Jūsų akys žydros kaip mamos, o kojos – ilgos kaip tėčio? Nuostabu ir neįtikėtina, kai apie tai pagalvojate: mes paveldėjote kiekvieną fizinį bruožą iš savo tėvų, iš jų genų kopijų. Tačiau kokius kitus bruožus paveldėjote iš savo tėvų, senelių ar protėvių? Naujausi genetikos duomenys pateikia labai įdomių įžvalgų!

 

paveldejimas

10 asmeninių savybių, kurias paveldėjote iš tėvų:

 
  • Aukštas cholesterolio lygis. Daug žmonių yra įsitikinę, kad aukštas cholesterolio lygis yra susijęs su tuo, ką valgome. Jeigu norite gyventi ilgą ir laimingą gyvenimą, reikia valgyti vaisių ir daržovių, ir sportuoti. Tačiau tai ne viskas. Kartais aukštas cholesterolio lygis priklauso ne nuo gyvenimo būdo, bet nuo genų. 1 iš 500 žmonių gali turėti tam tikrą genų mutaciją, dėl kurios linkęs kraujyje kauptis cholesterolis. Šie žmonės turės aukštą cholesterolį, net jei valgys tik daržoves.
 
  • Vyrų plikimo formos pobūdis. Vienas iš genų, lemiančių nuplikimą, yra X chromosomoje. Vyrai jį paveldi iš motinos linijos. Tačiau neskubėkite kaltinti mamos dėl retėjančių plaukų, nes yra kitų genų, kurie lemia plikimą, ir jie yra paveldėti iš tėvo. Be to, plaukų slinkimui įtakos turi ir aplinkos veiksniai.
 
  • Akademinė sėkmė. Kai mama bara vaiką, kad gavo mažą pažymį mokykloje, ir aiškina, kad pati mokėsi geriau, iš dalies ji yra teisi. Akademinė sėkmė 55 % priklauso nuo genetinių faktorių. Tūkstančiai genų yra tiesiogiai atsakingi už tai, kaip gerai seksis jums mokykloje. Tad, jeigu jūsų tėvai labai gerai mokėsi, vaikai taip pat turės didelį potencialą.
 
  • Pomėgis kavai. Geriate daug kavos? Na, tai dabar žinosite, ką kaltinti! Mokslininkai atliko palyginamąjį tyrimą žmonių, kurie negali gyventi be kavos ir kurie gali. Paaiškėjo, kad antrojoje respondentų grupėje žmonės turėjo tam tikrą genų rinkinį, dėl kurio jų organizmas kofeiną įsisavina lėčiau. Tai reiškia, kad jie nejaučia ypatingo poreikio reguliariai gerti kavą, kad gautų energijos.
 
  • Suaugusiųjų diabeto (monogeninis) tipas jaunuoliams. II tipo diabetas atsiranda vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau kartais gali atsirasti ir vaikams, ir paaugliams, propaguojantiems aktyvų gyvenimo būdą. Monogeninis diabetas atsiranda dėl genetinės mutacijos, nors prasta mityba tam taip pat turi įtakos.
 
  • Daltonizmas iš motinos linijos. Negebėjimas atskirti tam tikrų spalvų dažnai yra paveldimas. Dažniausiai tai būna mamos genai, nors dauguma daltonikų yra vyrai. Motinos papildomą defektuotą chromosomą X paveldi iš tėvų ir gali perduoti savo vaikams.
 
  • Laktozės netoleravimas. Tyrimai rodo, 65 % suaugusių organizmas negali skaidyti pieno baltymų arba laktozės. Tai lemia vienas ypatingas genas. Kai vaikas yra mažas ir jam reikia pieno, kad išgyventų, kūnas sukuria fermentą, skaidantį laktozę. Tačiau, kai tampa vyresnis, gebėjimas įsisavinti pieno produktus, prarandamas. Tik dalis žmonių turi geną, dėl kurių jų organizmas toleruoja pieną ir jie jį gali vartoti be jokių problemų bet kokiame amžiuje.
 
  • Gebėjimas vairuoti automobilį. Mokslininkai patvirtino, kad ne visi turi gabumų vairuoti automobilį. Galima išmokti taisykles ir išlaikyti vairavimo egzaminą, bet reikia turėti tam tikrų genų, kurie padeda orientuotis, greitai reaguoti ir viską atsiminti. Jeigu šių genų nėra, tada sėsti prie vairo nėra labai išmintinga. Šie žmonės prie vairo dažniau būna išsiblaškę ir dėlto patenka į nelaimingus atsitikimus kelyje. Mokslininkai mano, kad tokius genus turi maždaug 30 % žmonių populiacijos.
 
  • Trumparegystė. Tikimybė, kad žmogus taps trumparegis, yra paveldėta. Jeigu abu tėvai turi šią problemą, tada rizika yra apie 50 %. Tačiau trumparegystę lemia ne tik genai, bet ir tai, kiek laiko praleidžiama prie kompiuterio, žiūrint į ką nors įtemptai.
 
  • Populiarumas. Skamba keistai, bet tai irgi užkoduota genuose. Harvardo universiteto mokslininkai yra įsitikinę, kad pirmykščių žmonių bendruomenėse tie, kurie turėjo vertingos informacijos apie maisto šaltinius ir pavojus, buvo visų dėmesio centre. Ir tie žmonės savo genus perdavė savo palikuonims. Todėl gali būti, kad, pavyzdžiui, vaikai, kurie yra populiarūs mokykloje, savybes, reikalingas populiarumui pasiekti, paveldėjo iš savo protėvių.