Iškrypę pėdų kauliukai – kaina, kurią dažniausiai sumoka moterys už pernelyg ilgai į aukštakulnius įspraustas kojytes. Tai sukelia skausmą, diskomfortą, o ir pūpsantys sąnariai atrodo ne itin estetiškai…

 

Kaip atsiranda?

Šie kauliukai pradeda formuotis tuomet, kai didieji kojų pirštai pradeda krypti kitų pirštų link, o padikauliai – į priešingą pusę. Pėdos praplatėja, gali atsirasti skausmingų nuospaudų po antru–ketvirtu padikauliais. Tokia seka deformuojasi sąnariai ir iššoka kauliukai. Paprastai tai nėra skausminga – skausmas atsiranda, kai nutrina avalynė arba prasideda sąnario uždegimas. Kauliukai dažniausiai pradeda formuotis apie 30–50-uosius gyvenimo metus.

 

Atsiradimo priežastys?

Pagrindinės priežastys, kodėl deformuojasi pėdų kauliukai – per didelis kojoms tenkantis krūvis, netinkama avalynė bei paveldimumas. Ši liga dažniausiai išsivysto aukštakulnius, smailianosius batus mėgstančioms dailiosios lyties atstovėms. Visgi dėl atsikišusių pėdų kauliukų vien aukštakulnių kaltinti negalima, nes šiuo negalavimu skundžiasi ir patogią avalynę dėvinčios moterys. Jei jūsų šeimoje daugeliui yra išsivystę šie kauliukai, tikėtina, kad jis išsivystys ir jums, nors ir patogią bei gerą avalynę benešiotumėte. Skausmą dėl atsikišusių pėdų kauliukų kenčia ir vyresnio amžiaus žmonės, kurių pėdų sąnariai pažeisti reumatoidinio ar podagrinio artrito. Dėl šios ligos gerokai sumažėja sąnarių judrumas. Lemiamą įtaką kartais turi ir buvusios pėdų traumos. Beje, ši liga paūmėja prasidėjus klimaksui.

 

Operacija padeda

Jei deformacija nėra itin didelė, galima pabandyti fizioterapijos procedūras arba į batus įsidėti specialius ortopedinius įdėklus, koreguojančius pėdų judesius ir mažinančius kauliukų skausmą. Visgi reikėtų atminti, kad minėtos priemonės pėdų deformacijos nesumažina – tik sustabdo tolesnį jo procesą.

Jei į specialistus kreipiamasi pavėluotai, vienintėlis būdas panaikinti iššokusius pėdų kauliukus – operacija. Operacijos metu kaulai nupjaunami, o pjūvių vietos sutvirtinamos metalinėmis plokštelėmis, kurios, kaulams suaugus, pašalinamos. Jei sąnariai labai pažeisti, gali būti taikoma papildoma minkštųjų audinių plastika arba sąnarių endoprotezavimas. Po pėdų operacijos bent šešias savaites rekomenduojama nešioti specialią avalynę, pusmečiui pamiršti sportą ir kuo daugiau ilsėtis. Tinkamai prižiūrint pėdas ir laikantis visų gydytojų nurodymų, pėdų deformacija dažniausiai neatsinaujina. Vis dėlto pasitaiko atvejų, kad po kurio laiko kauliukai vėl iššoka…

 

Pagalba

Norint pėdas išlaikyti gražias, reikėtų rinktis patogią avalynę su ne aukštesne nei 3–5 cm pakulne. Tiesa, aukštakulnių visiškai atsisakyti nebūtina, tačiau patariama juos avėti tik būtinomis progomis ir kuo trumpiau. Sportuoti tik su specialia avalyne – bėgioti su tam skirtais bateliais, žaisti tenisą tik su šiam žaidimui pritaikyta avalyne ir pan.

Specialistai rekomenduoja kuo dažniau leisti kojoms pailsėti, jas palepinti masažais ir vonelėmis, kuo mažiau stovėti, vasarą dažniau vaikščioti basomis, ypač po žolę, smulkius neaštrius akmenėlius ir smėlį. Jei dirbamas stovimas darbas, namuose būtina nors pusvalandį pagulėti pakėlus kojas. Labai nuvargintas kojas veiksmingai atgaivina šiltos druskos tirpalo vonelės bei masažas. Masažą galima atlikti ir namuose: tiesiog į šlepetes reikėtų įberti po 5–6 žirnius ir apsiavus pavaikščioti po kambarį. Tai labai veiksmingas paduose esančių refleksogeninių zonų masažas.

 

Metas sunerimti

Į ortopedą kreiptis reikėtų ne tuomet, kaip pėdų kauliukai akivaizdžiai atsikiša ir skausmas tampa nepakeliamas, o tuomet, kai deformacijos dar nėra, tačiau jaučiamas skausmas priekinėje pėdos dalyje, atsiranda skausmingų nuospaudų. Minėti požymiai įspėja, kad pėdos patiria per dideles apkrovas. Jei kreipiamasi per vėlai, gali išnirti kojų nykščių sąnariai, išsivystyti artrozė, išdilti kremzlės ir t. t. Kuo žmogus anksčiau kreipiasi pagalbos į ortopedą traumatologą, tuo lengvesnė operacija ir greitesnis pooperacinis gijimas.

 

Moterų bėda?

Įprasta manyti, kad iškrypę pėdų kauliukai – moteriška problema, nes būtent jos avi aukštakulnę, smailianosią avalynę, be to, moterų kojų raiščiai kur kas silpnesni nei vyrų. Gana dažnai pėdos deformuojasi ir nėščiosioms. Tai nutinka dėl priaugto svorio ir organizme pradėjusio gamintis hormono, dėl kurio suminkštėja jungiamasis audinys bei atsipalaiduoja pėdų raiščiai.

Visgi su atsikišusių pėdų kauliukų problema susiduria ir vyrai, tiesiog jie į gydytojus kreipiasi tuomet, kai skausmas pasidaro nepakeliamas ir nebetinka jokia avalynė.

 

Faktai ir įdomybės

  • Iššokę kauliukai – lotyniškai Hallux valgus. Hallux – didysis pirštas, valgus – apibūdina deformacijos kryptį.
  • Lietuvoje nuo atsikišusių pėdų kauliukų kenčia apie 1 mln. žmonių, iš jų 80–90 % sudaro moterys.
  • Apie 85 % žmonių, kuriems buvo operuotos pėdos, buvo patenkinti operacija, bet pirmo piršto judrumas po operacijos dažnam sumažėja.
  • Kai atliekama nedidelė operacija, abi pėdos sutvarkomos vienu metu, kai operacija sudėtingesnė, vienąkart išoperuojama viena pėda, praėjus kiek laiko – kita.
  • Operacijos kaina Lietuvoje prasideda nuo 800 Lt.
  • Lietuvoje visos viešosios gydymo įstaigos, kuriose yra ortopedijos traumatologijos skyriai, atlieka pėdų operacijas.
  • Apskaičiuota, kad žmogus per dieną vidutiniškai nueina apie 18 tūkst. žingsnių.
  • Ilgiausios pasaulyje pėdos ilgis – 37,5 cm.
  • Poroje pėdų yra 250 tūkst. prakaito liaukų.
  • Ant žmogaus pėdų yra apie trilijonas bakterijų.
  • Storiausia oda – pėdų.
  • Pėdą sudaro 26 kaulai, 33 sąnariai, 107 raiščiai ir 19 raumenų.
  • Pagal Rytų sveikatos išsaugojimo tradicijas, paduose energija kaupiama ir paskirstoma po visą organizmą.
  • Paduose yra apie 72 tūkst. nervų galūnėlių ir daugybė aktyvių taškų, susijusių su visais kūno organais ir sistemomis.