„Jojo“ efektas gali būti nustatomas tada, kai žmogus staiga netenka, o po to vėl priauga svorio, ir dėlto patenka tarsi į užburtą ratą. Jis yra priverstas nuolatos laikytis dietos, jei nori išsaugoti dailias kūno linijas, nes bent trumpam atsipalaidavimui numestas svoris grįžta, kartais net didesnis nei buvo prieš tai. Svoris gali svyruoti nedaug (2 – 5 kg), bet gali būti ir labai įspūdingi vieno svorio metimo ciklo svyravimai (apie 20 g).

 

"dietos"

Gydytojai įspėja, kad „Jojo“ efektas gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Didelį antsvorį turintys asmenys gali sumažinti riziką, pradėję laikytis sveikos mitybos taisyklių ir reguliariai užsiimdami aktyvia fizine veikla. Tai vienintelis teisingas būdas sveikai numesti svorį, kad jis nebegrįžtų. Apskritai visi žmonės turėtų propaguoti sveiką gyvenimo būdą, nenukrypdami į kraštutinumus.

 

Ar grįžusį numestą svorį antrą kartą numesti yra sunkiau? Kai žmogus pakartotinai numeta ir priauga svorio, gali susidurti su daugiau sunkumų toliau metant svorį negu tie, kurie meta svorį pirmą kartą. Dauguma tyrimų parodė, kad svorio svyravimai nepaveikia medžiagų apykaitos normos (kaip greitai kūnas panaudoją kurą (maistą) energijai pagaminti). Pagal tai net dažni svorio svyravimai neturėtų sumažinti tikimybę, kad pavyks sėkmingai ir ilgam sulieknėti. Medžiagų apykaita, žinoma, metams bėgant lėtėja. Be to, vyresni asmenys paprastai būna fiziškai mažiau aktyvūs negu jaunesni. Nepriklausomai nuo amžiaus rekomenduojama reguliarią ir aktyvią fizinę veiklą padaryti prioritetu ir išsiugdyti sveikus valgymo įpročius. Tada ne tik kris svoris, bet ir pagerės savijauta apskritai.

 

Ar dėl „Jojo“ efekto žmonės galiausiai tampa dar storesni, turi daugiau riebalų ir mažiau raumenų, negu tuomet, kai jie niekada nėra laikęsi dietų? Nėra įrodyta, kad svorio svyravimai (kai nuolatos tai priaugama, tai numetama svorio) didina riebalų audinio kiekį. Tyrėjai nustatė, kad po vieno svorio metimo ciklo tie, kuriems grįžo ankstesnis svoris, turėjo tiek pat riebalų ir liesų raumenų audinio, kiek ir prieš tai. O jei per svorio metimo ciklą jie dar ir sportavo, jų raumenų masė galėjo net padidėti. Dalis žmonių bijo, kad dažni svorio svyravimai lemia riebalų kaupimąsi pilvo srityje. Obuolio figūros tipo asmenims (kai riebalai kaupiasi pilvo srityje, priešingai nei kriaušės tipo, kai riebalai kaupiasi klubų, sėdmenų ir šlaunų srityje) yra didesnė rizika susirgti II tipo diabetu, širdies ligomis ir aukštu kraujo spaudimu. Tačiau po vieno svorio metimo ciklo tyrėjai nenustatė, kad pilvo srityje būtų atsiradę daugiau riebalinio audinio negu prieš jį.

 

Ar „Jojo“ efektas yra kenksmingas sveikatai? Kai kurie tyrimai pateikia išvadas, kai „Jojo“ efektas gali sukelti sveikatos problemų. Pavyzdžiui, aukštą kraujo spaudimą, cholesterolį ir tulžies pūslės funkcijos sutrikimus. Žmonėms, kuriems papildomas svoris nekelia sveikatos problemų ir kurie nėra nutukę, sveikatos specialistai rekomenduoja stengtis išlaikyti stabilų svorį. Turintiems antsvorio ir nutukusiems asmenims reikėtų bandyti sureguliuoti svorį, nesiimant drastiškų priemonių, kad išvengtų dėl nutukimo gresiančių ligų. „Jojo“ efektas gali turi neigiamą psichologinį poveikį, net sukelti depresiją ir apatiją. Besikartojantys svorio metimo ciklai neturėtų būti priežastis jaustis beviltišku, ką nors pakeisti. Tai turėtų tapti paskata siekti ilgalaikių pokyčių savo mityboje ir fizinėje veikloje. Ilgainiui tai turėtų padėti numesti bent šiek tiek nepageidaujamo svorio.

 

Ar stabilus antsvoris yra sveikiau negu svorio svyravimai dėl „Jojo“ efekto? Nėra žinoma, ar iš tikrųjų dažni svorio svyravimai sukelia sveikatos problemų. Tačiau ligos, kurios gresia nutukusiems asmenims, yra labai gerai žinomos. Tai ir II tipo diabetas, ir aukštas kraujo spaudimas, ir širdies ligos, ir insultas, ir kai kurių tipų vėžys, ir artritas, ir tulžies pūslės ligos, ir kt. Tačiau nereikia pamiršti, kad ne kiekvienam suaugusiam asmeniui, kuris yra nutukęs arba turi antsvorio, gresia tos pačios sveikatos problemos. Rizika priklauso nuo lyties (vyras ar moteris), riebalų kaupimosi vietos organizme ir kiekio, šeimos ligų istorijos. Sveikatos specialistai teigia, kad net nedidelis svorio netekimas (apie 10 % kūno masės) gali gerokai pagerinti asmens, turinčio antsvorio ar nutukusio, bendrą savijautą.