Visuomenėje sklando labai daug klaidingos informacijos apie plaukus, jų priežiūrą ir fiziologinius procesus. Tokie gandai, tarsi nauja gripo atmaina, – nesustodami plinta. Kai kurie mitai gyvuoja metų metus nepaisant to, kad kirpėjai ir stilistai bando juos paneigti.

 

Mitas. Nuolat kerpami plaukai greičiau auga ir būna tankesni.

Faktas. Trumpesni plaukai atrodo tankesni, tačiau taip yra tik dėl to, kad visų plaukų galiukų ilgis yra panašus. Iš tikrųjų nuo kirpimo dažnumo nepriklauso plaukų augimo greitis ir tankis – tai lemia biologinė ir genetinė prigimtis. Ploni ir silpni plaukai tikrai neišsipūs dėl dažno kirpimo. Regimai pastorinti plaukus galima purumą suteikiančiomis plaukų priežiūros priemonėmis, pasitarti su kirpėju dėl labiausiai tokiems plaukams tinkančio kirpimo modelio ar dažymo.

 

Mitas. Išsišakojusius plaukų galiukus galima išgydyti.

Faktas. Vienintelė sėkminga priemonė atsikratyti išsišakojusių plaukų galiukų – žirklės. Nors daug reklamuojama plaukų galiukus gydančių priežiūros priemonių, šis poveikis geriausiu atveju tęsiasi iki kito plaukų trinkimo.

 

Mitas. Išsišakojusius plaukų galiukus galima pasitrumpinti pačiam.

Faktas. Reguliarūs apsilankymai pas profesionalų kirpėją neatstos namudinės kirpyklos, bet kartais galite patys pasikirpti plaukų galiukus. Tam naudokite tik profesionalias kirpėjų žirkles, nes kerpant plaukus atbukusiais ašmenimis juos tik nulaušite ir dar labiau pabloginsite situaciją.

 

Mitas. Skirtingose galvos dalyse skiriasi ir plaukų augimo greitis.

Faktas. Moksliškai įrodyta, kad plaukų augimo greitis skirtingose galvos vietose skiriasi. Taip pat pastebėta, kad kūdikiams plaukai greičiau auga viršugalvyje negu kitose galvos dalyse. Tačiau šis skirtumas labai nedidelis, todėl jie nelemia bendro šukuosenos vaizdo.

 

Mitas. Plaukų dažymas nėštumo metu yra pavojingas.

Faktas. Kai kurie gydytojai tam nepritaria, nes nėra jokių įrodymų, kad nėščioji dažydamasi plaukus pakenks būsimam kūdikiui. Dauguma specialistų sutaria, kad pavojų galima sukelti ne dėl chemikalų įsiskverbimo į galvos odą, o įkvepiant pavojingų cheminių medžiagų, todėl rekomenduojama rinktis kuo natūralesnius plaukų dažus.

 

Mitas. Kasdienis trinkimas išdžiovina plaukus.

Faktas. Šampūnas, tinkamas jūsų plaukų tipui ir tekstūrai bei skirtas kasdieniam naudojimui, suteiks plaukams pakankamai drėgmės, purumo. Svarbiausia yra atrasti, kuris šampūnas yra geriausias.

 

Mitas. Dažnai šukuojami plaukai auga greičiau.

Faktas. Nors galvos oda yra masažuojama, vis dėlto dažnai šukuojami plaukai greičiau susiriebaluoja, ima lūžinėti ir šakotis galiukai. Be abejo, plaukus reikia šukuoti, tačiau ne per dažnai.

 

Mitas. Ankštos kepurės skatina plikimą.

Faktas. Šis mitas greičiausiai kilo iš kariuomenės, kurioje tarnaujantiems vyrams privaloma dėvėti kepures ir kurie yra labiau linkę nuplikti arba bent jau praplikti. Tačiau tai tik sutapimas, tarpusavyje neturintis jokio priežastinio ryšio. Amžius, kurio vyrai paprastai šaukiami į kariuomenę, sutampa su amžiumi, kai jiems prasideda plikimo procesas, sukeliamas hormono dehidrokortikosterono, o ne dėl kepurių. Tačiau ankštos kepurės iš tiesų gali laužyti plaukus grynai dėl mechaninio poveikio.

 

Mitas. Dėl rūkymo greičiau pražylama.

Faktas. Įrodyta, kad rūkantys žmonės, palyginti su nerūkančiaisiais, turi keturis kartus didesnę tikimybę pražilti. Taip pat rūkaliai rizikuoja greičiau praplikti.

 

Mitas. Miegojimas drėgnais plaukais sukelia galvos odos grybelį.

Faktas. Galvos odos ligos nepriklauso, ar miegama drėgnais plaukais, ar sausais. Ligomis gali apkrėsti kiti žmonės, kurie naudojasi bendrais plaukų priežiūros įrankiais, pavyzdžiui, šukomis, arba gyvūnai.

 

Mitas. Plaukus reikia trinkti kiekvieną dieną.

Faktas. Nėra nustatyto reguliaraus termino, kaip dažnai reikėtų trinkti galvą, nes tai priklauso nuo galvos odos būklės, plaukų struktūros, aplinkos sąlygų ir pan. Jei plaukai nelinkę riebaluotis ir antrą ar trečią dieną atrodo puikiai, nėra reikalo jų trinkti. Tik atminkite, kad tuomet turėtumėte rinktis ne kasdieniam galvos trinkimui skirtą šampūną.

 

Įdomūs faktai

  • Moterų plaukai auga lėčiau negu vyrų.
  • Žmogaus plauko gyvenimo trukmė yra apie 3–7 metai.
  • Raudonplaukiai turi apie 90 000 plaukų, o juodaplaukiai – apie 110 000.
  • Plaukai yra antras greičiausiai augantis dalykas žmogaus kūne, pirmasis – kaulų čiulpai.
  • Žmonės turi beveik tiek pat plaukų folikulų kaip ir šimpanzės.
  • Plaukai ant veido auga greičiau nei bet kurioje kitoje kūno dalyje.