Jeigu vartojama daugiau nei 5 skirtingų rūšių vaistų, didėja rizika, kad medikamentai gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį. Štai keletas įspėjamųjų ženklų, kad vartojama per daug vaistų.

 

vaistai

10 ženklų, kad per daug vartojate vaistų:

 
  • Sveikatos draudimo turėjimas. Kiekvienas žmogus turintis privalomąjį sveikatos draudimą rizikuoja, kad vartos per daug vaistų, nes jie paprasčiausiai gali dažniau lankytis pas gydytoją, kilus menkiausiems sveikatos negalavimams.
 
  • Lankymasis  pas kelis gydytojus. Dauguma žmonių mano, kad gydytojai bendrauja tarpusavyje ir žino, apie tai, kokius vaistus paskiria kitas. Tiesa ta, kad jie nežino. Tad pas kuo daugiau gydytojų apsilankote, tuo daugiau receptinių vaistų gali būti išrašoma.
 
  • Neseniai atsirado naujų simptomų. Vienas iš potencialių ženklų, kad vartojama per daug vaistų, yra atsiradę nauji nemalonūs simptomai, kurių anksčiau niekada nebuvo. Vartojant daug vaistų didėja rizika, kad sureaguos skirtingų vaistų medžiagos ir sukels nemalonų šalutinį poveikį.
 
  • Sunku laikytis rekomenduojamos vaistų dozės. Jeigu tampa sunku prisiminti, kaip dažnai ir kiek vaistų turite vartoti – tai ženklas, kad greičiausiai vartojate per daug medikamentų. Tokiu atveju reikėtų dar kartą apsilankyti pas gydytoją ir pasitarti dėl mažiau vaistų vartojimo.
 
  • Aplanko nerimas dėl priklausomybės nuo vaistų. Bet kokie receptiniai vaistai gali sukelti priklausomybę. Ypač tai galioja, vartojant opioidus, benzodiazepinus (Valiumas, Ksanaksas, Ativanas ir kt.). Įtarus, kad galėjote tapti priklausomi nuo vaistų, turėtumėte kreiptis į priklausomybių ligų gydymo centrą.
 
  • Suprastėjo psichinė sveikata. Vartojant daug vaistų didėja emocinių sunkumų pavojus. Receptiniai vaistai neretai kalti dėl prislėgtos nuotaikos. Ypač neigiamai psichiką veikia skirtingų vaistų maišymas.
 
  • Dažnai kamuoja sąnarių ar raumenų skausmas. Tai vienas iš ženklų, kad vartojama per daug vaistų. Vaistai, kurie gali sukelti nepageidaujamą skausmą: statinai (cholesterolį mažinantys vaistai), nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, narkotinės medžiagos.
 
  • Nuolat tenka taupyti. Vaistai nėra pigūs. Jeigu vaistams tenka išleisti labai daug, gali atsirasti finansinių sunkumų. Žinoma, vaistų, jei jie būtini, nereikėtų atsisakyti, tačiau galima pasidomėti, galbūt būtų galima įsigyti pigesnių vaistų su tokiomis pačiomis veikliosiomis medžiagomis.
 
  • Sunku susikalbėti su gydytoju. Jeigu nepatogu kalbėti su gydytoju vieniems, galite ateiti kartu su giminaičiu, kuriuo pasitikite. Nepamirškite paminėti, kokios ligomis sergate, ypač jeigu turite inkstų ir širdies ligų istoriją. Kai kurie nereceptiniai vaistai ir maisto papildai gali neigiamai reaguoti su receptiniais preparatais, todėl gydytojai turi žinoti, ką pacientas vartoja.
 
  • Blogi vaistų vartojimo įpročiai. Labai svarbu turėti sistemą, jei reikia vartoti daug medikamentų. Rekomenduojama užrašų knygelėje pasižymėti, kokius kada ir kaip vaistus reikia vartoti. Vartoti pagal instrukcijas – tai padės išvengti klaidų. Ne visus vaistus galima vartoti kartu. Vaistų vartojimo laiką planuoti pagal tai, ką veikiate visą dieną.