Pasaulyje kasdien suvartojama daugiau nei 5 milijardai puodelių kavos. Daugelyje iš tų puodelių yra tirpi kava. Japonas Satori Kato išrado technologiją, kaip pagaminti kavą iš miltelių. Esperimentus tęsė ir tirpios kavos gėrimo technologiją galutinai ištobulino šveicarų chemikas Maksas Morgentoleris. Oficiali tirpios kavos atsiradimo data – 1938 metų liepos 24 diena.

 

Vienas didžiausių tirpios kavos privalumų, kad ji pigesnė nei įprastos kavos pupelės. Be to, ją paprasta paruošti. Tačiau ar tikrai sveika vartoti šį populiarų gėrimą?

 

Tirpioje kavoje yra mažiau kafestolio negu pagal prancūzišką kavos ruošimo būdą ruoštoje ar turkiškoje kavoje. Aromatingame gėrime esantis kafestolis didina cholesterolio koncentraciją kraujyje. Tirpi ir filtruota kava, ruošiama kavos virimo aparate turi labai mažai kafestolio. Tokią kavą rekomenduojama vartoti žmonėms, kurie patenka į didelės rizikos grupę susirgti cukriniu diabetu.

 

Tačiau tirpioje kavoje yra toksiško akrilamido. Laboratorinių tyrimų metu išsiaiškinta, kad gyvūnams šis cheminis junginys gali sukelti vėžį. Akrilamidas natūraliai atsiranda tam tikruose maisto produktuose, juos kaitinant aukštoje temperatūroje. Šį nuodingą junginį moksliniai atrado tik 2002 metais, todėl nėra žinoma, kokį žalingą poveikį žmonių sveikatai jis gali turėti. Kai kuriose tirpios kavos rūšyse akrilamido yra ypač daug.

 

Tirpioje kavoje kofeino dažniausiai yra mažiau nei gėrime iš kavos pupelių. Tai nėra taisyklė, tačiau kai kurių rūšių vienoje tirpios kavos porcijoje (viename šaukšte) kofeino gali būti tik 27 mg. Tuo tarpu šaukšte maltų kavos pupelių yra bent 95 mg kofeino.

 

Daugelis mano, kad tirpi kava be kofeino yra ne tokia kenksminga. Tai ne visai tiesa. Tokios kavos perteklius skatina inkstų akmenų susidarymą. Gydytojai moterims pataria vengti tirpios kavos, nes ji ne tik neigiamai veikia virškinimo sistemą, bet dėl jos gali ant šlaunų atsirasti celiulitas.

 

Durhemo universiteto mokslininkai 2009 metais atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad žmonės, kurie per dieną suvartoja 7 ar daugiau puodelius tirpios kavos labiau linkę patirti haliucinacijas. Tai aiškinama tuo, kad kofeinas kelia streso hormono, kortizolio, lygį kraujyje.