Europoje ir Lietuvoje daugėja susirgimų Alzheimerio liga. Perdirbtas maistas, buityje naudojami chemikalai, aplinkoje esančios nuodingos medžiagos, nepakankamas fizinis aktyvumas – visi šie veiksniai lemia, kad daugėja žmonių, kuriems diagnozuota ankstyvoji arba pažengusi ligos stadija.

 

Ročesterio universiteto medicinos centro Niujorke mokslininkai neseniai paviešino naujausio tyrimo rezultatus, kurie paaiškina, kaip dažnai aptinkamas metalas skatina ligos atsiradimą ir progresavimą. Jie nustatė, kad dažno šiuolaikinio žmogaus kasdienėje mityboje yra tam tikras kiekis vario, kuris kaupiasi organizme ir gali sukelti šią ligą. Dėl vario pertekliaus iš smegenų negali pasišalinti nuodingi baltymai, kurie užkemša ląsteles.

 

Vario yra raudonoje mėsoje, daržovėse, sėklose, riešutuose ir pieno produktuose. Taip pat jo yra vandentiekio vamzdžiuose, tiekiančiuose geriamąjį vandenį gyvenamiesiems būstams. Mokslininkai atliko bandymus su pelėmis, norėdami išsiaiškinti, kaip veikia varis, patekęs į kraujotaką ir kaip susidaro beta amiloido baltymas smegenyse, kuris laikomas senatvinės silpnaprotystės priežastimi. Jie nustatė, kad iš geriamojo vandens varis patenka ant kapiliarų, kuriais teka kraujas į smegenis, sienelių.

 

Varis sukelia oksidaciją, todėl smegenys nebegali pašalinti kenksmingų medžiagų ir jos kaupiasi. Taip pat varis skatina Alzheimerį sukeliančio baltymo dauginimąsi. Varis smegenyse gali kauptis daugelį metų, kol galų gale pasireikš pirmieji neurodegeneracinės ligos simptomai.

 

Kita vertus, varis yra svarbus metalas, būtinas sveikai odai, kraujagyslėms ir ląstelių struktūrai. Tyrėjai, norintiems išvengti šios grėsmingos ligos, rekomenduoja sumažinti raudonos mėsos suvartojimą, nes joje kaupiasi ypač daug vario. Su saiku reikėtų valgyti ir anakardžių riešutų, sojų pupelių, sezamo ir saulėgrąžų sėklų, kuriuose taip pat yra nemažai vario.