Daugiau ar mažiau veidrodžių yra kiekvienuose namuose. Išėję iš namų irgi susiduriame su veidrodžiais vos ne kas antrame žingsnyje: automobiliuose, prekybos centruose, viešojo maitinimo įstaigose ir t. t. Moterys rankinėje visada turi mažą veidrodėlį, kad galėtų pasitaisyti makiažą, pasišukuoti ar tiesiog po valgio pažiūrėti, ar maisto likučių nėra įstrigę tarp dantų. Nenuostabu, kad apie juos sklando tiek daug legendų ir prietarų! Tai vienas paslaptingiausių žmogaus sukurtų daiktų. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad veidrodžiai net gali padėti išmatuoti atstumą iki Mėnulio!

 

15 įdomių ir keistų faktų apie veidrodžius

 

veidrodis

  • Veidrodžiai leidžia keliauti laiku. Kvantinė fizika teigia, kad laiku galima keliauti per kirmgraužas. tačiau jos dažnai krenta, todėl per jas labai sudėtinga pereiti. Panašų efektą galima sukurti su dvejais veidrodžiais. Viskas, ko reikia – tai dviejų veidrodžių (metalinių plokščių) vakuume, pastatytų kelių mikrometrų atstumu. Svarbu, kad nebūtų jokio išorinio elektromagnetinio lauko. Šis kvantinės fizikos procesas vadinamas Kasimiro efektu.
 
  • Veidrodžiai sukelia haliucinacijas. Tai išbandyti gali kiekvienas. Tiesiog tereikia atsisėsti tamsiame kambaryje už metro nuo veidrodžio ir stebėti savo atvaizdą jame apie 10 minučių. Pirmiausiai atsiras nedidelių deformacijų. Po to veidas pasirodys kaip vaškinis, tarsi nepriklausytų jums. Kai kurie žmonės pradeda matyti daug veidų, kiti mato fantastines būtybes, į juos žiūrinčius monstrus arba gyvūnų snukius. Šią būseną tyrinėja psichologai ir psichiatrai. Psichiatrai mano, kad tai galėtų padėti šizofrenija sergantiems pacientams, kada jie skatinami susidurti akis į akį su kitais „aš“.
 
  • Kada vaikai pradeda atpažinti savo atvaizdą veidrodyje? Daugelyje pasaulio šalių vaikai pradeda atpažinti savo atvaizdą veidrodyje maždaug po 24 mėnesių. Tačiau kai kuriose pasaulio dalyse (Fidžyje, Kenijoje) vaikai neatpažįsta savo atspindžio net iki 6 metų. Tačiau tai nėra ženklas, kad jie nesugeba atskirti savęs kaip asmens nuo kitų. Tiesiog tose šalyse yra kitokia kultūra ir kitokie veidrodžių naudojimo įpročiai.
 
  • Ne tik žmonės atpažįsta savo atvaizdą veidrodyje. Yra duomenų, kad tokį gebėjimą turi drambliai, gorilos, šimpanzės, orangutangai, Bonobo beždžionės, afalinos, orkos ir šarkos. Manoma, kad savo atvaizdą atpažįsta ir daugiau gyvūnų, tačiau jie niekaip į jį nereaguoja. Laiko tai visiškai natūraliu dalyku, į kurį neverta kreipti dėmesio.
 
  • Veidrodžiai gali atspindėti ne tik vaizdą, šviesą, bet ir garsą. Garso bangas atspindinys veidrodžiai vadinami akustiniais veidrodžiais ir jie buvo naudojami per II pasaulinį karą nustatyti garso bangas, sklindančias iš prieš orlaivių. Tai buvo prieš radaro atsiradimą.
 
  • Veidrodžiai neapverčia vaizdo – tai mitas. Paprasčiausiai kairę kūno pusę mes matome kairėje veidrodžio pusėje, o dešinę – dešinėje. Tik iliuzija, kad atspindys yra atvirkščias. Veidrodyje save matome taip, kaip kiti mus mato.
 
  • Kažką panašaus į veidrodžius žmonės naudojo nuo gilios senovės. Norite tikėkite, norite ne, bet ankstyviausi žinomi veidrodžiai – tai buvo tamsių spalvų indai, pripilti vandens.
 
  • Pirmieji. Žmonės pradėjo gaminti ne vandeninius veidrodžius apie 6000 m. pr. Kr. Pirmieji veidrodžiai buvo gaminami iš poliruoto vulkaninio stiklo.
 
  • Mesopotamija. Pirmieji poliruoto vario veidrodžiai atsirado Mesopotamijoje.
 
  • Veidrodžiai ir sidabras. Vokiečių chemikas Justusas von Liebingas pradėjo gaminti pirmuosius sidabruoto stiklo veidrodžius.
 
  • „Kruvinoji Merė“. Tikima, kad jei stovėsite prieš veidrodį, laikydami rankoje degančią žvakę ir tris kartus pakartosite „Kruvinoji Merė“ – ji atsiras tiesiai prieš jus.
 
  • Laidotuvių paprotys. Žydai namie kelioms dienoms uždengia visus veidrodžius, kai miršta artimas šeimos narys. Jie tiki, kad veidrodžiai gali įkalinti mirusiojo sielą ir ji nebegalės patekti į pomirtinį gyvenimą.
 
  • Nesiseks septynerius metus? Prietaras, kad sudaužius veidrodį nesiseks 7 metus, atėjo iš senovės Romos laikų. Romėnai tikėjo, kad sudaužydami seną veidrodį, sudaužome sielą.
 
  • Tikima, kad sename veidrodyje galima pamatyti savo būsimo vyro atvaizdą. Štai ką reikia daryti: atsistoti prieš veidrodį, šukuoti plaukus ir valgyti obuolį – netrukus turi pasirodyti būsimo vyro atvaizdas.
 
  • Eisotrofobija – veidrodžių baimė. Veidrodžiai siejami su anapusiniu pasauliu ir antgamtinės jėgomis. Kitaip tariant, tai baimė susidurti su dvasių pasauliu. net ir žinodami, kad jų baimė nelogiška ir nepagrįsta, jie negali kontroliuoti savęs.