Norite gyventi amžinai? Nesate tokie vieninteliai. Visą tą laiką, kai žmonija mąstė apie savo mirtingumą, svajonės apie amžiną gyvenimą skriejo greta. Tačiau svajonė apie mirties apgavimą neseniai padarė šuolį nuo svaičiojimų mokslo link. Sveiki atvykę į krioišlaikymo pasaulį.

 

Krioišlaikymas – jau Lietuvoje

Jau ne pirmi metai ir mūsų šalyje siūlomos krioišlaikymo (angl. Cryopreservation) paslaugos. Panaudojus šiuolaikines technologijas galima užšaldyti audinius ir ląsteles norint jas panaudoti ateityje. Užžaldomos tiek pavienės ląstelės, pavyzdžiui, embrionai, spermatozoidai, kiaušialąstės, tiek nedideli audinių gabalėliai, pavyzdžiui, sėklidžių ar kiaušidžių audiniai, netgi organai. Krioišlaikymas naudojamas gydyti nevaisingas poras, transplantologijoje. Tačiau dabar vis dažniau kalbama apie viso žmogaus kūno užšaldymą tikintis, kad ateities technologijos leis tinkamai atšildyti ir atgaivinti sąmoningą individą. Ši technika pasiekė didelį populiarumą tiek dėl Holivudo įtakos (pavyzdžiui, Ostinas Pauersas), tiek dėl visuomenėje sklandančių gandų (atleiskite sąmokslo teorijų gerbėjai, tačiau Voltas Disnėjus iš tikrųjų buvo kremuotas). Užšaldymo entuziastai tikisi, kad mirtis prilygs paprasčiausiam ilgam miegui, ir jie galės nubusti jau futuristinėje mūsų planetoje. Vis dėlto kiek realiai pagrįstos šios viltys, kiek jos paremtos mokslu, o kiek paprasčiausiu tikėjimu?

 

Amžinojo gyvenimo viltis

Viso žmogaus kūno užšaldymas vadinamas krionika. Žmogui, kuris mediciniškai pripažintas mirusiu, suleidžiama antikoglianto, kad kraujas nekrešėtų, ir apdėjus lavoną ledu jis išsiunčiamas į krionikos centrą. Jau užšaldant embrionus pastebėta, kad jų gyvybingumui išlaikyti labai svarbi ledo susidarymo kontrolė, dėl to kraujas turi būti pakeičiamas specialiu žemoms temperatūroms atspariu pakaitalu, tam dažniausiai naudojamas glicerolio antifrizas. Žmogaus kūnas nardinamas žemyn galva į skysto azoto pripildytą termosą, kur azoto temperatūra siekia 196 ºC šalčio. Be abejo, galima šaldyti tik galvą, nes galvoje yra svarbiausias žmogaus organas – smegenys. Ši procedūra pigesnė bei, manoma, kad ateities technologijos leis prie galvos nesunkiai priauginti naują kūną. Tiesa, net ir tuo atveju, kai šaldomas visas kūnas, nepaisant antifrizo, ląstelių skysčiai virsdami ledu plečiasi ir ląstelės susitraiško, tačiau tikimasi, kad ateityje nanotechnologijomis – atominiu konstravimu – bus galima nesunkiai atkurti kiekvieną sužalotą ląstelę.

 

Krionikos praktika

Modernioji krionika atsirado 1962 m., kai Robertas Etingeris išdėstė savo teorinius samprotavimus knygoje „Nemirtingumo perspektyva“. Jis įkūrė Krionikos institutą (ne pelno siekiančią organizaciją Mičigane, JAV, kuri ir šiandien išlieka krioišlaikymo pramonės lydere) bei „Nemirtingųjų bendruomenę“, atliekančią tyrimus bei mokančią studentus krionikos. Pirmasis žmogus buvo krionizuotas dar 1973-iaisiais. 1992 m. mokslininkams pavyko užšaldyti babuiną ir jį sėkmingai atgaivinti po valandos. Po ketverių metų iki 196 ºC užšaldžius žiurkės širdį ir vėliau ją atšildžius, ji toliau sėkmingai plakė. 2002 m. gimė pirmasis vaikas iš spermos, kuri buvo užšaldyta daugiau nei prieš dvidešimtmetį.

Šiuo metu pasaulyje veikia trys įstaigos, teikiančios krionikos paslaugas – dvi JAV ir viena Rusijoje. Tiesa, rusai, kurie teigia, kad orientuojasi į Europos, NSV šalių ir Rusijos klientus, siūlo ne tik viso kūno, bet ir atskirai smegenų užšaldymo paslaugą, kurios kaina – tik 9 000 JAV dolerių. JAV krionikos paslaugas teikiančios kompanijos už viso kūno užšaldymą prašo apie 150 000 JAV dolerių.

 

Kas bus ateityje?

Kadangi jau dabar įmanoma iš ląstelės užauginti visą organizmą, manoma, kad ateityje nebeliks priežasčių žmonių mirtims, nes bet kokį pažeistą ar sužalotą organą bei audinį bus galima nesunkiai atkurti. Šį darbą atliks robotukai nanomanipuliatoriai, kurių milijardai bus paleisti į atšildomą kūną. Jie pakoreguos genetinę medžiagą, perkels sužalotas molekules ir modifikuos jų sruktūrą. Ši procedūra vyks apie keletą mėnesių, kuriai pavykus nanorobotukai paliks kūną per šlapimą, odą ir kvėpavimo takus. Taigi žmogus vėl galės gyventi ir jaustis žymiai geriau nei iki savo mirties, nes visi organai ir audiniai bus sveiki. Kitaip kokia prasmė prisikelti ir vėl greitai numirti?

 

Įdomūs faktai

  • Krionologai labai daug vilčių deda į nanotechnologijų mokslo vystymą ir tikisi, kad žmones amžinam gyvenimui bus galima atšildyti jau 2040 m.
  • Šiuo metu pasaulyje jau yra užšaldyta apie 180 žmonių.
  • Užšaldymo po mirties paslaugas dažnai užsisako turtingos pasaulio įžymybės, pavyzdžiui, Paris Hilton. Sutartį su krionikos kompanija buvo pasirašęs ir Maiklas Džeksonas, deja, jo mirtis buvo per ankstyva.