Rugpjūčio galima laukti vien dėl kerinčio meteorų lietaus. Dar ir dabar galima išgirsti sakant, kad giedromis paskutinio vasaros mėnesio naktimis krenta žvaigždės ir pildo kiekvieną norą tų, kurie jas pamato. Puiki priežastis pakelti galvą ir pažvelgti aukščiau. Net jei nė viena žvaigždė nenukris, nakties grožis bent privers susimąstyti, pasvajoti apie ateitį. O juk geriausi dalykai prasideda būtent nuo svajonių. Ko labai nori, tą ir turi… Jei niekas nepasikeis, kasmetinį meteorų lietų bus galima stebėti nuo rugpjūčio 11 iki 13 dienos.

 

"krentanti žvaigždė"

Senovėje naktį pasirodantys objektai danguje kėlė nepaaiškinamą baimę, todėl buvo siejami su dievais ir religija. Daugybę amžių žmonės meteorams priskirdavo nežemiškų galių. Neįtikėtina jų galia yra tikinčių ir šiandien.

 

Ar krentanti žvaigždė gali išpildyti norą? Ar tai tiesiog graži legenda? Galbūt žvaigždės iš tikrųjų turi galią paversti svajones realybes? Internete galima rasti daugybę istorijų, kuriose žmonės pasakoja apie tai, kaip pradėjo arba nustojo tikėti žvaigždžių galiomis.

 

Viena moteris rado meilę, praėjus vos dvejoms savaitėms po to, kai pamatė krentančią žvaigždę ir sugalvojo šį norą.

 

JAV kosmoso agentūros „NASA“ darbuotojas, per savo gyvenimą matęs daugiau krintančių žvaigždžių nei bet kuris eilinis pasaulio pilietis, teigė, kad nors ir sugalvodavo norą kiekvieną kartą, kai nukrisdavo žvaigždė, tačiau jie niekada neišsipildė.

 

Viena šeima, auginanti mažus vaikus, turėjo daug finansinių sunkumų. Tačiau jie visi stebuklingai dingo netrukus po to, kai moteris iš šios šeimos pamatė krentančią žvaigždę ir to panorėjo.

 

Kas žino, ar tikrai šių trijų žmonių svajones išpildė krentančios žvaigždės, galbūt buvo ir daugiau nutylėtų dalykų. Tačiau tai nesvarbu, nes žmonėms patinka tikėti stebuklais.

 

Švabijoje, dabartinėje pietvakarių Vokietijos teritorijoje, tikėta, kad pamačius krentančią žvaigždę seksis visus metus. Tačiau pamatyti tris krentančias žvaigždes per vieną naktį – blogas ženklas, įspėjantis apie gresiančią mirtį.

 

Senovės Graikijoje, astronomo Klaudijaus Ptolemėjaus laikais (127 – 151 m.), tikėta, kad viena arba dvi žvaigždės nukrisdavo į žemę, kai nuo Olimpo kalno į ją pasižiūrėdavo smalsūs dievai. Taigi, pamačius krentančią žvaigždę galima neabejoti, kad dievai šią akimirką stebi žemiškąjį gyvenimą ir gali išgirsti garsiai išsakytą norą.

 

Čilėje pamačius meteorą rekomenduojama nedelsiant griebti į rankas akmenį, kad laimė nepabėgtų.

 

Filipinuose krentanti žvaigždė neša sėkmę, jei dar prieš nukrentant meteorui spėjama užrišti mazgą ant nosinės.

 

Kai kuriose Baltijos valstybėse ir Centrinėje Europoje tikima, kad kiekvienas žmogus turi savo asmeninę žvaigždę, kuri, jiems mirus, taip pat miršta ir užgęsta danguje (nukrenta). Dėlto pamačius meteorą įprasta sakyti: „Ilsėkis ramybėje“ arba „Eik su Dievu“.

 

Kai 1492 metais Elzase (dabar Prancūzijos regionas šiaurės rytuose) nukrito Ensisheimo meteoras, Šventosios Romos imperijos imperatorius Maksimilijonas I sušaukė tarybą ir nusprendė, kad šis įvykis – tai geras ženklas pradėti karą su prancūzais ir turkais.

 

Į Žemę nukritę meteoritai nuo seniausių laikų laikyti angelų siųstomis dovanomis. Kiti manė, kad dievai taip rodo savo pyktį. Šiaurės Amerikos indėnai tikėjo, kad meteoritai krenta į žemą kartu su audra ir perkūnija. Indėnai net juos vadindavo audros akmenimis.

 

Skirtingos indėnų gentys turėjo kitokių prietarų apie iš dangaus krentančias žvaigždes (meteoritus). Priešingai nei lietuviai ir kitos Europos tautos, jie nemanė, kad „krentančios žvaigždės“ pildo norus. Štai keletas indėnų prietarų apie meteorus:

 
  • Meteoras pranašaują ligą, kuri užklups ateinančią žiemą arba didžiojo vado mirtį.
  • Iš aukštai krentantis meteoras, pranykęs horizonte, laikytas ligos arba mirties ženklu.
  • Meteoras – tai pirmojo šamano dvasia. Kalbama, kad šio šamano nemėgo žmonės. Indėnai tikėjo, kad šamano dvasia klajoja naktimis po dangų ir ieško žmonių, nuklydusių nuo genties gyvenvietės. Kai ką nors rasdavo, pagrobdavo jo sielą, o kartais ir patį žmogų parsinešdavo namo ir suvalgydavo.
  • Meteorai – tai šamanų (kai kurios indėnų gentys manė, kad apskritai mirusių žmonių) dvasios, keliaujančios į pomirtinį gyvenimą.
  • Meteorai – tai žvaigždės, kurios staiga persikėlė į kitą vietą.
  • Meteorai – tai ugnis, numesta iš dangaus karalystės.
  • Krentantys meteorai – tai žvaigždžių atliekos.
 

Trumpi patarimai, kaip sugalvoti norą, pastebėjus krentančią žvaigždę:

 
  • Užsimerkti ir sugalvoti norą.
  • Kartoti burtažodį: „Žvaigždele, žvaigždele, pirmoji, kurią regiu šią naktį, iš visos širdies noriu, kad šią naktį išsipildytų mano noras“.
  • Niekam negalima sakyti apie savo norą, kitaip jis neišsipildys.
  • Būtina nuoširdžiai tikėti, kad noras taps realybe.