Pasaulio žemėlapis nuolat kinta. To, kas buvo prieš 100 metų, dabar nebėra. Galbūt dar po šimtmečio teritorijos vėl keisis, atsiras kažkas naujo arba seniai pamiršto seno. Per šimtą metų griuvo didingos imperijos, egzotiškos pasaulio vietos buvo pervadintos. Kai kurie valstybių pavadinimai dabar atrodo negirdėti, o kai kurie tokie puikiai žinomi, kad net sunku patikėti, kad jų jau nebėra.

 

salys

15 valstybių, kurios egzistavo prieš 100 metų:

 
  • Jugoslavija. Prieš šimtą metų I-asis pasaulinis karas pakeitė visas Europos sienas. Jugoslavija pietryčių Europoje susikūrė 1918 metais kaip serbų, kroatų ir slovėnų karalystė ir po dešimties metų buvo pavadinta Jugoslavija, vienijančia daugybę etniškai ir kultūriškai skirtingų teritorijų Austrijos – Vengrijos imperijoje. Į naujos valstybės sudėtį įėjo Slovėnija, Kroatija, Bosnija ir Hercegovina, Serbija, Juodkalnija, Kosovas ir Makedonija.
 
  • Tibetas. Tibetas buvo laisva ir nepriklausoma valstybė nuo 1912 iki 1951 metų. Po to tapo Kinijos dalimi. Vis dar dedamos pastangos išlaisvinti Tibetą, o Nobelio taikos premijos laimėtojas Dalai Lama buvo priverstas pasitraukti į Indiją. Šalis žavi keliautojus, nes joje stūkso aukščiausia pasaulyje, Everesto, viršukalnė.
 
  • Laisvasis Moresnetas. Apie šią kadaise egzistavusią šalį girdėjo tikriausiai mažai kas. Laisvasis Moresnetas neužėmė daugiau nei 1 kvadratinio kilometro ploto, bet valstybės pavadinimas buvo iškaltas susitarime tarp olandų ir prūsų 1816 metais, kad abi valstybės turėtų priėjimą prie cinko kasyklų. Buvo stengiamasi šia valstybę paversti utopija ir jai net buvo priskirta dirbtinė kalba – esperanto. Po I-ojo pasaulinio karo Moresnetas tapo Belgijos dalimi.
 
  • Niufaundlandas. Atšiauri sala Atlanto vandenyne ne visada priklausė Kanadai. Nuo Šiaurės Amerikos nutolusi sala priklausė britų kolonijai, bet izoliuotoje nuo žemyno saloje susikūrė kultūra, visiškai kitokia nei žemyne. Niufaundlandas gavo savivaldos teises kaip nepriklausoma šalis, nors ir išliko britų dominija nuo 1917 iki 1934 metų, kai savanoriškai vėl tapo kolonija po Didžiosios depresijos. 1949 metais tapo Kanados provincija, garsėjančia čia kilusiomis šunų veislėmis (niūfaundlendais ir labradorais).
 
  • Abisinija. Taip prieš šimtą metų Etiopiją vadino europiečiai ir arabai. XIX a. ją bandė užimti italai, bet jiems nepavyko nuversti stiprios monarchijos. Šalis niekada nebuvo kolonizuota ir buvo viena iš kelių nepriklausomų valstybių Afrikoje iki tol, kol į valdžią Italijoje atėjo B. Mussolini ir ją okupavo 1930 metais. Po II-ojo pasaulinio karo Etiopija tapo viena iš Jungtinių Tautų valstybių steigėjų.
 
  • Čekoslovakija. Rytų Europos šalis buvo sukurta iš skirtingų etninių grupių 1918 metais. Čekoslovakija buvo sudaryta iš istorijų Moravijos, Slovakijos ir Bohemijos regionų. 1993 metais Čekija ir Slovakija taikiai atsiskyrė.
 
  • Ceilonas. Iki 1973 metų Šri Lanka buvo vadinama Ceilonu. Tokį pavadinimą salai davė europiečių kolonizatoriai. Ceilonas britams priklausė iki 1948 metų, tada tapo nepriklausoma šalimi ir 1972 metais tapo Šri Lanka.
 
  • Basutolandas. Dabar vadinamas Lesotu, kai atgavo nepriklausomybę nuo D. Britanijos 1966 metais. Basutolandą kaip tautą suvienijo karalius Mašoešoe I, kuris vėliau kreipėsi į britus, prašydamas apginti nuo įsibrovėlių. Basutolandas buvo viena iš trijų valstybių pasaulyje (kitos dvi: Vatikanas ir San Marinas), kurios įsikūrė kitos valstybės viduryje. Dabar Lesotas vis dar yra konstitucinė monarchija.
 
  • Osmanų imperija. Per I-ąją pasaulinį karą Osmanų imperija vis dar išliko. Tačiau 1923 metais ji tapo Turkijos Respublika. Osmanų imperija gyvavo daugiau nei 600 metų ir jai priklausė teritorijos Rytų Europoje, Šiaurės Afrikoje ir Vidurio Rytuose.
 
  • Sikimas. Šis mažytis kalnų regionas Himalajuose nuo 1964 metų buvo monarchija, turinti suverenitetinių teisių, bet 1950 metais tapo Indijos protektorato dalimi, o 1975 – Indijos valstija. Sikimo regione tariamai 1948 metais rasti sniego žmogaus pėdsakai.
 
  • Persija. Persija buvo senovės Vidurio Rytų karalysčių, viena iš seniausių civilizacijų istorijoje. Persija gyvavo iki 1935 metų, kai oficialiai tapo Irano dalimi.
 
  • Siamas. Dabar – tai Tailandas, kuris tokį pavadinimą gavo tik 1939 metais. Siamas niekada nebuvo kolonizuotas europiečių, kurioje gyvavo absoliuti monarchija iki XX amžiaus.
 
  • Prūsija. Prūsija buvo dabartinėse Vokietijos ir Lenkijos teritorijose ir egzistavo iki 1947 metų.
 
  • Zanzibaras. 1964 metais Zanzibaras susivienijo su Tanganika ir suformavo dabartinę Tanzaniją.
 
  • Saravakas. Dabar tai Malaizijos valstybė Borneo saloje. Prie Malaizijos prisijungė 1963 metais, kai subyrėjo britų kolonija.