Kai ateina vasara, pagrindine priemone tampa kremas nuo saulės. Tačiau vis daugėja tyrimų, kuriuose skelbiama, kad išoriniai tepalai negarantuoja patikimos apsaugos nuo UV spindulių. Saugotis nuo kenksmingų saulės spindulių reikia tiek išoriškai, tiek iš vidaus. Įrodyta, kad antioksidantais praturtintas maistas ir kosmetikos priemonės sumažina riziką susirgti odos vėžiu ir neutralizuoja laisvuosius radikalus, dėl kurių oda greičiau sensta.

 

Kokie antioksidantai veiksmingiausi? Labiausiai ištirtas vitaminų C ir E poveikis odai. Dermatologai taip pat išskiria vitamino A naudą, kuriame yra resveratrolio (natūraliai yra mėlynėse ir raudonajame vyne) ir katechinų (žaliojoje arbatoje). Pomidoruose esantys likopenai saugo odą nuo kenksmingo saulės poveikio. Negana to, antioksidantai taip pat sumažina tikimybę išsivystyti kitų organų vėžiui, ne tik odos. Todėl nepaisant to, koks oras, rekomenduotina kasdien suvalgyti saujelę mėlynių ar kitų uogų ir vaisių, kuriuose gausu vitamino C (braškių, apelsinų) ir išgerti puodelį žaliosios arbatos. Tokį patį poveikį turėtų ir antioksidantų tabletė, tačiau natūralūs vaisiai ir uogos pasisavinami geriau. Taip pat į mitybą reikėtų įtraukti omega 3 rūgštimis praturtintus produktus, pavyzdžiui, jūros gėrybes, įvairias žuvis. Šios riebalų rūgštys apsaugo ląsteles nuo uždegimo, oksidacijos, neigiamo laisvųjų radikalų poveikio, net gali padėti išvengti vėžio.

 

Nesiūlome visai atsisakyti apsauginių kremų nuo saulės. Jie yra nepakeičiami, nes saulės spinduliai net ūkanotą, lietingą dieną veikia mūsų odą. Tačiau šiek tiek sumažinti jų vartojimą reikėtų, nes būnant saulėje gaminasi kaulams labai reikalingas, natūralus vitaminas D. Žmonėms, turintiems labai šviesią odą, be išorinės apsaugos nuo saulės, lauke galima būti iki 15 minučių.