Būti gerais tėvais – didelis iššūkis. Tačiau sunkiausia auginti vaiką be antrosios pusės pagalbos ir paramos. Nesvarbu, ar tapote vienišu tėvu (mama) dėl skyrybų ar po partnerio mirties, ant jūsų pečių krinta didžiulė atsakomybė. Svarbiausia – vaiko laimė priklauso ne nuo jį auklėjančių asmenų skaičiaus, o nuo meilės ir priežiūros kokybės.

 

Svarbiausia – požiūris

Tiek vaikams, tiek suaugusiesiems daug geriau sektųsi, jei į vienišą tėvystę žiūrėtų kaip į vieną iš daugelio normalių pasirinkimo galimybių, o ne kaip į liguistą iškreiptą situaciją. Reikėtų pradėti nuo pozityvaus požiūrio ir koncentruotis į vienišos tėvystės privalumus, tokius kaip mažiau įtampos ir konfliktų namuose. Dauguma vienišų tėvų išmoksta branginti savo naujai atrastą nepriklausomybę ir laisvę.

 

Jūs – viršininkas

Įsivaizduokite namus kaip įstaigą, kuriai turi vadovauti vienas asmuo. Šiuo atveju vadovas esate jūs, suaugęs šeimos narys. Vieniši tėvai dažnai daro klaidą paversdami savo vaikus lygiaverčiais partneriais. Tačiau taip elgtis neteisinga, nes vaikai yra vaikai ir jiems reikia aiškiai nubrėžtų ribų, teikiančių saugumą. Priešingu atveju kils nemažai asmeninių ir šeimyninių problemų. Reikėtų laikytis nuoseklios disciplinos, kad vaikai žinotų, kokio elgesio iš jų tikimasi bei kokios atitinkamos pasekmės jų laukia. Išmokite pasakyti: „Aš taip tave vaikeli myliu, kad galiu ištarti „ne“.

 

Tvarkytis sumaniai

Vienišam tėvui tenka daug daugiau atsakomybės negu gyvenančiam su antrąja puse, nes reikia vienam suderinti darbą, vaiko auklėjimą, namų ruošos darbus bei asmeninį gyvenimą ir laisvalaikį. Apsvarstykite, kokius namų ruošos darbus gali atlikti jūsų vaikas, jei jis jau gana didelis. Jei esate išsiskyręs, pasidalykite atsakomybe už vaiko auklėjimą bei jo dienos organizavimą su buvusiu sutuoktiniu – galbūt jis gali vežioti atžalą į futbolo treniruotes ar pasiimti savaitgaliams, kad galėtumėte daugiau laiko skirti sau. Taip pat nesidrovėkite ir kreipkitės pagalbos į šeimos narius, draugus arba mokamas paslaugas teikiančias įmones, pavyzdžiui, namų tvarkytojus.

 

Esate vienas (-a) ir darote viską, ką galite

Nesvarbu, kad labai mylite savo vaiką ir esate labai kompetentingas tėvas, vis viena esate vienas žmogus ir atliekate darbą, kuris skirtas dviem. Neleiskite vaikams manipuliuoti jumis ir jaustis kaltu už susidariusią situaciją. Priminkite atžalai, kad esate viena komanda, todėl turite veikti išvien. Kartais palepinkite save už tai, kad puikiai susidorojate su nelengvomis užduotimis. Gali būti, kad teks palaukti, kol iš vaikų išgirsite deramus padėkos žodžius ir pajusite supratingumą už tai, kaip jums buvo sunku.

 

Sukurti stabilią, saugią ir malonią namų atmosferą

Auklėjimas ir vaikų priežiūra yra labai svarbūs, tačiau visiems mažiesiems svarbiausia jausti saugumą, rūpestį ir stabilumą, o vaikams, kurie vystosi kaip asmenybės ir patiria tokius didžiulius gyvenimo pokyčius kaip tėvų skyrybos ar vieno jų mirtis – tai būtų esminis dalykas.

Vaikams būtina jaustis apsaugotais nuo įvairių pavojų ir naujų pokyčių, todėl tėvams pareiga sukurti saugią atmosferą namuose. Mažieji turi nuolat girdėti kaip juos myli ir jais didžiuojamasi. Kai kuriems vaikams meilės ir dėmesio reikia daugiau negu kitiems – suteikite jiems tai.

 

Nustatyti dienotvarkę

Svarbi saugios ir stabilios namų atmosferos kūrimo dalis – pastovios dienotvarkės ir nuspėjamos rutinos laikymasis. Žinoma, nebūtina griežtai laikytis visų taisyklių, kurios nėra patogios nei jums, nei nėra naudingos vaikų sveikatai, tačiau reikia įsidėmėti, kad vaikams pastovumas asocijuojasi su saugumu.

 

Rūpintis savimi

Vaikų gerovei labai svarbu, kad patys tėvai tinkamai rūpintųsi savimi! Būna akimirkų, kai jaučiate, kad jums reikia atokvėpio valandėlės? Neabejodami paprašykite artimųjų ar draugų trumpam prižiūrėti vaiką arba pasisamdykite auklę. Skirkite dėmesio mitybai, sportui, stresui valdyti, geram nakties miegui. Išmokite atsipalaidavimo, jogos, meditacijos, vizualizacijos ar kitų jums priimtinų sveikatai nežalingų metodų, padėsiančių atsikratyti įtampos. Pasivaikščiokite gryname ore, paskaitykite knygą, paskambinkite draugui ir pan. Stresą išgyvenantys tėvai kelią stresą ir vaikams.

 

Vaikas – ne partneris

Nesvarbu, kad jūsų vaikas atrodo subrendęs, nesistenkite jo paversti lygiaverčiu partneriu. Tai dažniausia vienišų tėvų klaida, kai jie iš mažųjų tikisi emocinės paramos ir nesuvokia, kaip tokiais veiksmais juos žeidžia. Leiskite vaikams likti vaikais, o reikiamos paramos ir užuojautos kreipkitės į suaugusius.

 

Įdomūs faktai

  • Vakarų šalyse apie ketvirtadalis vaikų gyvena nepilnose šeimose – tik su vienu iš tėvų. Pasaulyje šis skaičius siekia 16 %.
  • 84 % vaikų, gyvenančių nepilnose šeimose, lieka su mamomis, likę 16 % – su tėčiais.
  • Dažniausiai – apie pusė visų atvejų – vienišais tėvais tampama po skyrybų. Našliai sudaro vos kelis procentus vienišų tėvų.
  • 65 % Lietuvoje gyvenančių vienišų tėvų dirba visą darbo dieną, 8 % dirba nevisą darbo dieną, o likusieji visai nedirba.