1905 metais britų gydytojas Williamas Fletcheris atrado, kad iš maisto produktų galima išgauti tam tikras medžiagas – vitaminus. Jis tyrė beriberio ligos priežastis ir nustatė, kad nešlifuotų ryžių vartojimas apsaugo nuo šios ligos, o šlifuotų – neapsaugo. W. Fletcheris tikėjo, kad ypatingų maistinių medžiagų yra ryžių luobelėje.

 

"sveika gyvensena"

1906 metais kitas britų biochemikas Frederickas Gowlandas Hopkinsas taip pat atrado, kad tam tikri maisto faktoriai yra svarbūs sveikatai. 1912 metais lenkų mokslininkas Casimiras Funkas šias ypatingas maisto daleles pavadino vitaminais, sujungęs lotynų kalbos žodžius „vita“ (gyvenimas) ir „amine“ (tiamino junginiai ryžių luobelėse). Tada atsirado nuomonė, kad tam tikrų vitaminų trūkumas gali sukelti įvairias ligas.

 

Tačiau šiais laikais nuomonių apie vitaminų vartojimą yra labai įvairių. Vieni kasdien papildo savo mitybą multivitaminais. Kiti mano, kad sintetinių vitaminų žmogaus organizmas nepasisavina. O kaip yra iš tikrųjų?

 

Tikslių duomenų, kad sintetinių vitaminų ir maisto papildų vartojimas sveikiems žmonėms turėtų pastebimą teigiamą poveikį savijautai, nėra. Tačiau ar tikrai dėlto reikėtų atsisakyti vitaminų? Daugelio šiuolaikinių žmonių mitybos ir gyvensenos įpročiai toli gražu nėra labai sveiki. Tikrai ne visi vartoti tik aukščiausios kokybės maistą, turtingą vertingų maistinių medžiagų. Tai reiškia, kad vitaminų trūkumas kamuoja beveik kiekvieną.

 

Jei kyla klausimų, ar reikėtų vartoti vitaminų ir maisto papildų, galima pasitarti su gydytoju arba vaistininku, arba sąžiningai sau atsakyti į kelis klausimus. Bet kokiu atveju sveikos mitybos pagrindą turėtų sudaryti vitaminų, mineralų ir aminorūgščių turtingi maisto produktai. Vitaminai ir maisto papildai neatstoja visavertės mitybos.

 

5 klausimai, kurie padės išsiaiškinti, ar gresia vitaminų trūkumas:

 
  • Ar kasdien suvartojate nuo 7 iki 10 vaisių ir daržovių porcijų? Nuo 2014 metų pagal naujas mitybos gaires per dieną rekomenduojama suvartoti nuo 7 iki 10 vaisių ir daržovių porcijų suaugusiems vyrams ir moterims. Daugelis tiek tikrai nesuvartoja. Kaip atitikti reikalavimus? Galima mitybą papildyti vaisių ir daržovių kokteiliais, vaisiais gardinti dribsnius ir košes, virti daržovių sriubas.
 
  • Ar vartojate receptinių ir nereceptinių vaistų? Daugybė vaistų, tiek nereceptinių, tiek receptinių, gali ilgainiui sukelti vitaminų trūkumą. Kontraceptinės tabletės, pavyzdžiui, dažnai sukelia magnio, vitaminų C, B6 ir B12 trūkumą.
 
  • Kaip jūsų kūnas ir protas reaguoja į stresą? Kasdieniai rūpesčiai alina organizmą ir gali išeikvoti B grupės vitaminų atsargas. Statistiniai šalies gyventojai ne visada vartoja pakankamai B grupės vitaminų turtingo maisto: rupių miltų duonos gaminiuose, alaus mielėse, žuvyse, mėsoje, kepenyse, piene, pupelėse, žirniuose, avokaduose, žiediniuose ir briuseliniuose kopūstuose, kruopose, bananuose, kiaušiniuose, juodajame šokolade. Maisto papildai ir vitaminai užpildo mitybos spragas, aprūpina smegenis ir kitus kūno organus reikalingomis maistinėmis medžiagomis, ypač jei žmogus gyvena labai aktyviai, nuolatos jaučia įtampą, neturi laiko ir galimybių reguliariai valgyti ir pasiruošti sveiko maisto.
 
  • Ar rūkote? Nikotinas trukdo organizmui įsisavinti gyvybiškai svarbius vitaminus ir mineralines medžiagas. Lietuviai vadinami viena iš daugiausiai rūkančių tautų Europos Sąjungoje. 2006 metų duomenimis mūsų šalyje rūkė 2 iš 5 gyventojų. Nevartojant vitaminų ar maisto papildų, gali nepakakti dienos rekomenduojamos vitaminų ir mineralų normos, gaunamos vien tik su maistu ir gėrimais. Rūkymas ypač sumažina vitamino D ir deguonies koncentraciją, todėl rūkalių imuninė sistema neretai būna silpnesnė, o veido oda papilkėjusi ir susiraukšlėjusi.
 
  • Ar esate vegetaras arba veganas? Mėsos atsisakiusiems asmenims dažniau nei kitiems trūksta esminių maistinių medžiagų, ypač vitamino B12 ir geležies. Vegetarų skaičius Lietuvoje ir pasaulyje kasmet didėja bei daugėja žmonių, kurie visiškai neatsisako mėsos, tačiau jos vartojimą labai riboja, todėl šių mikroelementų papildų vartojimas gali padėti džiaugtis sveikesniu ir visaverčiu gyvenimu.