Nuo 1990-ųjų pradžios bičių augintojai pradėjo pastebėti masinį bičių darbininkių nykimą, ypač žiemos mėnesiais. Nuo tada situacija tik dar labiau pablogėjo – apie 4 tūkst. bičių išmirė ir 2006 metais šis liūdnas fenomenas buvo pavadintas bičių kolonijų nykimo sindromu. Niekas gerai nežino, kodėl bitės nyksta, bet kas nutiks pasaulyje tada, jeigu jų galiausiai visai nebeliks?

 

bites

10 dalykų, kurie gresia, išnykus bitėms:

 
  • Nebebus medaus. Produkto, kurį žmonija rinko apie 9 tūkst. metų. Jis naudojamas ne tik maistui, bet ir kosmetiniams tikslams bei kaip gydomoji priemonė. Netekus bičių, mes neabejotinai neteksime ir vieno paties naudingiausių ir universaliausių produktų mūsų planetoje.
 
  • Daug vaisių ir daržovių nustos augti. Žmonės, nutolę nuo ūkininkavimo, nelabai žino, kiek daug augalų apdulkina bitės. Jungtinių Tautų Organizacijos pranešime skelbiama, kad pie 100 augalų reprezentuoja 90 % pasaulio maisto įvairovės ir 70 iš jų yra apdulkinami bičių. Pasak britų transliuotojo „BBC“, mažiausiai pusė prekių dings iš prekybos centrų lentynų, išnykus bitėms. T. y. obuoliai, avokadai, vynuogės, persikai, arbūzai, net kava.
 
  • Žmonės turės patys apdulkinti augalus. Tačiau, palyginus su bitėmis, jie galės jų apdulkinti gerokai mažiau ir ne taip efektyviai kaip bitės. Šis apdulkinimo metodas jau yra naudojamas Kinijoje, kur bičių katastrofiškai trūksta. Metodas, kai naudojamas kibiras su žiedadulkėmis ir šepetėlis, gali šiek tiek kompensuoti bičių trūkumą, bet ne jį pakeisti.
 
  • Nebebus pieno produktų. Ar kada nors pagalvojote apie tai, ką ėda pieninės karvės? Jų mitybą sudaro ne tik paprasčiausia žolė. Karvėms taip pat reikia liucernų – augalų, kuriuos apdulkina bitės. Avims ir ožkoms taip pat reikia tokių augalų. Be jų galima pamiršti apie pieną ir bet kokius iš jo gaminamus produktus.
 
  • Nebeliks medvilnės. Dingus medvilnei, ilgainiui nebeliks ir iš jos gaminamų drabužių, kurių, švelniai tariant, reikia daug. Be abejo, žmonija moka pasigaminti sintetinius audinių pakaitalus, pavyzdžiui, poliesterį, bet pasaulyje, kuriame nebeliks medvilnės, jo kaina labai išaugs.
 
  • Sumažės maisto įvairovė. Be bičių žmonija praras dalį savo įprastinės mitybos, nors kažkiek maisto, be abejo, liks. Kiaulėms ir vištoms nereikia pašaro, kuriame būtų bičių apdulkintų augalų. Kviečiai, sojų pupelės, kukurūzai ir ryžiai taip pat auga be apdulkinimo. Pomidorams, bulvėms ir morkoms iš dalies reikia bičių apdulkinimo, bet iš dalies jie yra savidulkiai, todėl jų kiekiai prekybos centruose tik sumažės, bet visai neišnyks.
 
  • Nenormaliai išaugs maisto produktų kainos. Ir tai nėra niekuo nepagrįsta prielaida. 2012 metų žiemą Škotijoje, pavyzdžiui, trečdalis visų bičių avilių buvo sunaikinta, dėlto smarkiai padidėjo ribotų produktų kainos. Geriau net nebandyti įsivaizduoti, kiek galėtų kainuoti puodelis kavos pasaulyje, kuriame nebeliks bičių!
 
  • Prasta mityba taps visuotine problema. Žmogus yra sudėtingas organizmas, kuriam reikia subalansuoto maisto. Daugelį vitaminų mes gauname iš produktų, kuriuos apdulkina bitės. 2011 metų tyrimai rodo, kad bičių apdulkinti augalai aprūpina mūsų organizmą kalciu, fluoridu, geležimi, A, C ir E vitaminai. Be jų mūsų sveikata žymiai suprastės.
 
  • Žlugs pasaulio ekonomika. Arba bent jau jai bus suduotas labai stiprus smūgis. Medvilnės, pieno ir kavos pramonės, daugelis maisto ir medicinos įmonių, atsidurs ant bankroto slenksčio. Visoje Žemėje bus skaičiuojami šimtų milijardų dolerių nuostoliai ir tik per stebuklą galbūt pavyks išvengti katastrofos.
 
  • Galimos varlių išnykimo pasekmės atrodo baisios? Be bičių situacija bus ne ką geresnė. Net, jei bitės nyks palaipsniui ir mes turėsime laiko tam pasiruošti, mes būsime pasmerkti gyventi labai liūdname pasaulyje – be vyno, sūrio, kavos ir ledų.