Jeigu kada lankėtės Turkijoje, be abejo pastebėjote populiarų laimės simbolį – magiškąją turkišką akį, kitaip vadinama piktąja akimi. Ką iš tikrųjų simbolizuoja ši akis ir kodėl ji yra tokia pikta?

 

Turkiškoji akis yra daugiau nei sėkmės talismanas ar liaudiškas prietaras. Ji mums primena, kad visi mes esame to paties pasaulio vaikai. Nepaisant rasės, religijos ir kitų skirtumų, mes esame tokie patys žmonės, rašo kwintessential.co.uk.

 
Viduržemio jūros regiono ir Artimųjų Rytų gyventojai tiki, kad nesėkmę gali nulemti pavydžių žmonių žvilgsniai ir per didelės pagyros.

 
Nazaro Boncuko talismanas (turkiška akis) – paprastai tai gana nedidelis karoliukas, vaizduojantis akį, sukurtas dažniausiai ant mėlyno pagrindo. Magiškoji akis įdėmiai žiūri į pasaulį ir saugo talismano nešiotoją nuo piktų žvilgsnių ir kito blogio. Turkijoje magiškoji akis yra vienas populiariausių dekoracijų elementų. Mėlynomis akimis puošiami turkų namai, automobiliai, net apranga. Tarpduriuose namų šeimininkės kabina dekoracijas su turkiškomis akimis, jaunos moterys segi apyrankes iš sėkmės amuletų, turkiška akis net įmontuojama į cementą šalia modernių biurų. Motinos visada prisega sėkmės amuletą prie naujagimio marškinėlių ar vystyklų.

 
Ką reiškia šio talismano spalvos? Turkijoje ir aplinkinėse šalyse populiariausia piktos akies talismano spalva yra mėlyna. Turkijoje dažnos sausros, todėl vanduo čia yra labai vertinamas. Jei yra vandens, viskas auga ir veši, o be vandens – džiūsta ir miršta. Mėlyna spalva žmonėms primena gaivų ir vėsų vandenį. Žydų tikėjime laimę ir sėkmę simbolizuoja raudona spalva, todėl magiškoji akis gaminama ir iš raudonos spalvos. Kitose šalyse spalvai neteikiamas toks didelis dėmėsys. Ten turkiškos akies karoliukų spalva derinama prie aprangos. Svarbu paminėti, kad kitokių spalvų karoliukai turi ne mažesnę magišką galią apsaugoti nuo pikto, nei tradicinių spalvų karoliukai.

 
Magiškieji karoliukai žinomi jau tūkstančius metų. Pirmą kartą talismanas, saugantis nuo piktos akies, paminėtas šumerų molinėse lentelėse 3000 metų pr. Kr. O šumerų kapuose buvo rasta išskirtinės kokybės agato karoliukų, kuriuos gyventojai nešiojo, kad apsisaugotų nuo piktos akies.

 
Turkijoje, Graikijoje, centrinės Azijos respublikose, vakarų Kinijos turkiškuosiuose regionuose šventai tikima, kad nužiūrėjimo grėsmė yra reali ir jos labai baiminamasi. Dažniausiai nuo jos Artimųjų Rytų gyventojai saugosi su magiškosios akies amuletais.