Atėjo vasara – metas, kai ne tik džiaugiatės atostogomis ir nerūpestingomis dienomis, bet ir galite apsirūpinti nemokamais vaistais visiems metams! Kalbame apie vaistažoles, iš kurių gaminamos arbatos, nuovirai ir kompresai ne tik padeda gydyti daugelį ligų, bet ir dažniausiai nepasižymi šalutiniu poveikiu kaip medikamentai.

   

Ramunėlės

 

Tai viena universaliausių vaistažolių, tinkančių įvairioms ligoms ir negalavimams gydyti. Visų pirma jos – puikus antiseptikas, gydantis uždegimus ir puikiai raminantis infekcijos sudirgintą organizmą (ne veltui mūsų protėviai davė šiai žolelei tokį pavadinimą). Ramunėlės padeda esant virškinimo sutrikimams, skrandžio skausmams, viduriuojant, neturint apetito, esant vidurių pūtimui, žarnyno problemoms. Jeigu burnoje atsirado žaizdelių, jas užgydyti padės burnos skalavimas ramunėlių nuoviru. Taip pat dėl dezinfekuojančio poveikio šiomis vaistažolėmis galima išsigydyti išbertą, nudegintą, nušalusią, paraudusią, sudirgintą odą. Prieš miegą geriama ramunėlių arbata padeda įveikti nemigą. Be to, ramunėlės skirtos ne tik sveikatai, bet ir grožiui: blondinės, skalaudamos plaukus šių vaistažolių nuoviru, suteiks jiems daugiau šviesumo ir spindesio.

         

Čiobreliai

 

Tai pirmas vaistas pajutus peršalimo simptomus. Šių žolelių arbatą patartina gerti, norint sumažinti padidėjusią kūno temperatūrą, palengvinti atsikosėjimą, nuraminti skaudančią gerklę, sergant gripu, bronchitu arba laringitu. Be to, čiobreliai gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina virškinimo sistemos skausmus. Jeigu jus kamuoja sąnarių skausmai ir radikulitas – į pagalbą pasitelkite vėl čiobrelius, tik šiuo atveju reiktų ne gerti šių vaistažolių arbatas, o dėti ant skaudamų vietų kompresus. Beje, geriausi kulinarai niekaip neišsiverstų be šių žolelių virtuvėje. Tai puikus prieskonis, suteikiantis įvairiems patiekalams nepakartojamą skonį ir aromatą.

       

 

  Medetkos

 

Tai pirmoji pagalba moterims sergant ginekologinėmis ligomis. Medetkos slopina uždegimus – jiems gydyti vartojama tiek medetkų arbata, tiek šių vaistažolių vonelės ir apsiplovimai. Jos vartojamos esant kepenų, tulžies ar kitų viršinamojo trakto organų sutrikimams, taip pat saugo nuo uždegimo, mažina pykinimą, gerina apetitą. Medetkos – tikras bakterinių susirgimų priešas, todėl jų nuoviru galima gydyti žaizdas, išbėrimus, nudegimus, pūlinius, sumušimus, egzemą, skalauti burną, kurios gleivinėje atsirado žaizdelių. Medetkos puikiai tinka ir grožiui puoselėti – jų nuoviras sutraukia odos poras, mažina veido odos riebumą, gydo pleiskanojančią galvos odą.

 

       

Jonažolės

 

Šiuos augalus reikėtų profilaktiškai vartoti artėjant tamsiajam metų sezonui, ypač žmonėms, linkusiems į depresiją. Mat jonažolių arbata veikia kaip antidepresantas, skatinantis smegenis aktyvinančių hormonų apykaitą, gerinantis nuotaiką, suteikiantis žvalumo, saugumo jausmą, raminantis sudirgusią nervų sistemą. Be to, jonažolės padeda sužadinti seksualumą, nes teigiamai veikia ir lytinių hormonų gamybos procesus. Tai labai universali vaistažolė, kurios pagalba galima išsigydyti skrandžio uždegimą, opaligę, numalšinti tulžies, kepenų ir žarnyno negalavimus, sureguliuoti virškinimo sistemą. Užpylus jonažoles aliejumi gaunamas puikus tepalas sumušimams, žaizdoms ir nudegimams gydyti. Pavargusios ir suskeldėjusios pėdos greitai atsigaus, jeigu pamirkysite jas vonelėje su jonažolių nuoviru, juo taip pat sustiprinsite plaukus.

 

       

Avietės

 

Dauguma mėgsta saldžią aviečių uogienę, tačiau šių augalų lapai taip pat gali būti naudojami kaip puikus vaistas, gydantis karščiavimą, mažinantis temperatūrą, padedantis sergant gripu arba angina. Viduriuojant patartina gerti aviečių lapų arbatą, nes ji kietina vidurius. Kosmetikoje aviečių lapų arbata gali būti naudojama sušaldyta į kubelius, rytais ja gaivinant odą. Liaudies išmintis sako, kad tai atitolina senėjimo procesus, raukšlių atsiradimą.

 

       

Dilgėlės

 

Dilgėles, kurios auga kaip piktžolės, galima naudoti ne tik kaip vaistus, bet ir kaip maistą – paieškojus nesunkiai rasite dilgėlių sriubos arba salotų receptus. Tačiau šios vaistažolės ne tik maistingos, bet ir labai naudingos. Visų pirma sergant mažakraujyste, taip pat kaip kraują valanti ir skysčių perteklių iš organizmo šalinanti priemonė. Be to, dilgėlių arbatą rekomenduojama nuolat gerti cukriniu diabetu sergantiems asmenims. Esant raumenų skausmams ir radikulitui puikiai padeda šių augalų kompresai ir tepalai. Kosmetikoje šios vaistažolės naudojamos slenkant plaukams – jie skalaujami dilgėlių nuoviru, sausos, šerpetojančios veido odos priežiūrai – lepinantis dilgėlių kaukėmis.

           

Kitos naudingos vaistažolės

 
  • Gysločių sultys stiprina imunitetą, o jų arbata vartojama sergant peršalimo ligomis ir astma.
  • Liepų žiedai skatina prakaitavimą, mažina karščiavimą, lengvina atsikosėjimą.
  • Beržų lapai valo ir stiprina kraują, gydo reumatą, kojų skausmus.
  • Kmynų arbata mažina vidurių pūtimą, gerina apetitą, virškinimą, žarnyno darbą.
  • Bruknių lapais veiksmingai gydomi šlapimtakių ir šlapimo pūslės uždegimai, nes jų arbata pasižymi šlapimą varančiomis ir uždegimą slopinančiomis savybėmis.