Vasara – atostogų metas. Jas kiekvienas organizuoja skirtingai, pagal savo pomėgius ir mėgstamą laisvalaikį. Vaikams šis metų laikas taip pat ypatingas – nereikia į mokyklą ir darželį, norisi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje ir daug žaisti. Vienas populiariausių būdų padaryti, kad vaikams atostogos būtų įsimintinos – išleisti juos į vasaros stovyklą. Ten vaikai laiką leidžia su profesionaliais  pedagogais ir laisvalaikio organizatoriais, turi erdvės išsidūkti ir būti su bendraamžiais. Tačiau internete galima rasti begalę skirtingų stovyklų organizatorių pasiūlymų, kurie gali sugluminti ir prisiversti užduoti klausimą – kokią stovyklą rinktis? Pagal kokius prioritetus tai daryti? Kaip pasiruošti stovyklai? Štai keletas patarimų, kaip padaryti, kad vaiko vasara taptų įsimintina.

 

"vaikų vasaros stovyklos"

Pirmoji vasara stovykloje

 

Vasaros stovyklos vaikams populiarios ne be priežasties – tai smagus poilsis gryname ore, bendraamžių kompanija, lavinantys kūrybiniai žaidimai ir trumpas atitrūkimas nuo įprastos aplinkos. Šiuo metu vaikus nuo trijų metų jau galima išleisti į dienos stovyklas, o vaikams nuo penkerių metų siūloma atostogas praleisti savaitinėse arba dešimties dienų stovyklose kitame mieste. Vaikai nuo septynerių metų gali keliauti į stovyklas užsienyje. Pirmąjį kartą renkantis stovyklą būtina viską gerai apgalvoti ir priimti tinkamą sprendimą. Tėveliai turėtų užduoti sau klausimus:

  • Ar vaikas lengvai adaptuosis svetimoje aplinkoje ir jam tai nesukels streso?
  • Ar jam nebus sunku bendrauti su stovyklos vadovais ir pedagogais?
  • Ar vaikas lengvai bendrauja su kitais vaikais, įsitraukia į žaidimus ir kūrybinę veiklą?
  • Ar vaikas yra pasiruošęs laiką leisti svetimame mieste ir savaitę nematyti tėvų?
  • Ar jis (ji) yra miegojęs ne namuose ir ar tai nesukels jam streso?
  • Ar vaikas yra linkęs dalintis žaislais ir kitais savo daiktais?
  • Ar vaikas valgys ne mamos ruoštą maistą?
 

Nesant įsitikinus vaiko savarankiškumu, rekomenduotina pirmąją vasarą jį išleisti į dienos stovyklą, arba savaitinę, tačiau esančią gimtajame arba gretimame mieste. Jei vaikas jaus stresą, tėvai greitai pas jį atvykti ir pasiimti.

 

Skirtingi vaikai – skirtingi ir poreikiai

 

Kai yra tiek daugskirtingų stovyklų, išsirinkti tinkamą darosi keblu. Be tradicinių stovyklų vis populiarėja sportinės, karinės, grožio ar mokslinės. Renkantis stovyklą labai svarbu išanalizuoti vaiko asmenybę ir parinkti jam patį tinkamiausią variantą. Prieš užsisakant stovyklą, verta atsižvelgti į šiuos dalykus:

 
  • Kokio amžiaus vaikas?
  • Kokias pramogos jį labiausiai domina?
  • Jam patinka aktyvus ar kiek pasyvesnis poilsis?
  • Galbūt vaikas mokslo metais lanko krepšinį, tačiau vasaros stovykloje norėtų išbandyti naują veiklą?
  • Ar atžala labiau mėgsta individualią ar komandinę veiklą?
 

Išrinkti tinkamą stovyklos pobūdį – labai svarbu. Ramesnis vaikas atsidūręs karinėje stovykloje jau pirmąjį vakarą gali skambinti tėvams ir prašyti pasiimti namo. Stovyklų šiais laikais tiek daug, kad gali būti keblu išrinkti tinkamą, bet svarbiausia atsižvelgti į vaiko poreikius ir neleisti jo į, pavyzdžiui, „kosmonautų stovyklą“, nes tėvams ji atrodo patraukliai ir skamba smagiai. Vaiko poreikiai turi būti pats svarbiausias prioritetas. Juk atostogos yra jo.

 

Kaip tinkamai pasiruošti?

 

Jau išsirinkus stovyklą ir užsisakius joje vietą, būtina tinkamai pasiruošti. Jei tai pirmoji stovykla, svarbiausias pasiruošimas – psichologinis. Vaikas turi žinoti, kad važiuoja į saugią vietą, kurioje smagiai leis laiką, o ne bus atskirtas nuo tėvų. Būtina atsižvelgti į visus vaiko poreikius, kad stovykla išliktų kaip brangus ir gražus prisiminimas, o ne bausmė.

 
  • Prieš stovyklą galima vaiką išleisti kelioms dienoms ar savaitei pas senelius ar krikšto tėvus. Taip vaikas nesijaus staigiai atskirtas nuo artimų žmonių ir žinomos aplinkos.
  • Jei yra galimybė, prieš stovyklą galima nuvykti į jos vietą, kartu su vaiku pasivaikščioti. Taip vaikas atvykęs vienas į stovyklą jausis saugiai, nes čia lankėsi su tėvais.
  • Parodyti vaikui įvairių nuotraukų iš stovyklų, papasakoti, kaip būna smagu. Taip jis pradės stovyklos laukti.
  • Vykstant į stovyklą atžalai įdėti mėgstamiausią žaislą ar šeimos nuotrauką. Tai jam padės, kai pasiilgs šeimos.
 

Svarbu, kad vaikas išvyktų į stovyklą jausdamasis saugiai ir ramiai. Reikia atsakyti į visus jam (jai) iškilusius klausimus, patikinti, kad tai bus nepaprastai smagus laikas. Vaikas stovyklos turi laukti ir labai į ją norėti. Jeigu taip nėra, tuomet vertėtų pagalvoti apie dieninę stovyklą, kuri taip pat yra puikus pasirinkimas.

 

Neformalaus ugdymo pedagogo, vasaros stovyklų organizatoriaus ir kūrybinės veiklos vedėjo Igno Gelažiaus komentaras:

 

Kokia yra vasaros stovyklų nauda?

 

Vasarą vaikai turi ypatingai daug energijos. Kadangi neleidžia laiko darželiuose ar mokyklose su kitais vaikais, jiems norisi kuo daugiau žaisti, laiką leisti aktyviai. Vasaros stovyklos – puiki išeitis ne tik užimti vaikus, tačiau taip pat jiems mokytis neformalioje aplinkoje.  Jiems norisi būti su bendraamžiais, laiką leisti gamtoje, žaisti. Būtent šiuos dalykus gali suteikti tinkamai pasirinkta stovykla. Tačiau svarbu pabrėžti, kad šiuo metu vasaros stovyklų gausu, tad tėveliams reikia jomis domėtis ir pasirinkti tinkamai.

 

Į kokius dalykus reikia atkreipti dėmesį renkantis vasaros stovyklą?

 

Egzistuoja platus pasirinkimas stovyklų – dešimties dienų, savaitinės, dieninės. Pirmiausia reikia apsispręsti kokia stovykla bus jums naudingiausia. Tai pasirinkti reiktų atsižvelgiant į vaiko pomėgius ir poreikius. Jei vaikas labai prie jūsų prisirišęs ir tai jam pirmoji stovykla – optimaliausias variantas rinktis dieninę stovyklą. Jei vaikas jau ūgtelėjęs – galite jį išleisti į stovyklą kitoje šalyje. Jei vaikas aktyviai domisi kažkokia sporto šaka ar mokslo kryptimi – geriausias variantas yra rinktis teminę stovyklą.

 

Papasakokite apie skirtingų tipų stovyklų pliusus ir minusus. 

 

Jei norite vakarus leisti su savo atžala ir nesate linkę jos nematyti visą savaitę – jums geriausiai rinktis dieninę stovyklą. Ji dažniausiai trunka penkias arba dešimt dienų, vaikai yra užimami nuo ryto iki vakaro. Pasirinkę šią stovyklą žinosite, kad vaikas yra tame pačiame mieste kaip ir jūs, kad jeigu jam jūsų reiktų, galėtumėte nesunkiai atvažiuoti. Taip pat tokios stovyklos dažniausiai būna universalios – jose suderintos pramogos ir edukacinė programa. Žinoma, tai, kad vaikai turi nakčiai važiuoti namo, kartais tampa minusu – vaikai verkia, kad nori pasilikti stovykloje, nenori namo.

 

Savaitinės arba dešimties dienų stovyklos naudingos vaikams, kurie nori pakeisti aplinką, atsipalaiduoti prie jūros ir laisvalaikį leisti gamtoje. Dažniausiai tokio tipo stovyklos orientuojasi į poilsį, vyksta prie ežero ar jūros. Pasirinkimas labai platus ir tokių stovyklų šiuo metu Lietuvoje ypatingai daug. Jas galėčiau rekomenduoti vyresniems vaikams. Minusas būtų tas, kad dažnai jos vien orientuotos į poilsį ir žaidimus, be edukacinių programų.

 

Teminės stovyklos – vienos įdomiausių ir naudingiausių. Visų pirma todėl, kad jos suvienija vienodų pomėgių žmones, kurie dažniai susidraugauja visam gyvenimui. Šių stovyklų būna įvairiausių – sportinių, piešimo, muzikos.  Jos skirtos kiek vyresniems vaikams, maždaug nuo 7 metų ir bus efektyviausios tuomet, jei pats vaikas labai domisi kažkokia veikla ir nori ją tobulinti. Minusas būtų tas, kad jos orientuotos tik į vieną dalyką ir nėra plataus spektro. Tad ją renkantis reikia labai apgalvoti, ar pavyzdžiui, tikrai vaikui patinka krepšinis ir jis norės visą savaitę praleisti didžiausią dienos laiko dalį praktikuodamas šį žaidimą.

 

Edukacinės stovyklos skirtos rimtiems ir norintiems kažkokią mokslo sritį tobulinti vaikams. Jų būna įvairiausių – anglų kalbos, geografijos, matematikos. Geriausia vaiką leisti į tokio mokomojo dalyko stovyklą, kuris jam sekasi. Nerekomenduotina, jei vaikui nesiseka matematika, jį išleisti būtent į tokią stovyklą. Labai galimas daiktas, kad visos stovyklos metu jis jaus didelį stresą ir atostogos, kurios turėtų padėti atsipalaiduoti ir pailsėti duos visai priešingą efektą.

 

Kaip iš tokios gausos stovyklų išsirinkti tinkamiausią? 

 

Rekomenduoju pasidomėti veiklomis, kuriomis bus užsiimama stovyklos metu. Tai pat galima atkreipti dėmesį į tėvelių nuomonę ir atsiliepimus, kurie jau buvo išleidę savo vaikus į stovyklą. Kiekvienoje stovykloje dirba vadovai, svarbi yra ir jų kompetencija dirbant su vaikais. Svarbu nepamiršti, kad vasaros stovyklos turi būti vieta, kurioje vaikas atsipalaiduoja ir labai gerai leidžia laiką. Tai turi būti skatinamoji priemonė po visų metų praleistų mokykloje ar darželyje, kurioje vaikas gali nevaržomai žaisti, kurti, kūrybingai mokytis ir tobulėti.

 

Ar stovyklos – brangus malonumas šeimai?

 

Stovyklų kainos labai įvairios. Jos priklauso nuo vietos, kurioje vyksta stovykla, maisto, pramogų. Stovyklą svarbu rinktis pagal savo išgales. Tačiau neverta skubėti užsisakyti patį pigiausią stovyklos variantą, rastą internete. Jei neišgalite vaiko išleisti į profesionalią ir geras rekomendacijas turinčią stovyklą prie jūros, rekomenduočiau geriau rinktis žymiai pigesnę dieninę stovyklą, kuri taip pat turi begalę pliusų, nei pigiausią, tačiau kitame mieste. Išleisdami vaiką į stovyklą jūs priimate svarbų sprendimą ir turite tai daryti apgalvotai bei atsakingai, atsižvelgdami į vaiko poreikius ir pomėgius.