagų apykaita. Nuo medžiagų apykaitos priklauso, kiek organizmui reikia suvartoti kalorijų per dieną, kad galėtų atlikti gyvybiškai svarbias funkcijas. Valgant daugiau, metabolizmas greitėja. Valgant mažiau – lėtėja. Laikantis daugelio dietų, kai ribojamas kalorijų suvartojimas, medžiagų apykaita sulėtėja. Be abejo, iš pradžių svoris krenta dėl kalorijų ribojimo, tačiau po kurio laiko – nustoja. Tai rodo, kad žmogaus metabolizmas sulėtėja, kad prisitaikytų prie mažesnio kalorijų suvartojimo. Labai dažnai, kai tai nutinka, norisi dar labiau riboti kalorijų suvartojimą, bet, net ir vėl sumažinus jų suvartojimą, ilgainiui organizmas prisitaiko ir svoris nebekrenta. Taip patenkama tarsi į užburtą ratą. Galiausiai dauguma žmonių netenka kantrybės ir grįžta prie senų valgymo įpročių.
 
  • Nustojus laikytis dietos lengviau priaugti svorio. Dietos nemoko, kai valgyti subalansuotą maistą, kontroliuoti porcijas, būti sąmoningiems ir mėgautis valgomi maistu. Dietos moko tik riboti maistą, vengti tam tikrų maisto produktų, kad būtų galima kuo greičiau numesti svorio. Metabolizmas, laikantis dietos, sulėtėja (pavyzdžiui, asmuo, ilgą laiką suvartojantis per dieną 1000 – 1200 kalorijų, turės metabolizmą, kuris per dieną sudegins 1000 – 1200 kalorijų). Grįžęs prie senų valgymo įpročių ir suvalgydamas daugiau kalorijų, pastebės, kad auga svoris. Štai kodėl dauguma žmonių, besilaikančių griežtų dietų, po to linkę priaugti tiek pat arba dar daugiau svorio.
 
  • Vitaminų ir kai kurių mineralų trūkumas. Atsisakius tam tikrų maisto produktų grupių arba specifinių produktų iš savo kasdienės mitybos, rizikuojama, kad ilgainiui atsirasti tam tikrų vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumas. Taip gali nutikti, pavyzdžiui, laikantis mono dietos, kai rekomenduojama valgyti tik vieną produktą (tik bananus, melionus arba batatus), savaitę arba mėnesį. Valgant tik vieną produktą arba tik labai nedidelį kiekį maisto, neįmanoma su maistu gauti visų reikalingų maistinių medžiagų. Atsisakius krakmolingų produktų (avižinių dribsnių, bulvių, ryžių, visadalių grūdų duonos) gresia B grupės vitaminų trūkumas, pieno produktų – baltymo, kalcio ir vitamino D trūkumas, vaisių – maistinės ląstelienos, kalio, vitaminų A ir C. Valgant per daug baltymų, ką rekomenduojama daryti, laikantis kai kurių dietų, galima pakenkti inkstams. Dėl baltymų pertekliaus gresia organizmo dehidratacija ir net inkstų nepakankamumas.
 
  • Dietos nedaro to, ką pažada. Dauguma dietų žada neįmanomų dalykų. Teigiama, kad laikantis vienos ar kitos dietos, galima išvalyti organizmą, pašalinti toksinus, kad svoris nukris staiga ir sudegins riebalus. Tačiau iš tikrųjų mūsų kūnas jau turi organus (kepenis ir kt.), kurie natūraliai valo organizmą ir šalina iš jo toksinus. Mūsų žarnynas valo organizmą per maistines skaidulas ir vandenį. Dietos niekaip nepadeda išvalyti organizmo ar paskatinti riebalų deginimo. Nėra dietos, kuri veiktų kaip stebuklinga piliulė. Greito poveikio, drastiškos dietos gali padaryti daugiau žalos negu naudos.