Vaikų maitinimas mokyklose atitinka teisės aktų reikalavimus, bet tėveliai nėra įsitikinę, kad vaikai gavę pinigus skirtus sveikam maistui, jų neišleidžia picoms, bandelėms, bulvių traškučiams ar kitiems užkandžiams. Šiai dienai sukurta mokyklose nauja atsiskaitymo sistema, kuri leidžia tėvams telefone realiu laiku stebėti, ką jų vaikai nusipirko valgyti.

 

irengimas

Vykdomas ne pelno siekiančios organizacijos VšĮ „Sveikatai palankus“ kompleksinis mitybos raštingumo didinimas vaikų ir juos supančių suaugusiųjų duoda teigiamų mitybos pokyčių mokyklų ir darželių bendruomenėse, iniciatyva „Sveikatai palankus ugdymo įstaigų tinklas“ dėka partnerių keliauja per visą Lietuvą (http://sveikataipalankus.lt/sveikatai-palankiu-ugdymo-istaigu-tinklas/). Dalinamės ne tik mitybos žiniomis, bet partneriai pristato mokyklose įdiegiamą maisto raciono stebėsenos sistemą, kuri padeda reguliuoti vaikų mitybos įpročius.

 

Trylikos Jonavos  miesto bei rajono mokyklų valgyklose jau antri metai  įdiegta sistema, kuri leidžia mokiniams už maistą atsiskaityti nenaudojant grynųjų pinigų. Vietoje jų naudojamos elektroninės piniginės, aktyvuotos elektroniniuose mokinių pažymėjimuose arba specialiose apyrankėse.

 

Raminta_Bogusiene

„Su elektroniniais mokinio pažymėjimais, kuriuose keliais paprastais žingsniais aktyvuojama e-piniginė ,,SmarsyPay“, mokiniai gali atsiskaityti mokyklos valgykloje be grynųjų pinigų. Visa tai vyksta vienu pažymėjimo prilietimu  prie skaitytuvo mokyklos valgykloje. Tokia atsiskaitymo forma patogi ne tik vaikams, bet ir tėvams, mat jie gali valdyti ir matyti jų atsiskaitymų istoriją internetu, nebereikia kasdien rūpintis smulkiais grynaisiais pinigais. Taip pat tėvams yra suteikta galimybė matyti valgykloje esantį dienos meniu, parduodamų patiekalų kainą, ką jų vaikai valgė, kada valgė ir kiek pinigų tam išleido.  Ši inovatyvi  Eurofondo diegiama atsiskaitymų sistema tėvams leidžia šį procesą kontroliuoti, taupyti 5 proc. vaikų dienpinigių ir tuo pačiu rūpintis sveikatai palankia vaikų mityba. Mokiniai, prisijungę prie savo vartotojo aplinkos, gali iš anksto nuspręsti ką šiandien valgys pietums“, – elektroninės atsiskaitymo  sistemos privalumus vardina ją įdiegusios mokyklose, kur maitinimo paslaugas teikia VšĮ ,,Kretingos maistas“,  marketingo skyriaus vadovė Silva Petrikauskienė.

 

sveikatai_palankus

Šią naują sistemą palaiko ir maisto technologė, VšĮ „Sveikatai palankus“ įkūrėja Raminta Bogušienė. Jos teigimu, didžiausias šios programos privalumas, kad vaikai rinksis valgyt šviežią mokyklose ruošiamą maistą. Vaikai neturėdami grynųjų pinigų negalės nueiti į šalia esančią parduotuvę nusipirkti sveikatai nepalankaus maisto, kuriame gausu menkaverčių angliavandenių su iš dalies hidrintais riebalais. Svarbu, kad mokyklose vaikai pietums rinktųsi šviežiai ruoštą, subalansuotą maistą. Karštas pietų patiekalas turi būti iš baltymų, pilnaverčių angliavandenių, kokybiškų riebalų, taip pat svarbu, kad vaikas gautų daug daržovių ir vaisių, mažiau cukraus ir druskos. Tik kokybiškas ir sveikatai palankus maistas gali garantuoti, kad vaikas ne tik patenkins sotumo jausmą, bet augs sveikas, turės pakankamai energijos mokytis ir būti fiziškai aktyvus.

 

Ramintos Bogušienės teigimu, siekiant užtikrinti, kad vaikai sveikai maitintųsi, neužteks juos kontroliuoti tik mokyklose. Pirmiausia, tai tėveliai turi ne tik nuolat kalbėtis su vaikais, kas yra sveikatai palanku, o kas ne, bet ir juos mokyti atpažinti produktus, kuriuose gausu sveikatai žalingų medžiagų. Pavyzdžiui, visi vaikai turi žinoti, kad cukrus ne duoda organizmui vitaminų ir mineralinių medžiagų, o atima jas ir išbalansuoja imuninę sistemą. Tėveliai patys turi būti pavyzdžiu kaip sveikai maitintis, ir pasakoti, kad sveikatai nepalankus maistas valgomas tik ypatingomis progomis, o kasdien renkamasi tik sveikatos šaltiniai. Valgoma įvairus, subalansuotas maistas, siekiama mėgautis valgymo procesu ir saikingumas lydi kiekvieno valgymo metu.

 

Suaugusieji turėtų pasistengti, kad jaunoji karta gyventų ilgiau ir kokybiškiau. Šiais laikais sergama ne nuo bado, o nuo menkaverčio maisto ir jo pertekliaus. Tad, nauja inicijuojama veikla, leis ne tik tėvams prisidėti ir kontroliuoti vaikų mitybos įpročius, bet ir vaikams sudaroma sąlyga pasirinkti sveikatai palankų, šviežiai ruoštą maistą mokyklose.

   

Parengė: VšĮ „Sveikatai palankus“ direktorė, sveikatai palankios mitybos ir gyvenimo būdo propaguotoja, sveikatai palankaus maisto technologė Raminta Bogušienė, tel. 864517472, raminta.bogusiene@sveikataipalankus.lt.