Anot Franco Kafkos, jaunystė yra laimė, nes ji suteikia galimybę matyti grožį. Tie, kurie geba kasdienybėje įžvelgti grožį, visada lieka jauni. Tačiau tai ne vienintelis būdas pabėgti nuo senatvės. Ilgiau išlikti jauniems padės 15 paprastų patarimų.

 

shutterstock_148794869

  • Gerai išsimiegoti. Kokybiškam miegui per parą būtina skirti ne mažiau kaip 7–8 valandas. Jo negali drumsti pašaliniai kvapai, garsai, šaltis, karštis ir kt. Esant poilsio trūkumui organizmas negeba veiksmingai atsinaujinti ir vis greičiau sensta.
 
  • Sportuoti. Per dieną reikėtų skirti bent 30 min. aktyviai veiklai. Tinka bet kokie fiziniai užsiėmimai, pavyzdžiui, galima važinėti dviračiu, plaukioti, bėgioti, žaisti krepšinį žaidimas, šokti ir kt. Svarbu, kad veikla patiktų ir greitai nepabostų. Sportas stiprins imunitetą ir padės organizmui veiksmingiau kovoti prieš žalingą aplinkos poveikį. Be to, sportuojantys yra kur kas energingesni.
 
  • Sveikai maitintis. Mažiau riebalų, daugiau vaisių, daržovių ir žuvies – toks jaunystės šūkis. Valgant sveikus produktus žmogus ne tik jaučiasi, bet ir atrodo geriau. Oda ilgiau išlieka skaisti ir lygi, plaukai būna tankesni ir labiau žvilga, o aplinkiniai pavydi gražių kūno linijų. Norint ilgiau išlikti jauniems, būtina vartoti maisto produktus, kuriuose gausu vitaminų A, C E ir kitų antioksidantų, magnio bei omega-3 riebalų rūgščių.
 
  • Gerti daugiau vandens. Per 70 % žmogaus organizmo sudaro vanduo, taigi nieko keista, kad jis būtinas puoselėti jaunystę. Per dieną patariama išgerti ne mažiau kaip 2 l vandens. Tinka ir pagardintas citrinos griežinėliu, šviežiais mėtos lapais ar kitais natūraliais produktais. Vanduo taip pat padeda organizmui apsivalyti nuo kenksmingų medžiagų, kurios spartina senėjimą.
 
  • Saugotis ultravioletinių saulės spindulių. Nors saulės voniomis mėgautis gera, tačiau tai daryti reikėtų saikingai. Ultravioletiniai saulės spinduliai ne tik spartina odos senėjimą, greitina raukšlių atsiradimą, bet ir gali sukelti odos vėžį. Tinkamiausias laikas degintis – 9–11 val. ir 17–19 val., nes tuomet saulė mažiausiai kenkia odai. Tačiau svarbu nepamiršti naudoti kremų, apsaugančių nuo pavojingų saulės spindulių.
 
  • Vengti streso. Jis ne tik kenkia visam organizmui, bet ir jo poveikis greičiausiai atsispindi odoje. Norint kad ji išliktų skaisti ir lygi, būtina daugiau laiko skirti poilsiui, meditacijai ar mėgstamai veiklai.
 
  • Nerūkyti. Kiekvieną kartą rūkant į organizmą patenka tūkstančiai kenksmingų cheminių medžiagų, neigiamai veikiančių kraujotaką ir kitą organizmo veiklą. Dėl to pastarasis prastai aprūpinamas deguonimi ir maistinėmis medžiagomis. Tai trukdo atsinaujinimo procesams ir spartina senėjimą.
 
  • Saikingai vartoti svaigiuosius gėrimus. Nesaikingas alkoholio vartojimas kenkia kepenims ir inkstams. Dėl to organizme kaupiasi skysčiai ir kenksmingos medžiagos. Svaigieji gėrimai taip pat trukdo įsisavinti kai kurias maistines medžiagas, pavyzdžiui, kalcį. Esant vitaminų ir mineralinių trūkumui prastėja savijauta ir išvaizda.
 
  • Naudoti tinkamas higienos ir grožio priemones. Geriausia rinktis natūralias, nes cheminiai priedai pamažu ir nepastebimai žaloja organizmą bei trumpina jo gyvavimo laiką. Kuo mažiau dažiklių ir kvapiklių, tuo geriau. Svarbu rinktis tokias higienos ir grožio priemones, kurios nesausina odos, plaukų, neužkemša porų, leidžia odai kvėpuoti. Antraip veidas taps papilkėjęs, spuoguotas, raukšlėtas, o plaukai pavargę, lūžinėjantys ir praradę blizgesį.
 
  • Mylėtis. Anotmokslininkų, reguliariai besimylintys žmonės atrodo 5–10 metų jaunesni už tuos, kurie seksualinį instinktą patenkina retai. Idealus lytinių santykių skaičius per savaitę –4 kartai. Per seksą organizmas aprūpinamas adrenalinu ir dopaminu. Jie gerina širdies darbą ir medžiagų apykaitą, todėl organizmas gauna daugiau deguonies ir maistinių medžiagų. Be to, taip greičiau pašalinamos kenksmingos medžiagos ir geriau kovojama su laisvaisiais radikalais, darančiais neigiamą įtaką ne tik sveikatai, bet ir jaunystei.
 
  • Gerti žaliąją arbatą. Ji veikia kaip stiprus antioksidantas, kuris organizmą saugo nuo pavojingų aplinkos veiksnių. Naujausių mokslinių tyrimų duomenimis, žalioji arbata saugo ne tik išorinį grožį, bet ir aštrų protą. Jeigu per dieną išgeriama bent 2 puidelius šio gėrimo, galima sumažinti riziką susirgti Alzheimerio ir Parkinsono ligomis.
 
  • Nevengti permainų. Kuo žmogui daugiau metų, tuo sunkiau ryžtis kokioms nors reikšmingoms gyvenimo permainoms. Tačiau jų nereikėtų vengti. Iš pradžių pokyčiai baugina ir kelia neigiamas emocijas, tačiau jie neleidžia užsisėdėti vietoje. Tai skatina išlikti jaunatviškiems ir iš gyvenimo imti viską, ką jis duoda. Jeigu pradėti nuo didelių permainų baisu, galite imtis šiek tiek paprastesnių pokyčių. Pavyzdžiui, perdažyti kambarį seniai išsvajota spalva.
 
  • Bendrauti su jaunesniais. Juokaujama, kad jaunystė užkrečiama. Bendravimas su už save keleriais metais ar gerokai jaunesniais žmonėmis neleidžia atsilikti nuo šiuolaikinio gyvenimo tempo ir suteikia jaunatviško maksimalizmo bei optimizmo.
 
  • Ką nors mokytis. Senolių išmintis byloja –mokytis niekada nevėlu. Tobulėdami ne tik lavinsite protą ir neleisite jam senti, bet ir prasmingai gyvensite. Kol dar yra noro sužinoti ką nors naujo, nesate seni.
 
  • Tinkamai rinktis laisvalaikį. Jeigu laisvu laiku šėlsite audringuose vakarėliuose, jaunyste ilgai nesidžiaugsite, nes alinsite organizmą. Kur kas naudingiau laisvalaikį praleisti gamtoje, skaityti knygas, žaisti intelektualius žaidimus ir kt. Pastaroji veikla ne tik leis pailsėti, bet ir lavins protą bei neleis jam pasenti anksčiau laiko.   
 

Kiti naudingi patarimai

 
  • Valgyti daugiau riešutų, nes jie gali pailginti gyvenimą 2,5 m.
  • Riboti cukraus kiekį, nes jo perteklius organizme spartina susidėvėjimą. Rekomenduojama per dieną suvartoti ne daugiau kaip šaukštelį cukraus.
  • Patariama 1–2 kartus per savaitę lankytis pirtyje, nes ji padeda iš organizmo greičiau pašalinti kenksmingas medžiagas.
  • Dažniau valgyti garuose troškintą maistą, nes jame lieka daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų.
  • Grūdinti organizmą, pavyzdžiui, maudytis šaltame arba kontrastiniame duše. Tai užgrūdins organizmą, todėl jis ilgiau išliks jaunas.
  • Neužsiimti savigyda, nes taip sau galite tik pakenkti, o ne padėti. Sveikatos sutrikimai dar niekam nepadėjo išsaugoti jaunystės.