Sveikas kūdikis gimsta iš sveikos moters ir vyro sąjungos. Tačiau kartais vis tiek būna sunku pastoti, nors, atrodo, abiejų sveikata puiki. Iš tiesų vaisingumui gali pakenkti daugybė veiksnių, apie kuriuos paprastai nė nepagalvojama. Todėl, jei norite pastoti arba norėsite tą padaryti ateityje, galbūt atėjo metas mažiems pokyčiams. Iš pradžių reikėtų sužinoti, kokie veiksniai jį sukelia.

 

vaisingumas

Dirbtinis apšvietimas naktį

 

Dirbtinis apšvietimas ne tik sutrikdo miego ciklą, bet ir gali sumažinti tikimybę pastoti ir išnešioti kūdikį. Šviesa mažina melatonino „miego hormono“ gamybą, kuris taip pat išsiskiria reprodukciniame trakte ir apsaugo kiaušinėlius nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Nepakankamas melatonino išsiskyrimas gali sutrikdyti vaisiaus vystymosi „vidinį laikrodį“ ir sukelti ilgalaikes problemas.

 

Greitmaistis

 

Greitmaistyje nėra pakankamai naudingų medžiagų: mononesočiųjų riebalų rūgščių, cinko, vitamino D ir B6. Jų trūkstant gali sutrikti reprodukcinių hormonų (progesterono, insulino, testosterono) veikla ir išsiskyrimas. Norint pastoti, mityboje turėtų netrūkti kiaušinių, avokadų, saulėgrąžų sėklų, cinamono, grikių.

 

Cholesterolio kiekis moters ir vyro kraujyje

 

Jei moters organizme cholesterolio kiekis yra didesnis nei normalus, gali būti sunkiau pastoti. Tačiau jeigu abiejų partnerių cholesterolio kiekis kraujyje yra padidėjęs, tai jiems seksis pastoti sunkiau negu tiems, kurių cholesterolio kiekis yra normalus.

 

Stresas

 

Nesėkmingi bandymai pastoti gali sukelti stresą. Jį sumažinti gali jogos užsiėmimai, atostogos paplūdimyje, meditacija, gabalėlis šokolado ar net plaukų šukavimas šepečiu.

 

Netaisyklinga dantų ir burnos ertmės priežiūra

 

Pastebėta, kad yra ryšys tarp dantų būklės ir gebėjimo susilaukti vaikų. Į nevaisingumo gydytojus dažniau kreipiasi tos moterys, kurios serga dantenų ligomis, uždegimu. Todėl, norėdamos greičiau pastoti, nepamirškite tinkamai pasirūpinti burnos higiena.

 

Rūkymas

 

Mesti šį žalingą įprotį reikėtų ne tik dėl plaučių, krūtų vėžio, bet ir dėl nevaisingumo. Dėl rūkymo kyla maždaug 13 % nevaisingumo atvejų. Taip pat tos moterys, kurios pasyviai rūkė 6 ar daugiau valandų per dieną, taip pat pastodavo sunkiau (net 36 % palyginus su tomis, kurios nebūdavo prie rūkalių).

 

Svoris

 

Antsvoris – viena dažniausių priežasčių, kodėl nepavyksta pastoti. Dėl antsvorio paprastai sutrinka menstruacijų ciklas ir ovuliacija. Kita vertus, per mažas svoris (KMI mažesnis nei 18 ar 19) ir ypač greitas svorio numetimas taip pat gali būti priežastis.

 

Hormonų sutrikimai

 

Skydliaukė ne tik atsakinga už hormonų, reguliuojančių medžiagų gamybą, bet ir už sugebėjimą pastoti. Todėl skydliaukės sutrikimai gali būti priežastis, kodėl negalite patirti motinystės džiaugsmo. Tačiau tinkamas gydymas gali pagerinti skydliaukės veiklą ir padėti pastoti.

 

Vaistai

 

Tokie vaistai kaip antidepresantai ir nuotaikos stabilizatoriai gali trukdyti pastoti, nes skatina prolaktino, kuris neleidžia įvykti ovuliacijai, išsiskyrimą. Norint susilaukti vaikų reikia išsiaiškinti, kurie vaistai neleidžia pastoti ir kartu su gydytoju ieškoti saugių alternatyvų, kurios galėtų pakeisti dabar vartojamus vaistus.

 

Amžius

 

Biologinis laikrodis verčia sunerimti daugelį moterų. Šiais laikais dailiosios lyties atstovės vaikų gimdymą dažnai atideda vėlesniems laikams. Tačiau, norime mes to, ar ne, vaisingumas pamažu silpsta. Pirmieji požymiai pasireiškia jau nuo 32 metų ir sustiprėja, kai sulaukia 35 – 40 metų. Moterys gimsta su ribotu kiaušinėlių skaičiumi, kurių kokybė su amžiumi prastėja. Tačiau dabar medicina yra taip toli pažengusi, kad net ir vyresnės moterys gali tapti motinomis.

 

Maitinimas krūtimis

 

Visų pirma tai, kad neįmanoma pastoti, jei maitinama krūtimis – mitas. Tiesa yra ta, kad tuomet pastoti gali būti sunkiau. Todėl planuojant turėti dar vieną vaiką, reikėtų nustoti kitą maitinti krūtimis. Maitinančių moterų organizmas pagamina itin daug hormono prolaktino, kuris gali trukdyti ovuliacijai.

 

Gimdos kaklelio gleivės

 

Skystis, kuris išsiskiria per gimdos kaklelį, padeda apsaugoti spermatozoidus, kol jie pasieks kiaušialąstę. Gimdos kaklelio gleivių pokyčiai gali sukelti nevaisingumą, ypač, jei jos yra per tirštos. Paprastai šią anomaliją galima išgydyti vaistais arba dirbtiniu apvaisinimu. Kartais gali padėti metimas rūkyti – tabakas pakeičia gimdos kaklelio gleives, todėl tampa sunkiau pastoti.

 

Lubrikantai

 

Nors jie suteikia daugiau malonumo sekso metu, tačiau gali apsunkinti pastojimo procesą. Kai kurių rūšių lubrikantai gali pakeisti spermos savybes, todėl, siekiant susilaukti vaiko, jų geriau nenaudoti arba naudotis tik tokius, kurie specialiai sukurti poroms, norinčioms pastoti.

 

Gimdos polipai ir fibromos

 

Gimdos polipai paprastai yra maži, ovalūs arba apvalūs dariniai, išvešėję ant gimdos gleivinės. Fibromos – beveik tokios pačios, tačiau sudarytos iš raumenų audinio. Šie gerybiniai augliai gali sukelti nevaisingumą, tačiau po chirurginės operacijos, kurios metu jie pašalinami, dažniausiai ši organizmo funkcija yra atstatoma.

 

Folio rūgšties trūkumas

 

Jeigu reikėtų išskirti vieną vitaminą, kuris būtinas sėkmingam pastojimui – tai būtų folio rūgštis. Moters organizmas šį B grupės vitaminą naudoja raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Rekomenduojama kasdien suvartoti iki 400 mg folio rūgšties su maisto papildais arba produktais. Jos gausu saulėgrąžų sėklose, špinatuose, kiaušiniuose, viso grūduose gaminiuose (makaronuose, dribsniuose, duonoje).

 

Ftalatai

 

Ftalatų šiuolaikiniame pasaulyje yra vos ne kiekviename žingsnyje. Tai sintetinės cheminės medžiagos, naudojamos plastike ir kosmetikos gaminiuose. 2013 metų Europos reprodrukcijos ir embriologijos organizacija priėjo prie išvados, kad šios cheminės medžiagos gali sukelti nevaisingumo problemą. Ftalatai neigiamai veikia vyrų reprodukcinę sistemą, tačiau moterims kenkia du kartus labiau.

 

Lėtinės ligos

 

Tam tikros lėtinės ligos, tokios kaip endometriozė ir diabetas, gali sumažinti galimybę pastoti. Tačiau ir šiuo atveju – ligos diagnozė nėra nuosprendis.