Spalį pasaulinė sveikatos organizacija paskelbė kovos prieš krūties vėžį mėnesiu. Kaip dažnai moterys eina darytis manikiūrą, lankosi pas kirpėją ir kosmetologą? Daugelis dailiosios lyties atstovių tą daro reguliariai, jei nori atrodyti patraukliai. O kaip dažnai jos pasitikrina sveikatą medicinos įstaigoje? Jeigu pas dantų gydytoją ar ginekologą dar išsiruošiama, tai vizitas pas mamologą atidedamas neribotam laikui. Tačiau taip galima nepastebėti ligos užuomazgų. Dažniausiai krūtyse atsirandanti patologija – fibroadenoma. Kas tai yra ir ką daryti, išgirdus šią diagnozę?

 

"krūties vėžys"

Bet koks guzelis ar sukietėjimas krūtyse kelia natūralų nerimą, tačiau ne visi iš jų priklauso piktybiniams augliams. Pavyzdžiui, krūtų fibroadenoma yra gerybinis navikas. Daugiausiai krūtų patologijų sudaro gerybiniai navikai. Tai mastopatija, fibroadenoma, cistos. Krūtų fibroadenoma – gerybinis darinys krūtyse, dažniausiai atsirandantis moterims, sergančioms klinikine mastopatijos forma – mazgine mastopatija, kuri dažniausiai gydoma chirurginiu būdu.

 

Kas yra fibroadenoma? Ar ji pavojinga? Rekomenduojama reguliariai pačioms tikrintis krūtis ir pastebėjus žirnio formos sukietėjimą, nedelsiant užsiregistruoti vizitui pas mamologą. Fibroadenoma – gerybinis krūties auglys, sudarytas daugiausiai iš epitelio audinio. Dažniausiai atsiranda vaisingo amžiaus moterims. Jų atsiradimas siejamas su hormonų veiklos sutrikimais moterų organizmuose. Fibroadenomos gali augti gana sparčiai, pavyzdžiui, per du mėnesius nuo 1 cm padidėti iki 5 cm. Progresuojančios fibroadenomos ilgainiui gali supiktybėti.

 

Kokie tyrimai atliekami, įtariant fibroadenomą? Kaip jau minėta, fibroadenomą gali pastebėti pati moteris, stebėdama savo kūno pojūčius. Jeigu krūtyje apčiuopiamas apvalus sukietėjimas po oda, turintis lygų paviršių, reikėtų kreiptis į gydytoją. Tuomet turėtų būti atliekamas tyrimas ultragarsu, punkcinė biopsija (su plona adata pašalinamos pažeisto krūties audinio ląstelės ir atliekamas citologinis tyrimas). Tyrimo rezultatai parodo, ar reikės fibroadenomą pašalinti chirurginiu būdu.

 

Kodėl fibroadenomas reikėtų šalinti? 3 – 5 % fibroadenomų ilgainiui gali supiktybėti. Klinikinių tyrimų, kurie padėtų nustatyti, ar ji ateityje taps piktybiniu augliu, ar ne, nėra. Fibroadenomų šalinimo operacija nėra labai sudėtinga. Tačiau jei ji atliekama nepakankamai patyrusio chirurgo onkologo, po operacijos gali likti randai po krūtimis. Idealiu atveju, operaciją atlieka plastikos ir onkologijos chirurgų komanda. Po operacijos pašalinti dariniai siunčiami į laboratoriją tolimesniems tyrimams.

 

Deja, bet ypatingų priemonių, kurios padėtų išvengti fibroadenomų nėra. Tačiau moterims privaloma stebėti hormonų veiklą, o tą daro ginekologai ir endokrinologai.

 

18 trumpų patarimų, kaip išvengti krūties vėžio:

 
  • Kartą per mėnesį pačioms pasitikrinti krūtis.
 
  • Per dieną išgerti 8 stiklines gryno vandens.
 
  • Iš valgiaraščio išbraukti visus maisto produktus, kuriuose yra nesaugių maisto priedų, konservantų, dirbtinių dažiklių ir kitų cheminių medžiagų.
 
  • Gyvenamosiose patalpose auginti daugiau augalų, kurie didina deguonies koncentraciją ore. Atlikti kvėpavimo pratimus: giliai kvėpuoti, iškvėpti pro nosį. Ląstelių aprūpinimą deguonimi skatina aerobika, joga, pilatesas. Reguliari kūno mankšta padeda palaikyti gerą sveikatą.
 
  • Gerai sukramtyti maistą ir valgyti lėtai ramioje aplinkoje, kurioje nebūtų pašalinių trukdžių ir dirgiklių. Valgymas mažesnėmis porcijomis gerina virškinimo sistemos veiklą ir maisto medžiagų įsisavinimą.
 
  • Kiek įmanoma sumažinti nereceptinių ir receptinių vaistų vartojimą. Cheminius vaistus stengtis keisti augaliniais preparatais, jei tai įmanoma. Vaistai apsunkina kepenų darbą ir sutrikdo normalią hormonų pusiausvyrą.
 
  • Stengtis išvengti vidurių užkietėjimo, tačiau nepiktnaudžiauti laisvinamaisiais vaistais. Beveik visais atvejais, sergant krūties vėžiu, kamuoja ir vidurių užkietėjimas. Norint išlikti sveikiems ir energingiems, reikia gerti daug vandens, valgyti skaidulų turtingą maistą, vaisių, daržovių, būti fiziškai aktyviems. Jeigu būtina vartoti laisvinamuosius vaistus, rinktis tokius, kurie pagaminti augaliniu pagrindu ir vartoti tik tada, kai labai reikia. Kilus įtarimams, kad vidurių užkietėjimas yra lėtinis, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.
 
  • Reguliariai sportuoti. Moterys, kurios sportuoja 4 valandas per savaitę rečiau serga ir kenčia nuo streso. Ypač naudingas šokinėjimas ant tramplino, nes suaktyvina limfos tekėjimą ir net padeda pasišalinti kenksmingoms medžiagoms iš krūtų audinio. Atlikti pratimus rankoms, plaukioti, šokti, vaikščioti, užsiimti ritmine gimnastika.
 
  • Nedėvėti labai aptemptų liemenėlių su įsiūtomis vielomis. Nusiimti liemenėlę, kai tik įmanoma. Liemenėlė sutrikdo natūralią limfos apykaitą, todėl krūtyse ilgiau užsilaiko toksinai.
 
  • Dėvėti natūralaus audinio drabužius. Oda yra didžiausias kūno organas, kuris šalina kenksmingas medžiagas. Natūralūs audiniai leidžia odai kvėpuoti. Vengti sauso valymo. Valant sausuoju būdu per odą patenka kancerogeniniai junginiai. Sausuoju būdu išvalytus drabužius, prieš dėvėjimą išvėdinti lauke.
 
  • Nenaudoti stipriai veikiančių antiperspirantų, dezodorantų, muilų, skalbiklių, losjonų, makiažo priemonių, plaukų dažų. Visos cheminės medžiagos, kurios naudojamos ant odos, įsiskverbia į organizmą ir apkrauna kepenis.
 
  • Kasdien masažuoti krūtis. Tai suaktyvina kraujotaką ir pagerina aprūpinimą deguonimi.
 
  • Su sausu šepečiu kasdien sukamaisiais judesiais šveisti odą link širdies srities, ypač didelį dėmesį skiriant tose vietose, kur yra limfmazgiai (kakle, pečiuose, pažastyse, vidinėse šlaunų dalyse). Odos šveitimas rytais gali net pakeisti kavos puodelį.
 
  • Duše įrengti vandens filtrą. Vandentiekio vandenyje gali būti chloro ir kitų kenksmingų priedų, kurie per odą patenka į organizmą.
 
  • Stengtis mažinti įtampą, rasti būtų, kaip sveikai atsipalaiduoti ir atgauti jėgas. Mylėti gyvenimą, mylėti save, stiprinti ryšius su draugais ir artimaisiais. Neslopinti emocijų, net neigiamų.
 
  • Tobulėti dvasiškai. Atrasti tikėjimą, išmokti mylėti ir atleisti, rasti ryšį su gamta.
 
  • Keistis pamažu, domėtis savo liga ir būdais, kaip jos galima išvengti, dalintis savo informacija su kitais.
 
  • Rūpintis savo sveikata ir kūnu. Žmogus yra pats savo kūno šeimininkas, todėl juo reikia atsakingai rūpintis. Kilus sveikatos problemoms reikėtų kreiptis į kompetentingą gydytoją, kuris kelia pasitikėjimą. Neatmesti alternatyviosios medicinos.