Smilkininio žandikaulio sąnario ir raumenų sutrikimai, kuriuos gydytojai vadina TMJ sindromu, kelia diskomfortą ir skausmą, atliekant žandikaulių judesius. Labai dažnai šį sutrikimą sukelia traumos, tačiau nemažai daliai žmonių šie simptomai, regis, atsiranda be jokios aiškios priežasties. Gera žinia, kad dažniausiai šis skausmas nėra rimtos ligos pranašas. Nemalonūs pojūčiai nesitęsia nuolat ir gali praeiti net be gydymo. Net jei simptomai išlieka, daugeliui pacientų nereikia taikyti jokių agresyvių gydymo metodų.

 

10 gerų patarimų, ką daryti, jei vargina TMJ sindromas:

 

"TMJ sindromas"

  • Šiltas ir drėgnas kompresas. Žandikaulio funkciją gali pagerinti ir skausmą sumažinti skausmingos vietos šildymas. Pavyzdžiui, į butelį galima prileisti šilto vandens, suvynioti jį į drėgną, šiltą rankšluostį ir pridėjus prie žandikaulio šiek tiek palaikyti, kol atlėgs skausmas.
 
  • Ledas. Ledo kompresai taip pat mažina uždegimą, malšina skausmą ir skatina gijimą. Reikėtų įspėti, kad ledo negalima dėti tiesiai ant odos. Ledą suvynioti į švarią audeklo skiautę arba rankšluostį ir tik tada priglausti prie žandikaulio. Ledo kompreso nelaikyti ilgiau nei 10 – 15 minučių.
 
  • Minkšto ir skysto maisto dieta. Minkštas ir trintas maistas padeda žandikauliui pailsėti. Reikėtų vengti kietų, traškių ir tąsių maisto produktų. Reikėtų vengti ir tokių maisto produktų, kuriems valgyti reikia intensyvių burnos ir žandikaulio judesių: kukurūzų burbuolių, obuolių ir kitų kietų, nesusmulkintų vaisių bei daržovių.
 
  • Magnio ir kalcio turtingi maisto produktai. Yra duomenų, kad nuo TMJ sindromo gali padėti magnis. Jo natūraliai yra bananuose, liesuose jogurtuose, avižiniuose dribsniuose, ryžiuose, kakavos milteliuose ir kt. Suaugusiam žmogui per dieną rekomenduojama suvartoti apie 10 mg kalcio. Jo yra pieno produktuose, nešlifuotuose ryžiuose, kopūstuose, bananuose.
 
  • Nereceptiniai vaistai nuo skausmo. Laikinai žandikaulio diskomfortą gali padėti numalšinti nereceptiniai arba nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas. Jeigu reikia, dantų arba šeimos gydytojas gali išrašyti stipriau veikiančių vaistų nuo skausmo ir uždegimo, raumenis atpalaiduojančių vaistų arba antidepresantų, simptomams slopinti.
 
  • Žandikaulio pratimai. Lėti ir atsargūs žandikaulio pratimai gali pagerinti žandikaulio mobilumą ir gijimą. Asmens būklę turėtų įvertinti fizinės sveikatos terapeutas ir paskirti žandikaulio pratimų, kurie atitiktų individualius poreikius. Taisyklingai atliekami žandikaulio pratimai gali padėti greičiau panaikinti nemalonius simptomus ir skausmą.
 
  • Atsipalaidavimo technikos. Gilus, lėtas kvėpavimas padeda atsipalaiduoti ir slopina skausmo pojūtį. Kai kuriems įtampą, skausmą ir kitus nemalonius pojūčius gali padėti sumažinti joga, masažai ar meditacija.
 
  • Miegojimas ant šono. Jei vargina smilkininis žandikaulio skausmas, rekomenduojama miegoti ant šono, pasidėjus pagalvę, kuri suteiktų atramą pečiams ir kaklui.
 
  • Veido raumenų atpalaidavimas. Reikėtų sąmoningai bandyti atpalaiduoti lūpas, stipriai nesukąsti dantų: tarp vienos ir kitos eilės turėtų būti šioks toks tarpelis.
 
  • Žiovavimas. Žiovaujant rekomenduojama su kumščiu prilaikyti smakrą. Tai gali padėti išvengti dar didesnio sąnario sužeidimo ir „surakinimo“ jausmo plačiai išsižiojus.
 

3 dalykai, kurių rekomenduojama vengti, jei vargina TMJ sindromas:

 
  • Žandikaulio suspaudimo, gumos kramtymo bei laikyti telefoną po smakru, nes tai gali dirginti žandikaulį ir kaklo raumenis.
  • Gydymo, kuris pakeistų sukandimą ir žandikaulio padėtį.
  • Jei įmanoma, vengti chirurginio TMJ sindromo gydymo.
 

Jeigu TMJ sindromo simptomai blogėja, reikėtų nedelsiant ieškoti profesionalios pagalbos. Tačiau pirmiausiai reikėtų įprasti laikytis aukščiau išvardytų patarimų. Visada verta savo sveikatos problemas aptarti su profesionalais ir kartu paieškoti geriausių sprendimų. Beje, tie, kuriuos vargina TMJ sindromas apie tai turėtų pasisakyti savo dantų gydytojui, nes šiuo atveju nerekomenduojamos procedūros, kai reikia būti plačiai išsižiojus ilgiau nei 30 minučių. Vaistai nuo skausmo, naudojami dantų gydymui, taip pat gali daryti neigiamą įtaką žandikauliui, nes, kai veikia vaistai, nejaučiama, ar žandikaulio padėtis pasikeitė, ar ne.