Nors sakoma, kad dirbtinės odos kokybė pastaraisiais metais labai pagerėjo, tačiau skirtumų vis tiek yra. Natūralios odos avalynė ilgainiui nešiojant tampa patogesnė, o dirbtinės odos avalynė praktiškai nesitampo ir netampa patogesnė, bėgant laikui. Norint būti tikriems, kad gaminys iš tikros odos, reikia žinoti, į ką atkreipti dėmesį.

 

oda

Trumpi patarimai, kaip atskirti tikrą odą nuo dirbtinės:

 
  • Palyginti kvapą. Tiek natūrali, tiek dirbtinė oda turi specifinį kvapą. Dirbtinė oda turi vinilo ir cheminį kvapą, priešingai nei natūrali oda, kuri turi odišką ir gyvūnų kvapą. Rekomenduojama reguliariai patikrinti tikros ir dirbtinės odos kvapą.
 
  • Apžiūrėti išvirkščią pusę. Tikra oda yra šiurkštesnės faktūros (pavyzdžiui, zomša), o dirbtinė oda yra lygesnė ir turi daugiau panašumo į audinį. Dirbtinės odos technologijos iki šių laikų yra labai pažengusios į priekį, todėl atskirti dirbtinę odą nuo natūralios sunku. Tačiau gerai įsižiūrėjus galima pastebėti šiurkštesnį paviršių (zomšos plaukelius). Dirbtinėje odoje gali matyti išsišovusių siūlių, kurių atsiranda, tokią odą apdorojant su specialiu tinkleliu arba labai plona medžiaga.
 
  • Atidžiai apžiūrėti paviršių. Natūrali oda yra lygi, turi mažas poras ir smulkių raukšlelių. Dirbtinė oda yra labai blizgi, nėra matomų porų ar smulkių raukšlelių. Tačiau dėl pažangių naujausių gamybos technologijų skirtumas tarp natūralios odos ir dirbtinės yra labai nedidelis. Natūrali oda irgi gali būti lygi ir blizgi, tačiau dirbtinė turi neįprastą arba apskritai jokio blizgesio.
 
  • Pabandyti palankstyti. Lankstant tikrą odą, ji lengvai ir švelniai susilenkia per vidurį, nesusiformuoja raukšlės, o dirbtinė oda nesilanksto taip lengvai ir nėra tokia elastinga.
 
  • Padeginti. Dirbtinė oda degdama raitosi į vidų, vos priliesta prie liepsnos. Ji lengvai užsidega, kvepia nemaloniai, priešingai nei tikra oda, kuri nedega taip gerai.
 
  • Įvertinti svorį. Lengviausia atskirti tikros ir dirbtinės odos švarkus. Tikra oda yra sunki, o dirbtinė – lengva. Ėrena (ėriuko oda) yra žymiai lengvesnė negu karvės oda, bet dirbtinė oda yra dar lengvesnė. Dirbtinės odos švarkas gali būti toks pat lengvas kaip ir tas, kuris pasiūtas iš medžiaginio audinio.
 
  • Užlašinti lašelį vandens. Tikra oda vandenį sugeria per 10 sekundžių, o dirbtinė – visiškai nesugeria vandens ir leidžia jam nuslysti nuo jos. Taigi, tikra oda sugeria vandenį (nebent tai speciali vandeniui atspari oda), o dirbtinė oda nesugeria vandens.