Ką galėtumėte padaryti per 60 sekundžių? Tikriausiai ne tiek ir daug? Galbūt išgertumėte porą gurkšnių kavos arba greitai perskaitytumėte naujieną internete, parašytumėte žinutę draugui ir pan. Tačiau mūsų organizmas kiekvieną minutę daro daugybę gyvybiškai svarbių dalykų, apie kuriuos dažniausiai net nesusimąstome, o gal ne nenutuokiame.

 

kunas

15 neįtikėtinų dalykų, ką nuveikia kūnas per minutę:

 
  • Interpretuoja vizualinę informaciją. Smegenys nuolat turi apdoroti daug vizualinės informacijos, kurią pamato akys. Akių tinklainė konvertuoja šviesą į elektrinius signalus, kurie iš akių keliauja iš akių į smegenis, kur vaizdai yra interpretuojami. Per milisekundę smegenys apdoroja 600 milijonus bitų vizualinės informacijos per minutę.
 
  • Siunčia nervinius impulsus. Vienas neuronas gali kas sekundę gali išsiųsti 1000 nervų impulsų arba 60 tūkst. per minutę. Sveiko žmogaus smegenyse yra apie 200 mlrd. neuronų. Taigi, smegenims tenka apdoroti apie 12 000 000 000 000 000 signalų.
 
  • Augina plaukus. Žmogus turi vidutiniškai 100 – 150 tūkst. plaukų ant galvos, kurie per mėnesį paauga maždaug 1 cm. Taigi, visi plaukai kartu per minutę paauga apie 3 cm.
  • Sukelia mirksėjimą. Per minutę žmogus sumirksi vidutiniškai 15 – 20 kartų ir smegenys tai supranta kaip trumpą poilsį. Žmonės 10 % laiko, kai yra pabudę, praleidžia užsimerkę.
 
  • Įkvėpimai ir iškvėpimai. Normalus kvėpavimo ritmas yra 15 – 20 įkvėpimų per minutę. Kas 60 sekundžių į plaučius patenka 11 ml deguonies.
 
  • Išskiria seilių. Seilių liaukos aktyvios visada: per dieną pagamina 1 – 2 l seilių (naktį seilių beveik nesigamina). Seilės padeda skaidyti maistą, todėl palengvina virškinimą, padeda palaikyti švarią burną ir apsaugo nuo infekcijų.
 
  • Apsaugo nuo dehidratacijos. Maždaug pusę organizmo sudaro vanduo. Organizmas nuolat stebi skysčių lygį (ar reikia atkurti skysčių lygį), todėl sukelia troškulį. Troškulys kyla, organizmui praradus bent 1 % skysčių.
 
  • Plaka širdis. Širdies ritmas gali skirtis, priklausomai nuo fizinio pasirengimo, emocijų, kūno masės, net kūno pozicijos, tačiau normalus širdies ritmas laikomas – 60 – 100 dūžių per minutę. Kuo geresnė fizinė forma, tuo lėtesnis širdies plakimas. Atletų širdies ritmas gali būti tik 40 dūžių per minutę.
 
  • Pumpuoja kraują. Kiekvienas širdies dūžis perpumpuoja apie 68 g kraujo, kuris keliauja po visą kūną. Ramybės būsenoje, kai širdies ritmas 80 dūžių per minutę, širdis perpumpuoja apie 6 l kraujo.
 
  • Pagamina milijonus kraujo ląstelių. Kūne yra apie 120 milijonų raudonųjų kraujo ląstelių. Šios ląstelės yra gaminamos kaulų čiulpų viduje ir naudojamos pernešti deguoniui ir pašalinti anglies dioksidui iš organizmo.
 
  • Regeneruoja kaulus. Kaulai nuolat atsinaujina. Visiškai atsinaujina per maždaug 10 metų. Jeigu taip nebūtų, kaulai ilgainiui taptų labai trapūs, padaugėtų kaulų lūžių dėl menkiausių priežasčių.
 
  • Valo kraują. Inkstai dirbti nenustoja niekada. Jie filtruoja kraują, grąžina išvalytą kraują į kraujotaką ir šalina toksinus. Per minutę inkstai perfiltruoja 1,2 l kraujo arba 180 l kraujo per dieną. Tai 30 kartų didesnis kiekis negu yra kraujo žmogaus kūne.
 
  • Naudoja energiją. Žmogus, per dieną suvartojantis 2000 kalorijų, per minutę sunaudoja apie 5832 kilodžaulių per minutę. Tiek energijos užtektų uždegti elektros lemputei.
 
  • Šalina negyvas odos ląsteles. Kas minutę oda pašalina 30 – 50 tūkst. negyvų ląstelių, kurios yra iškart pakeičiamos naujomis. Per gyvenimą oda pašalina maždaug 48 kg negyvos odos ląstelių.
 
  • Saugo nuo vėžio. Fermentai nuolat tikrina DNR grandines ir pastebėję vėžio ženklus, pašalina ir pakeičia pakeistas dalis naujomis. Taigi, kiekvieną minutę organizmas kovoja, kad apsaugotų mus nuo šios sunkios ligos. Tačiau kartais jo gebėjimai sutrinka.