Stipriai suveržti korsetai daugelį amžių buvo neatsiejama moterų garderobo dalis. Po to, kai buvo išrastos šiuolaikinės liemenėlės tikriausiai daugelis galvojo, kad ši delikati aprangos detalė pasitrauks į užmarštį. Tačiau, korsetai, regis, po truputėlį grįžta į madą ir ne tik dėlto, kad jie atrodo itin seksualiai ir gundo priešingos lyties atstovus. Visais laikais moterys svajojo atrodyti kerinčiai ir patobulinti kūno linijas. Liekninantys apatiniai drabužiai akimirksniu pagražina figūrą. Nesvarbu, kad sveikatos specialistai įspėja, kad jie gali turėti liūdnų pasekmių sveikatai.

 

"korsetas, rytas, mergina"

Naujausias mados klyksmas – juosmens treniravimas. Tačiau tai nieko bendro neturi su pratimais pilvo presui ar subalansuota dieta. Tokios šou pasaulio įžymybės kaip Kim Kardashian, Jessica Alba žiniasklaidai pasakojo, kad po nėštumo, norėdamos susigražinti prarastas kūno linijas, dėvėjo elastinį, dvigubo tempimo korsetą dieną ir naktį tris mėnesius. Jos teigė, kad rezultatai buvo verti kančių ir nuolatinio gausaus prakaitavimo, vilkint per stipriai suveržtus korsetus.

 

Ar iš tiesų įmanoma ištreniruoti juosmenį? Metodas yra labai paprastas: tiesiog apsivilkti stipriai šonus apspaudžiantį korsetą arba apsivynioti elastine juosta, taip, kad net šiek tiek trūktų oro. Jei pavyks neapalpti, ilgainiui esą pavyks sumažinti liemens apimtį. Tačiau sveikatos specialistai įspėja, kad vien tik korsetas nepadės numesti riebaliukų juosmens ir pilvo srityje. Korseto nešiojimas neprilygs reguliariam sportui ar chirurginiam ir lazeriniam gydymui, kaip teigia kai kurios Holivudo žvaigždės. „Korsetas savaime neturi jokio tiesioginio poveikio jūsų riebaliniam sluoksniui ir anatomijai. Nustojus dėvėti korsetą, netrukus vėl viskas grįžta į savo vietas“, – aiškino Niujorko plastikos chirurgas Andrew Milleris.

 

Kaip jau minėta, korsetai nėra patogūs ir nedaro ilgalaikio poveikio, tačiau trumpalaikis dėvėjimas neturėtų pakenkti sveikatai. Jis tampa pavojingu, kai yra dėvimas nuolat: daug dienų, savaičių ar net mėnesių. Kokios problemos tyko korsetų mėgėjų? Visų pirma gastroezofaginis refliuksas, kaulų sužeidimai, kvėpavimo nepakankamumas, plaučių edema, uždegimas, taip pat kraujotakos sutrikimai, kraujo krešulių susidarymas, aukštas kraujo spaudimas, blužnies ir inkstų veiklos sutrikimai. Kokia būtų išvada? Norint padailinti taliją, reikėtų išbandyti kitus variantus, kurie veiksmingesni ir mažiau žalojantys.

 

Kada atsirado pirmieji korsetai tiksliai nėra žinoma. Tačiau jau 2500 metais prieš Kristų Mino civilizacijos moterys Kretos saloje dėvėjo kažką panašaus į korsetus, kad pakeltų krūtis virš drabužių.  Taip, jos dėvėjo korsetą, per kurio viršų išsprūsdavo nuogos krūtys ir tai buvo visiškai normalu ir negėdinga! Kai kuriose teorijose aiškinama, kad korsetai kilo nuo ankstyvųjų fetišo aksesuarų arba ortopedijos išradimų. Paveiksluose moterys su neįprastai siaura talija vaizduojamas nuo 1530 metų, Florencijos kunigaikštienės Eleonoros di Toledo valdymo laikų. Iki šių laikų yra išlikę labai mažai korsetų nuo XVI ir XVII amžiaus. Iš dalies taip yra dėlto, kad tuo metu metaliniai korsetai būdavo konstruojami kaip viršutinių drabužių dalis. Korsetas, kaip apatinis drabužis, buvo pradėtas vilkėti gerokai vėliau – tik XVII amžiaus pabaigoje. Nuo tada jų ilgis, suvarstymo būdas, mados šiek tiek keitėsi, bet tikslas buvo tas pats: sukurti labai liauno liemens įspūdį.

 

XVI amžiuje Prancūzijos karalienė Kotryna Mediči pageidavo, kad freilinų juosmuo nebūtų stambesnis 13 colių arba 33 cm. Tačiau neaišku, ar tai yra tiesa, nes gali būti, kad tuomet colis nebuvo lygus dabartiniam centimetrui. Kokia iš tiesų buvo tų metų moterų liemens apimtis – paslaptis net istorikams. Tada korsetai būdavo gaminami iš gyvūnų ragų, krakmolintos medvilnės, banginio kaulų ir medienos.

 

Viktorijos laikais visos damos troško vapsvos liemens ir smėlio laikrodžio figūros. Svajones įgyvendinti padėjo plieniniai korsetai, atkartojantys idealias moteriškas formas. Lieknas liemuo būdavo dar labiau išryškinamas plačiais marškinių pečiais, pūstomis rankovėmis, klubai – sijonais su lankais, daugybe krinolino sluoksnių.

 

XIX amžiuje Austrijos imperatorienė Elžbieta, dar vadinama Sisi, buvo laikoma neprilygstama gražuole. Skirtinguose istoriniuose šaltiniuose jos liemens apimtis nurodoma vis kitaip: nuo 40 iki 50 cm.

 

Jau prieš II pasaulinį karą korseto populiarumas pradėjo kristi. Tų laikų mada leido moterims nešioti ir tokias sukneles, po kuriomis nebuvo privaloma segėti nepatogaus korseto. Patobulėjo ir patys korsetai – jie tapo elastingesni, ne taip veržiantys, tad moterys galėjo laisviau kvėpuoti ir judėti. Įdomu, kad per karą vyriausybė skatino moteris nebepirkti metalinių korsetų, nes metalo reikėjo karo pramonei. 1917 metais buvo išsaugota 28000 tonų metalo, kuris prieš tai buvo naudojamas korsetų gamybai. Iš tiek metalo galima pastatyti karo laivą!

 

1915 – 1916 metais išpopuliarėjo aukštas liemuo ir į apačią platėjantys sijonai, tad korsetai tapo nebereikalingi. Tačiau aukštosios mados žurnaluose, ko gero, tokie modeliai tikriausiai niekada nepraras populiarumo, nors korsetai dabar gaminami iš patogesnių, elastingesnių medžiagų.