Ar žinojote, kad nuo 2016 metų balandžio 24-osios, Lietuvos kinologų iniciatyva švenčiama Šuns diena? Manote, kad viską žinote apie šiuos geriausius žmogaus draugus? Galvokite iš naujo! Štai keletas įdomybių apie keturkojus, kurių greičiausiai nežinojote!

 

sunys

10 įdomių ir netikėtų faktų apie šunis:

 
  • Šuo yra toks pat protingas kaip dviejų metų vaikas. Pasirodo, yra priežastis, kodėl vaikai taip gerai sutaria su savo keturkojais draugais: jie kalba ta pačia kalba. Šunys ir maži vaikai supranta maždaug tiek pat žodžių ir gestų (250).
 
  • Šunys ir katės laka vandenį taip pat. Tuo gali būti sunku patikėti, nes atrodo, kad šunys lakdami vandenį visur pritaško, bet iš tikrųjų jie laka taip pat kaip katės – sulenktu liežuvio galiuku paima šiek tiek skysčio ir jį nuleidžia į gerklę.
 
  • Šunys suvokia laiką ir pasiilgsta savo šeimininkų. Tikra tiesa, kad keturkojai žino, kada laikas ėsti ar eiti pasivaikščioti. Ilgainiui šunys perima su jais gyvenančių žmonių įpročius ir įpranta prie kasdieninės rutinos, ir taip pat jaučia, kiek daug laiko praeina. Vienas tyrimas parodė, kad šunys skirtingai reaguoja į šeimininkus, kurie grįždavo namo skirtingu laiku.
 
  • Šunų ūsai padeda jiems „matyti“ tamsoje. Be abejo, tai nėra kokia nors supergalia ar naktinis matymas tikrąja to žodžio prasme, tačiau šie ūsai padeda pajausti net menkiausius oro srovių pokyčius ir tai šunis įspėja apie netoliese esančių objektų dydį, formą ir greitį. Ši ypatybė padeda keturkojams pajausti gresiantį pavojų ar grobį.
 
  • Šunys prakaito liaukų turi tik ant letenų. Konkrečiai – ant padų. Karštomis dienomis prakaito liaukos padeda pėdutėms išlikti drėgnoms ir tai dar vienas veiksmingas būdas jiems atvėsti (be lekavimo).
 
  • Vidutiniškai šuns burna gali atlaikyti maždaug 145 kg slėgį. Tyrimai buvo atlikti su vokiečių aviganiu, pitbuteljeru ir rotveileriu. Palyginimui: žmogus gali atlaikyti 54 kg spaudimą, baltieji rykliai – 272 kg, o krokodilai – net 1134 kg! Suaugę šunys taip pat turi daugiau dantų negu žmonės: 42 (palyginimui: žmonės turi 32 dantis).
 
  • Vienerių metų šuniukas yra toks pats subrendęs kaip penkiolikmetis žmogus. Be abejo, skirtingų veislių šunys bręsta skirtingai. Didelių veislių šunys sensta greičiau nei mažų.
 
  • Šuns uoslė nuo 1000 iki 10 milijonų kartų geresnė nei žmogaus. Priklausomai nuo šuns veislės šuo gali turėti nuo 150 milijonų iki 300 milijonų kvapo liaukų (palyginimui: žmonės teturi tik apie 5 milijonus). Šuns smegenų dalis, kuri kontroliuoja kvapų suvokimą, yra 40 kartų didesnė nei žmogaus, nors šuns smegenys ir yra daug mažesnės negu žmogaus. Žmogaus smegenys sudaro maždaug vieną keturiasdešimtąją (1 / 40) jo kūno svorio, o šuns maždaug vieną šimtas dvidešimt penktąją (1 / 125) dalį jo svorio.
 
  • Šuo gali girdėti 4 kartus toliau esančius garsus negu žmogus. Ką tik gimę šuniukai būna kurti, bet jų klausa netikėtinai greitai vystosi. Šunys gali girdėti aukštesnio dažnio garsus ir atpažinti dažnių diapazoną nuo 67 iki 45 tūkst. hercų (ciklai per sekundę). Žmogaus klausos diapazonas yra nuo 64 iki 23 tūkst. hercų. Tiek šunims, tiek žmonėms viršutinė girdėjimo riba, organizmui senstant, mažėja.
 
  • Šuo gali užuosti žmogaus jausmus ir emocijas. Šuo gali pajausti menkiausius pokyčius žmogaus natūraliame kūno kvape ir pagal tai jis gali suprasti, kaip jis jaučiasi. Žmogaus prakaito kvapas jiems išduoda, ar žmogus yra susinervinęs, ar jaučia nerimą, stresą, baimę. Tikėtina, kad šunys gali užuosti (pajausti) tam tikras ligas, kurios serga jo šeimininkas dar prieš jam kreipiantis į gydytoją. Šuo taip pat gali pajausti šeimos nario nėštumą.