Ar žinojote, kad nuo 2016 metų balandžio 24 dieną Lietuvoje minima šuns diena? Sveikas šuo yra laimingas šuo. Kai keturkojis draugas vizgina uodegą, tada šypsosi ir džiaugiasi ir jo šeimininkas. Kai kurių ligų galima išvengti, tinkamai prižiūrint savo augintinius.

 

šuns

10 patarimų, kaip auginti laimingą ir sveiką šunį:

 
  • Labai svarbu keturkojus laiku paskiepyti. Reikia skiepyti ne tik mažus šuniukus – paprastai, kai jie yra 8 – 12 savaičių – bet kokio amžiaus šunis reikia periodiškai paskiepyti ir apsaugoti nuo tokių ligų kaip šunų parvovirusas, šunų maras ir hepatitas. Skiepų datas reikia žymėti ir saugoti, nes tai gali praversti, kai reikės įsigyti šunų pasą arba laikinai apgyvendinti keturkojį draugą šunų viešbutyje.
 
  • Aptarti su veterinaru šunų kastracijos ir sterilizacijos klausimus dėl galimos rizikos. Norint sumažinti nepageidaujamų šuniukų skaičių, patariama sterilizuoti naminius gyvūnus. Kales galima sterilizuoti po pirmos rujos, šunis kastruoti – po 8 mėnesių. Kai poreikis pratęsti žūtbūt giminę susilpnės, naminis gyvūnas gyvens laimingesnį gyvenimą. Be abejo, prieš tai reikėtų pasitarti su gydytoju.
 
  • Stebėti augintinio svorį. Šunims visada reikia gerai subalansuoto, maistingo pašaro ir šviežio vandens. Nuo veislės ir augintinio amžiaus priklauso, kiek kartų reikia jį šerti. Skanėstai gali palengvinti dresūrą, bet nereikėtų per daug šuns primaitinti per visą dieną. Šunį reikia reguliariai sverti ir pasitarti su veterinaru, ką daryti, jeigu jis priaugo svorio.
 
  • Paįvairinti kasdieninę mankštą. Visų veislių šunims reikia kasdien, nepriklausomai nuo oro sąlygų, mankštintis. Prieš duodant ėsti reikėtų išvesti šunį į lauką. Jeigu įmanoma, reikėtų stengtis užtikrinti, kad pasivaikščiojimai kasdien būtų kitokie ir aktyvūs, šuo nuolat būtų užimtas. Jiems taip pat reikėtų leisti pabėgioti, tyrinėti aplinką, bendrauti su kitais šunimis. Tada jie grįš namo pavargę ir norės snausti.
 
  • Prižiūrėti šuns kailį. Be abejo, afganų kurtų kailį prižiūrėti reikia labiau negu šiurkščiaplaukio foksterjero, bet visų veislių šunų kailį reikia puoselėti. Šukavimas padeda pašalinti nešvarumus ir apsaugo nuo šėrimosi. Reikėtų patikrinti šunų akis ir ausis, ištraukti žvyro akmenukus ir spyglius iš letenėlių. Maudant šunį namuose, naudoti švelnų šampūną šunims.
 
  • Valyti dantis šunims. Šunis kartais gali varginti blogas kvapas iš nasrų, todėl, kilus problemoms, rekomenduojama jiems valyti du kartus per savaitę. Dėl apnašų ir dantų akmenų atsiranda dantenų uždegimų, šuo gali net netekti dantų. Pradėti dantis valyti nuo šuns lūpų masažo pirštu, tada pereiti prie dantų ir dantenų, valant aukštyn žemyn. Galima naudoti specialią dantų pastą šunims ir šepetėlių. Jeigu didelių problemų su dantimis ir blogo kvapo iš nasrų nėra, pakanka reguliariai jiems duoti kramtukų, kuriuos kramtant natūraliai išsivalo dantys.
 
  • Naikinti blusas ir žarnyno kirmėles. Parazitai yra nepageidaujami. Blusos kandžioja šuns odą, skatina kasytis iki kraujo, gali sukelti alerginę reakciją. Kartą per mėnesį rekomenduojama naudoti profilaktines priemones (puškalus, tabletes ar lašiukus) nuo blusų. Taip pat rekomenduojama šunims 3 – 4 kartus per metus duoti vaistų nuo kirminų.
 
  • Saugoti šunis nuo erkių ir mokėti saugiai bei laiku jas pašalinti. Kraują siurbiančios erkės yra ne tik bjaurios, bet ir platina pavojingas ligas tiek tarp žmonių, tiek tarp gyvūnų. Po pasivaikščiojimo po ilgą žolę visada reikia patikrinti šuns kailį, ar nėra įsisiurbusių erkių ir, jų radus, jas iš karto saugiai pašalinti.
 
  • Palaikyti šuns gultą ir paklotą švarius. Net, jeigu šuo voliojasi purve, jo gultas ir paklotas turi būti švarus. Paklotą reikia reguliariai išpurtyti, susiurbti su dulkių siurbliu plaukus. Užtiesalus, paklodes ir rankšluosčius skalbti kas savaitę, kad neatsirastų blusų ir nemalonaus kvapo. Nepamiršti išskalbti ir automobilyje laikomų paklotų.
 
  • Žinoti šuns rutiną. Labai dažnai iš pasikeitusių augintinio įpročio ir elgesio galima pasakyti, kad šuo jaučiasi blogai ir laiku kreiptis į veterinarą, kad, esant reikalui, paskirtų tinkamą gydymą.