Daug svarbių procesų mūsų kūne kontroliuoja hormonai. Todėl, kai sutrinka jų veikla, keičiasi nuotaika, elgesys, savijauta ir išvaizda. Tačiau kaip suprasti, kurias problemas sukelia hormonai? Štai keletas ženklų apie hormonų pusiausvyros sutrikimus moterims.

 

hormonai

11 hormonų pusiausvyros sutrikimų, apie kuriuos turėtų žinoti visos moterys:

 
  • Staiga atsiradusi aknė. Spuogų ir inkštirų gali atsirasti, jei poros yra užsikimšusios. Tačiau kai kurie gydytojai teigia, kad aknė gali atsirasti, reaguodama į staigius hormonų pokyčius visame organizme. Tai ypač pastebima paauglystėje, kai aknės atsikratyti labai sunku.
 
  • Dažni galvos skausmai. Endokrinologai aiškina, kad priežastis, kodėl dažnai vargina galvos skausmai (išskyrus stresą ir nuovargį) gali būti žemas estrogeno lygis. Estrogenas – tai moteriškas hormonas, išskiriamas kiaušidėse ir kuris kontroliuoja visus metabolinius procesus galvos ir nugaros smegenyse. Jeigu šių hormonų per daug arba per mažai, gali dažnai varginti migrena arba bloga nuotaika.
 
  • Dažnai kamuojanti nemiga. Nemiga yra labai pavojingas simptomas, nes gali būti susijusi su žemu progesterono lygiu. Progesteronas yra natūrali raumenis atpalaiduojanti medžiaga. Jis gali atpalaiduoti, nuraminti ir normalizuoti miegą. Hormono lygio pokyčiai dažnai gali sukelti nemigą. Estrogeno ir progesterono yra labai mažai ką tik pagimdžiusių moterų organizme. Štai kodėl kai kurioms moterims pogimdyviniu laikotarpiu būna sunku užmigti. Tačiau kitomis aplinkybėmis taip neturėtų būti.
 
  • Sustiprėjęs prakaitavimas. Gausus prakaitavimas ir karščio bangos yra akivaizdus ženklas, kad kažkas negerai su hormonais. Hormonai reguliuoja kūno temperatūrą, todėl jeigu yra koks nors hormonų veiklos sutrikimas, gali staiga pasidaryti labai karšta. Dažniausiai taip pasitaiko menopauzės laikotarpiu, kai hormonų lygis labai nestabilus. Kitais atvejais tai rodo, kad organizmas turi bėdų.
 
  • Nuolatinis nuovargis. Visi kartais jaučiasi pavargę, bet jei taip jaučiamasi nuolat, net kai ilsitės, kalti gali būti hormonų veiklos sutrikimai. Gydytojai aiškina, kad lėtinį nuovargį dažniausiai sukelia skydliaukės hormonų sutrikimai.
 
  • Staigūs svorio pokyčiai. Dėl hormonų veiklos sutrikimų gali augti svoris, nepriklausomai nuo to, ką valgote. Dėl tam tikrų hormonų trūkumo gali kauptis kūno riebalai ir nykti raumenų masė. Aukštas estrogeno, kortizolio arba insulino lygis arba žemas testosterono lygis gali lemti riebalų kaupimąsi pilvo srityje. Žemas skydliaukės hormonų lygis sulėtina metabolizmą ir dėlto didėja kūno masė.
 
  • Plaukų slinkimas. Gausų plaukų slinkimą gali sukelti skydliaukės, insulino arba testosterono sutrikimai. Pavyzdžiui, dėl testosterono vyrai atrodo dideli ir plaukuoti. Tačiau kai testosterono per daug moterims, jos gali nuplikti. Tam tikrose sąlygose hormonas, išgaunamas iš testosterono, bando sunaikinti plaukų folikulus ir tai sukelia plaukų slinkimą.
 
  • Virškinimo sutrikimai. Dauguma žmonių yra buvo situacijoje, kai sutrinka skrandžio veikla, jei dėl kažko nervinasi. Tokį poveikį sukelia didelis hormonų antplūdis, reaguodamas į stresą. Teksaso universiteto tyrėjai nustatė, kad aukštas estrogenų lygis daro įtaką žarnyno mikroflorai. Kiti tyrimai parodė, kad aukšti hormonų lygiai kiaušidėse gali sukelti priepuolius ir skrandžio skausmus.
 
  • Nekontroliuojami alkio priepuoliai. Kūnas sintetina hormonus, kurie atsakingi už alkio ir sotumo jausmą. Sutrikus jų veiklai gali kamuoti nekontroliuojamas apetitas. Gydytojai išsiaiškino, kad alkio jausmą kontroliuoja hormonai – leptinas ir grelinas. Leptinas slopina alkį, kai ką nors suvalgome, o grelinas – veikia priešingai, nes siunčia signalą smegenims, kad žmogus nori valgyti.
 
  • Užmaršumas. Nuolatinį užmaršumą gali sukelti įvairūs veiksniai, tarp jų ir hormonų veiklos sutrikimai. Taip nutinka dėl žemo kortizolio ir estrogenų lygio. Tyrimai parodė, kad žemas estrogenų lygis gali sukelti užmaršumą, dėmesio koncentracijos problemas, gali būti sunkiau protauti. Žemas kortizolio lygis daro neigiamą įtaką trumpalaikei atminčiai.
 
  • Krūtų pokyčiai. Krūtų dydžio pokyčiai gali įspėti apie labai rimtas problemas. Staiga sumažėjus estrogenų lygiui, sumažėja odos drėgnumas ir elastingumas. Todėl krūtys praranda formą, tūrį ir pasikeičia dydis. Be to, krūties viduje gali atsirasti sukietėjimų ir, nors jie dažniausiai vėžio nereiškia, tačiau moterims sukelia diskomfortą. Taip nutinka dėl hormonų pokyčių menopauzės metu.